Svět

Plošné šmírování: Od terorismu k trestání dopravních přestupků

30. 11. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Když se zavádělo plošné šmírování, slibovali nám, že to bude pouze pro boj proti terorismu a pokusům o násilný převrat. Pak se využívalo hlavně v boji proti obchodu s nelegálními drogami. A protože se teď na provoz samotného šmírování najímají externí soukromé firmy, které chtějí svou činnost zpeněžit i jinými způsoby, nabízejí dnes pojišťovacím společnostem přístup ke šmírovacím datům pro lepší výpočet ceny havarijního pojištění.

Šmírovací letadlo Saab 340

Americká nezisková organizace ACLU (American Civil Liberties Union, „Americká unie pro občanská práva“) vydala dlouhý článek o tom, jak se letecké šmírovací záběry z Baltimoru uchovávají mnohem déle, než vyžadují předpisy, ale skutečnou pecku najdete až na jeho konci: data z plošného šmírování jsou nabízena soukromým společnostem k čistě komerčnímu využití. Když se celá města natáčejí ze vzduchu v gigapixelovém rozlišení a záznam se natrvalo archivuje navzdory slibům a ujištěním, že to tak nebude, je to samo o sobě špatně. Když ale firmy najaté na provoz šmírování mohou našmírovaná data komukoliv dál prodávat, překonává to nejhorší představy.

(Rozuměli jste? Letadla s gigapixelovými kamerami už teď nahrávají, kdo se jak pohybuje po městě, protože to prostě jde.)

Na začátku se zákony o plošném šmírování jako je americký PATRIOT Act překotně schvalovaly v zájmu boje proti terorismu. Pak se ukázalo, že se tyto protiteroristické zákony prakticky vůbec nepoužívají proti pochybným individuím s výbušným kufříkem plným plutonia, ale zato se využívají hlavně v boji proti zakázaným látkám („narkotikům“). A teď jsme se dozvěděli, že soukromé firmy provozující samotné šmírování se ještě navíc rozhodly začít tato data prodávat pojišťovacím společnostem.

ACLU: „Noviny The Baltimore Sun píší, že společnost Persistent Surveillance Systems (PSS), která zajišťuje provoz toho programu, uvažuje o možnosti začít prodávat shromážděná data pojišťovacím společnostem. To představuje ještě mnohem větší zásah do soukromí než státní sledování samo o sobě.“


Baltimore Sun: Dan Kobrin, jeden z několika pomocných státních advokátů ex offo, kteří se nedávno setkali s [prezidentem Persistent Surveillance Systems] McNuttem ohledně policejního programu plošného sledování v Baltimoru, uvedl, že „v Marylandském zákoníku ani městských vyhláškách není nic,“ co by takové komerční využití zakazovalo.

Když policie „ukončí spolupráci a řekne ‚My to dělat nebudeme,‘“ uvedl Kobrin, „je to pro něj důvod hledat zákazníky mimo státní sféru a říct ‚Fajn, Geico, chtěli byste mi zaplatit?‘“

I když se to zatím neděje, nebo o tom alespoň ještě nevíme, samotná nabídka již existuje. Už dnes se zkoumá možnost využít plošné šmírování k trestání bezohledného řízení a dopravních přestupků.

Na velmi podobné téma britský deník The Guardian nedávno napsal „jen počkejte, až budou pojišťovací společnosti znát i obsah vaší ledničky.“ A nezapomeňte, že Švédsko nedávno uvažovalo, jestli pojišťovacím společnostem nezpřístupnit databázi DNA všech občanů (ano, ta vážně existuje).

Hlavním ponaučením z výše uvedených případů nejsou konkrétní drobné přestupky, proti kterým se plošné šmírování aktuálně využívá, ale celkový trend, protože šmírování se bude používat úplně na všechno, přesně podle Zákona o datech: „Pokud data existují, budou se využívat.“

Vyplývá z toho, že lidé, kteří při zavádění plošného šmírování varovali před „šikmou plochou,“ se šeredně mýlili. Uvažovali až moc optimisticky. Pokud si dobře pamatuji, nikdo z nich nevaroval, že se protiteroristické zákony o plošném šmírování budou používat na odhalování dopravních přestupků. Jak je u tohoto tématu typické, lidé, kteří varovali před potenciálními hrozbami, vůbec netušili, že to nakonec může dopadnout ještě mnohem hůř.

Jak už jsem v minulosti psal, jediná spolehlivá ochrana před zneužitím dat je vůbec ta data neshromažďovat.

Přeloženo z anglického originálu Mass surveillance: First it was for terrorism, then it was for drug trade, and now it’s for unlicensed driving
Obrázek: CC-BY-SA Ballista na anglické Wikipedii

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Rick Falkvinge, překlad Martin Doucha

Štítky: #korporace #prodávání osobních dat #soukromí #šmírování #zneužívání dat

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.