Komentáře

Vláda neumí uhlídat ani vlastní špínu, natož data o vás

29. 11. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Státní moc po celém světě sbírá neuvěřitelné množství dat o řadových občanech a každou chvíli je nějaký úředník přistižen, jak zneužívá státní šmírovací aparát pro své soukromé záležitosti. Stalo se to v NSA, stalo se to v FBI a teď důvěrná data zneužívá i běžná policie. Americká vláda jasně předvedla, že nedokáže uhlídat ani vlastní špínu; tak proč by měl někdo věřit, že kterákoliv jiná vláda je schopná a ochotná chránit data o nějakém bezvýznamném člověku?

Barevný počítačový větrák

Na konci září se objevila další zpráva, že policisté zneužívali státní šmírovací aparát ke špehování v podstatě kohokoliv, o koho se zajímali z čistě osobních důvodů. Není to první taková zpráva a zřejmě nebude ani poslední.

Za poslední roky jsme všichni slyšeli spoustu chlácholení proti obavám ze zneužití šmírování a sběru dat. Při zavádění každého nového šmírování se to chlácholení vždy opakuje: přístup bude přísně omezený, musíte důvěřovat své vládě, žadatel o přístup musí mít pádný důvod a tak dále. Tyhle plané sliby se pak vždycky z nějakého důvodu nedodrží: omezení přístupu ve finále nejen nefunguje, ale často není vůbec implementované, nebo se přidá až dodatečně po delší době provozu, případně funguje jako dobrovolná evidenční kniha, kam nikdo nic nepíše. Pokud je omezení přístupu jen dobrovolné, tak je k ničemu.

Ale i kdyby bylo omezení přístupu zajištěno technickými prostředky, tak to nebude fungovat. O všech přístupových právech konec konců rozhodují správci systému, kteří si z titulu své pozice mohou sami sobě povolit přístup, kam budou chtít. Jeden ze zhruba třiceti správců systému pracujících v NSA si zkopíroval všechny dokumenty toho nejtajnůstkářštějšího úřadu na světě a odletěl do Hong Kongu, aby světu ukázal, jak tato stínová organizace všemožně zneužívá své pravomoci.

Jak už teď víme, vyšlo díky tomu najevo, že NSA běžně zneužívala státní šmírovací aparát ke špehování obyčejných lidí, dokonce i potenciálních milostných protějšků. Tento typ zneužití je tak rozšířený, že ho rozvědka označuje zkratkou LOVEINT (po vzoru zkratky „SIGINT“, která označuje odposlech nepřátelských signálů všeho druhu – „signals intelligence,“ a dalších). A v září vyšlo najevo, že policisté obsluhující šmírování dělají přesně totéž: špehují své známé pomocí státního šmírovacího aparátu. Jaktože někoho překvapuje, že se dvě naprosto stejné činnosti systematicky zneužívají naprosto stejným způsobem?

Navíc ani nejmocnější vláda světa nedokáže ochránit svou vlastní špínu před útokem zvenčí, jak nedávno ukázaly dvě(!) krádeže dat z Personální evidence zaměstnanců s prověrkou na nejvyšší stupeň utajení Spojených států (Ve skutečnosti se ten úřad jmenuje Office of Personnel Management – Kancelář pro personální záležitost – ale zajišťuje najímání zaměstnanců s bezpečnostní prověrkou.) Během přijímacího procesu musejí zaměstnanci s prověrkou na nejvyšší stupeň utajení uvést vše, čím by je někdo mohl vydírat. Tyto záznamy – tyto záznamy, podrobný návod, jak vydírat všechny současné i bývalé státní zaměstnance Spojených států s prověrkou na nejvyšší stupeň utajení – se dostaly do rukou neznámému pachateli (hlavním podezřelým je Čína). Podle mě v té době spoustě lidí nedošlo – a pořád ještě nedochází – o kolik je tento únik dat horší, než když Edward Snowden zveřejnil dokumenty z NSA.

Nedávné události jasně ukázaly, že ani nejmocnější jaderná velmoc na světě nedokáže zajistit, aby se její vlastní špína nedostala do nesprávných rukou. Proč by tedy měl někdo věřit, že jiná vláda je schopná a ochotná projevit sebemenší snahu chránit důvěrné údaje nějakého obyčejného člověka?

Američtí úředníci samozřejmě nejsou jediní, kteří se svěřenou mocí zacházejí podobně nezodpovědně. V roce 2007 byl jeden zaměstnanec německého úřadu Bundesnachrichtendienst – obdoby americké NSA – přistižen, jak zneužívá šmírovací aparát ke čtení e-mailů milence své ženy. Z toho vyplývá závěr, že zneužívání pravomoci šmírovat a kašlání na bezpečnost je součástí lidské povahy, ne jen té americké. Podle dostupných poznatků musíme počítat s tím, že se to bude dít všude a pořád.

Existuje jen jediný spolehlivý způsob, jak zabránit zneužití shromážděných dat, a tím je ta data vůbec neshromažďovat.

Své soukromí si nadále musíte chránit sami.

Přeloženo z anglického originálu The US government can’t protect its dirtiest laundry, so what makes anyone think a government is capable and willing to protect data about you?
Obrázek: FreeImages.com/Esther Groen

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Rick Falkvinge, překlad Martin Doucha

Štítky: #NSA #Snowden #soukromí #šmírování

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.