Kauzy

Ústecký magistrát kryje korupci. Blažej žene případ k soudu

09. 12. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Rozhodovací ping-pong. Tak Pirát Lukáš Blažej výstižně označil svůj spor o informace s ústeckým magistrátem. Aktivista se zajímal o výši odměn jednotlivých vedoucích odborů na magistrátu v červnu 2015, tedy v době, kdy pětice pučistů z místního ANO odvolala vlastního primátora a vedení města se kompletně obměnilo. Město tehdy na odměnách vedoucím rozdalo dohromady 451 tisíc korun. Dva ze čtrnácti vedoucích ale odměnu vůbec nedostali a Lukáš Blažej dostal podezření, že se odměny rozdávaly na základě loajality k nestandardním praktikám staronového vedení. 

Lukáš Blažej

Magistrát však jeho žádost o informace, jak vysokou odměnu dostali konkrétní vedoucí, třikrát odmítl a poskytl mu pouze informaci o výši částek, nikoliv o tom, kdo konkrétně je dostal. Ústecký Pirát se tak pokaždé odvolal. Krajský úřad mu dal pokaždé za pravdu a označil rozhodnutí magistrátu za protizákonné. „Oba úřady vydávaly obsahově už zcela totožná rozhodnutí a evidentně to nespělo k řešení,“ okomentoval proces Blažej. V říjnu proto podal na krajský úřad žalobu za to, že nedokázal magistrát přimět k respektování zákona. Podat žalobu přímo na magistrát nelze, jeho rozhodnutí totiž není konečné a je proti němu přípustné odvolání.

Magistrát obhajuje své rozhodnutí ochranou práv konkrétních příjemců odměn. Podle judikátu Nejvyššího správního soudu má však veřejná správa povinnost zveřejňovat příjmy svých zaměstnanců. „Argumentace magistrátu spíše než k ochraně práva směřuje k účelovému krytí korupce - a tou poskytnutí červnových odměn podle dostupných informací bylo,“ odmítá tvrzení magistrátu Blažej.  „Pokud by byly všechny odměny vyplaceny důvodně, zcela jistě by poskytnutí informací o nich nemusel nyní řešit krajský soud,“ dodává.

 „Odepření poskytnutí informace o platech zaměstnanců poskytovaných z veřejných prostředků se vztahuje jen na zaměstnance, kteří vykonávají činnosti pomocné a servisní, jakými jsou údržba, úklid, závodní stravování,“ zastal se aktivisty vedoucí odboru kanceláře hejtmana Luboš Trojna. „Veřejná správa je povinna respektovat sjednocenou správní judikaturu. Respekt výkonné moci k moci soudní je jedním z klíčových znaků právního státu a míra tohoto respektu je pak podstatným indikátorem úrovně veřejné správy v České republice,“ pozastavil se Trojna nad opovážlivostí svých kolegů zpochybňovat v oficiálním dokumentu rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. 
 
„Pokud by byl krajský úřad přesvědčen, že jsme povinni požadovanou informaci poskytnout, ve výroku by to výslovně magistrátu přikázal,“ brání se alibisticky ústy své mluvčí magistrát. Lukáš Blažej tak po soudu požaduje, aby přesně to učinil - a vydání informací magistrátu výslovně nařídil.

K takzvanému puči ve vedení města v Ústí nad Labem došlo vloni v červnu, když pětice „rebelů“ z ANO odvolala celou radu a svého vlastního primátora Josefa Zikmunda a sama se spolu se stranou UFO (Ústecké fórum občanů) ujala vlády za podpory ČSSD, KSČM a ODS. Nová rada se však v březnu úplně rozpadla a přišla o pravomoce až do prosince, kdy byla doplněna o Květoslavu Čelišovou, první komunistickou radní Ústí nad Labem od sametové revoluce.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Korupce na magistrátu #Lukáš Blažej #Spory o informace #Ústecký kraj

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.