Komentáře

Ivo Vašíček: Vylezli jsme z deště pod okap

18. 11. 2016 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V podvečer před 27. výročím pádu komunistického režimu v Česku jsme vyzpovídali Ivo Vašíčka, 4. místopředsedu Pirátů a nedávno zvoleného krajského zastupitele. Ivo se v roce 1989 zapojil do činnosti Občanského fóra, v Brně zakládal jeho učitelskou sekci. Po změně režimu se Ivo naplno začal věnovat oblasti informačních technologií, podnikání a managementu. Přirozená touha po svobodě v kombinaci se znalostí potenciálu informačních technologií a ekonomické reality českého systému jej logicky přivedla do České pirátské strany už chvilku po jejím založení. 

Ivo 1989

Před pár hodinami skončilo ustanovující jednání nového Zastupitelstva Jihomoravského kraje. Jaké z něj máš dojmy?

První zasedání bylo více méně jen o volbách funkcionářů, takže v podstatě nuda.

Koalice Pirátů a Zelených skončila v opozici, přesto to vypadá, že bude mít dostatek prostoru nejen pro opoziční roli, ale i pro smysluplnou tvůrčí práci. Jaké budou tvoje osobní priority?

Dostali jsme na starosti informační otevřenost, takže budeme řešit zveřejňování dokumentů, ale i přenosy z jednání zastupitelstva. Chceme se podívat i na některé „podivnosti“ z minula.

Část tvých kolegů ze zastupitelstva jsou členové KSČM. Ta sice v krajských volbách oslabila, ale pořád patří mezi nejsilnější strany u nás. Jak vnímáš snahy ji zakázat, které se objevují?

Kariéristi z KSČ už dávno přešli do jiných stran, někteří z nich volají i po zákazu KSČM. Dle mého názoru jsou mnohem nebezpečnější než ti, co v KSČM zůstali nebo tam vstoupili až po roce 1989. Politika a totalita jsou pro ně jen prostředkem k vlastní seberealizaci. Snahy zakázat politickou stranu jsou projevem totality.

A co říkáš na návrh znovuzavedení trestného činu hanobení prezidenta, se kterým v těchto dnech přišla zhruba šedesátka poslanců, v čele s komunistou Ondráčkem?

Je to naprostý nesmysl. Nicméně je zajímavé, že kvůli tomu nejvíc „ječí“ lidé, kterým jiné totalitní prostředky nevadí – omezování demonstrací, či Chovancovo orwellovské oddělení „pravdy“.

Když v dnešní době slyšíš obraty jako 17. listopad, sametová revoluce nebo vidíš obrázky z listopadových demonstrací, co tě napadne jako první?

Že tehdy byla strašná kosa (-15 stupňů).

Sám jsi se angažoval v dění okolo Občanského fóra, přesto (nebo právě proto) jsi hodně kritický i k současnosti. Jaká vidíš pozitiva a negativa porevolučního vývoje?

Vylezli jsme z deště pod okap. Pádu totality využili silné zahraniční kapitálové skupiny. Zatímco dříve jsme byli „kolonií“ SSSR, dnes jsme „kolonií“ USA a Německa. Pozitivem byla samozřejmě demokracie a svoboda slova, dnes je však patrné, že demokracie má značně omezené možnosti. Rozhodující je moc nadnárodních finančních institucí. Na příkladu Řecka lze vidět, že nad námi mají téměř absolutní moc a politici jsou jen jejich poskoci. Se svobodou slova se to začíná vracet do starých kolejí.

Někteří politici vytvářejí dojem, že je "všechno špatně", že jsme jako společnost na pokraji katastrofy, zhroucení. Souhlasíš?

Nevím. Jsem však přesvědčen, že zájmy Evropy a evropských národů politici, kteří jsou u moci, vůbec nehájí. Své zájmy hájí Rusko, USA a Čína. Evropští politici však řeší, které velmoci vlézt hlouběji do zadnice. To však lze změnit, právě proto budeme kandidovat do Poslanecké sněmovny i Evropského parlamentu.

Piráti kritizují snahy ministrů Babiše a Chovance o cenzuru (zejména Internetu). Jdou tyto snahy připodobňovat k tomu, co dělali komunisti za minulého režimu? Nebo se už hraje úplně jiná hra?

V podstatě je to návrat k totalitě. Pro Babiše to zřejmě není nic nového, dělal úspěšnou kariéru už za totality. Věřím, že Chovanec by byl v té minulé totalitě také úspěšný, tehdy si kariérní komunisti taky dokázali zařídit vysokoškolský diplom na základě pseudostudia.

Velkým tématem je vztah "Velkého bratra" a možností, které mu dává Internet. Jsi spíš technooptimista, nebo vidíš budoucnost jako orwelovskou dystopii?

Ohrožení je značné, big data a umělá inteligence z nás mohou velice snadno udělat nesvobodné otroky. Věřím však, že zneužití technologií proti lidem zabráníme – ochrana soukromí je jednou z našich hlavních programových priorit. A právě tohle ohrožení koneckonců patřilo k hlavním motivům vzniku Pirátských stran.

A na závěr - co musíme udělat, abychom se nevrátili (třeba i v mnohem horší podobě) před 17. listopad 1989?

Nejen zachovat, ale ještě více rozšířit svobodný přístup k informacím a ochránit svobodný Internet. Informovaní lidé si svobodu vzít nenechají. Celkově bychom však měli změnit dnes šířené chybné paradigma, že by se lidé měli podřizovat trhu a penězům. Úplně jsme zapomněli, že člověk je na prvním místě, a trh a peníze jsou jen prostředky k tomu, aby se nám dobře žilo. Nesmíme se nechat nacpat do role „konzumentů“ a „pracovní síly“ sloužící trhu.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Radek Holomčík

Štítky: #17. listopad #Ivo Vašíček #ochrana soukromí #svoboda projevu

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.