Archiv

Díky Pirátovi budou Brňané rozhodovat, na co poputuje 20 milionů

24. 11. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Brno je vůbec prvním statutárním městem u nás, které zavádí participativní rozpočtování na celoměstské úrovni. Obyvatelé Brna tak sami navrhnou a následně hlasováním rozhodnou, na které veřejně prospěšné projekty poputuje 20 milionů z městského rozpočtu. Projekt participativního rozpočtování zpracoval pirátský radní Tomáš Koláčný a v říjnu ho schválilo zastupitelstvo. Jeho zahájení v lednu 2017 tak nic nebrání.

Tomáš Koláčný

Cyklus participativního rozpočtování je plánován jako dvouletý a opakovat se bude každý rok. V lednu zahájí svůj provoz speciální web a od února už budou moct obyvatelé Brna přihlašovat své projekty – každý bude moci navrhnout až 5 veřejně prospěšných projektů. Na březen pak město plánuje uspořádat první workshop, kde budou pracovníci úřadu radit a pomáhat účastníkům s vypracováním projektů, a kde bude možné projekt i rovnou odevzdat. 

Transparence a občanská angažovanost jako příliš „levicová věc“

V srpnu 2017 se uskuteční veřejná setkání, kde se přihlášené projekty vyhodnotí a v říjnu pak budou občané města o projektech tajně hlasovat – kromě 5 kladných hlasů (maximálně 2 hlasy na jeden projekt) budou mít k dispozici i 2 negativní hlasy (maximálně 1 hlas na 1 projekt). Projekty musí být realizovatelné během jednoho roku a náklady na jejich uskutečnění a provoz po dobu 3 let nesmí přesáhnout 2 miliony korun. Do rozpočtu města na následující rok budou zařazovány na základě získaného počtu hlasů, dokud se nevyčerpá stanovená částka 20 milionů. Kromě webu budou zřízena i fyzická kontaktní místa v několika částech Brna a na komunikaci s občany bude dohlížet speciální koordinátor participace.

Participativní rozpočtování je příkladem přímé demokracie v praxi, který pomáhá zvyšovat občanskou angažovanost, zájem a důvěru v politiku, ale podporuje i účast v komunálních volbách. Mezi jeho výhody patří transparentnost. V Česku je tato myšlenka poměrně nová. „Můžu za sebe říct, že participativní rozpočet považuji za natolik levicovou věc, že v současném pravicovém Zastupitelstvu hl. m. Prahy nebude mít ani trochu podporu,“ prohlásil v roce 2013 tehdejší pražský primátor Tomáš Hudeček. Přesto už o rok později v roce 2014 spustila projekt participativního rozpočtování Praha 7. Bohužel podcenila komunikační kampaň a koordinaci obecně, takže 6 návrhů získalo dohromady pouze 62 platných hlasů. Projekt sportovního hřiště v Holešovicích se přesto začal realizovat a hlavně - nápadem „Sedmičky“ se inspirovala i Praha 3, Praha 10 (ta dokonce k propagaci projektu využila billboardy), Ostrava jih nebo Semily. 

Participativní rozpočtování v Latinské Americe: Za větší počet nemocnic a nižší dětskou úmrtnost

Participativní rozpočtování vzniklo v Jižní Americe, konkrétně v brazilském městě Porto Alegre, které participativní rozpočtování zavedlo už v roce 1989. Odtud se iniciativa rozšířila nejen do celé země, ale rovnou na celý kontinet. Ve Venezuele, Peru či v Dominikánské republice je participativní rozpočtování dokonce oficiální státní politikou. V Latinské Americe zaujímá tato myšlenka jinou roli než u nás – zatímco v Česku se obecně do participativního rozpočtování zapojují aktivní občané, v jižní Americe do něj vstupuje i obyvatelstvo z „okraje společnosti“ a zasluhuje se tak například o větší dostupnost zdravotní péče, škol a infrastruktury v chudých lokalitách či o snižování úmrtnosti novorozenců.

Participativní rozpočet je součástí nejen pirátského programu, ale od roku 2014 i rozpočtu Pirátské strany. O hlasy ostatních Pirátů se může se svým projektem ucházet každý její člen. Jedním z úspěšných projektů v rámci pirátského participativní rozpočtu je víceúčelová trať Tovačov na Prostějovsku, kde pirátští dobrovolníci pracují na přeměně černé skládky na sportovní areál. Prostřednictvím participativního rozpočtování podpořii Piráti také například veřejné přednášky na téma přímé demokracie, Internet pro seniory nebo svobodné radio Rastafari.
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Brno #Participativní rozpočtování #Tomáš Koláčný

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.