Archiv

Do šaliny postačí platební karta. Elektronické odbavování v Brně

21. 11. 2016 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Konec hledání drobných u automatů na jízdenky a úvah cestujících nad tím, kolikrát budou ten den přestupovat. Brno zavádí systém elektronického odbavování, díky němuž nebudou uživatelé MHD potřebovat nic jiného než platební kartu. Během roku 2018 by měl systém začít fungovat i v regionálních vlacích a autobusech po celém Jihomoravském kraji. Moravská metropole plánuje zavést městský e-shop, na němž bude možné zakoupit nejen čtvrtletní „šalinkartu“, ale třeba i poplatky za odpad, parkování nebo kulturní a sportovní akce.

Brněnská doprava

První část projektu se rozjede už 1. ledna 2017. Město zřídí e-shop, na němž budou moct Brňané zaplatit předplatné jízdné online, a to s okamžitou platností. Jako identifikátor cestujícího poslouží platební karta, k níž se přiřadí časový předplatný kupón a kterou případně zkontroluje i revizor. Půjde nastavit i trvalý příkaz, aby se cestovní doklad po uplynutí své platnosti automaticky obnovil.

V polovině roku 2017 by se pak měly objevit ve všech tramvajích, autobusech i trolejbusech validátory. K těm cestující bez předplatného při vstupu a výstupu přiloží platební kartu. Systém sám spočítá s ohledem na přestupy mezi zónami tu nejvýhodnější cenu a peníze odečte na konci dne. Tyto validátory úspěšně fungují už rok a půl na lince 76 z centra na letiště a během roku 2018 by měly být zavedeny v regionální dopravě celého kraje. Lidé bez „platebky“ si budou moct na předprodejních místech pořídit speciální kartu.

Usnadnění každodenního života občanů díky efektivnímu využívání moderních technologií je jedním z hlavních cílů Pirátské strany. Brno je jedním z mála měst, kde Piráti (konkrétně Tomáš Koláčný a Jiří Ulip) sedí v koalici a zasazují se o posouvání města transparentním a „smart“ směrem.  

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Brno #Elektronické odbavování v MHD #Smart city

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.