Archiv

Ve výborech královéhradeckého zastupitelstva hrozí nevyváženost

28. 11. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

V pondělí 14. listopadu se poprvé sešlo zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, do nějž se dostal Pirát Martin Jiránek. Novým hejtmanem se stal proděkan Filosofické fakulty UHK Jiří Štěpán z ČSSD, který neměl žádného protikandidáta a jeho zvolení tak proběhlo hladce. Jako prioritní témata zmínil nový hejtman tendr na dostavbu (mimochodem velmi zadlužené) náchodské nemocnice a zajištění dopravní obslužnosti. Nově byl ustaven výbor pro hospodářskou spolupráci a pracovní příležitosti, v jehož čele bude zastoupena koalice Pirátů, Změny a Zelených.

Martin Jiránek

Post uvolněného předsedy výboru pro hospodářskou spolupráci a pracovní příležitosti získala koalice Pirátů, Zelených a Změny, stal se jím lídr kandidátky Martin Hanousek ze Zelených. Výbor se bude zabývat malým i velkým podnikáním. Pirát Martin Jiránek se dlouhodobě zaměřuje na podporu lokálních podnikatelů a v Trutnově rozjíždí projekt podnikatelského centra, takže jeho přímá spolupráce na vedení tohoto výboru je dobrou zprávou i pro malé živnostníky.

Právě v otázce výborů však hrozí nevyváženost, co se týče poměru koalice vůči opozici. Složení výborů by mělo odpovídat rozložení koalice a opozice v zastupitelstvu. Nově mají výbory 15 členů a navrhovaný poměr je koalice:opozice je 10:5. Rozložení zástupců koalice a opozice v zastupitelstvu je přitom 24:21, spravedlivý by tak byl poměr 8:7, aby výbory ve svém zájmu nepřeválcovala koalice.

Koalice se nejspíš dohodla na spolupráci už před volbami, protože byla ohlášena ještě před konečným sečtením všech hlasů.  Koalice má pět členů – ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, STAN a Východočeši a TOP 09. Vítězné hnutí ANO se dostalo do opozice. Počet náměstků hejtmana se však zvýšil ze 3 na 5, aby měl svého náměstka každý člen koalice. Za dopravu bude odpovědný Martin Červíček (ODS), za sociální oblast Vladimír Derner (KHK) a za zdravotnictví Aleš Cabicar (TOP 09). Náměstkyní za školství, kulturu a sport se stala Martina Berdychová (STAN a Východočeši), ta je však náměstkyní neuvolněnou.

Právě rozdíl mezi uvolněnými a neuvolněnými náměstky či předsedy výborů, který mnoho lidí nepochybně nezná, vysvětlil Martin Jiránek v rámci svého shrnutí dojmů na Facebooku. Ti uvolnění se vzdávají svého zaměstnávání, aby se mohli na plný úvazek věnovat své politické funkci. Zatímco oni jsou plně placení krajem, jejich neuvolnění kolegové dostávají za funkci několikrát méně peněz a nadále se věnují své profesi. „Všechny uvolněné je třeba sledovat ostřížím zrakem a očekávat od nich mnohem víc než od neuvolněných. A to rozhodně budeme dělat,“ uzavřel Martin Jiránek. Reálné problémy se začnou řešit 5. prosince na dalším zasedání.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Královehradecký kraj #Martin Jiránek #Pirátští zastupitelé

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.