Archiv

Nezapomínáme! Ivan Bartoš na Hradčanském náměstí 17. 11. 2016

17. 11. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

V rámci Festivalu svobody se na Hradčanském náměstí uskutečnila demonstrace Nezapomínáme! Cílem bylo připomenout listopad 1939​, 1989, ale vzpomenout také události 17. listopadu 2015, kdy se Miloš Zeman sešel na jednom pódiu s extrémistou Martinem Konvičkou​. Kromě Ivana Bartoše, předsedy Pirátů promluvil Martin C. Putna, Jiřina Šiklová a další.

Ivan demo.jpg

"Mottem této demonstrace – oslavy je „Nezapomínáme“. Já bych ho chtěl ještě rozšířit na možná trochu složitější a náročnější: „Nezapomínáme. Učíme se ze svých chyb a pokud je to možné, snažíme se je neopakovat.
 
Připomínáme si události druhé světové války, zavírání vysokých škol, Palachův týden i Sametovou revoluci. Na ně nezapomínáme. Pamatujeme si události z doby poslední, a ty máme v živé paměti. Posledních 27 let od revoluce však ve vedení naší země nebylo vzduchoprázdno. Recyklace politiků, názorů a výsledky voleb však o naší kolektivní paměti příliš dobře nevypovídají. Jsme-li nespokojeni máme prostředky, kterými můžeme ty, kteří už své řekli, a řekli to špatně, patřičně odměnit. Znovu jim ve volbách důvěru nedávat, ale ani nečekat na příchod nějakému superpolitika - spasitele. Důvěra se dá získat pouze skrze otevřenost, a té se nám třicet let po revoluci žalostně nedostává.
 
Faktem ovšem také je, že bychom těch demokratických prostředků mohli mít víc. Mohli bychom mít odvolatelnost politiků, skutečně nezávislá veřejnoprávní média, více prvků přímé demokracie, kvalitních nemanipulativních referend, otevřenou demokracii. Prostě větší zapojení lidí do demokratického procesu, abychom předcházeli následným rozčarováním a nárazům na "realitu", které nás vedou nejen v tento den do ulic.
 
Demokracie je mocným nástrojem a cestou demokracie je dialog. Na něj nesmíme rezignovat. Výsledkem dialogu není zvítězit, zadupat domnělého nebo skutečného oponenta do země, ponížit ho, ale najít společnou řeč a společné řešení. Všichni spolu totiž žijeme na jedné Zemi, jednom kontinentě v jedné společné České republice. Samozřejmě to nejde stoprocentně. Nic není absolutní. Nesmíme také nikdy zapomínat, že lidé jsou různí. Naši spoluobčané se nedělí na nějaké kategorie. Občané nejsou čísla v sociologickém průzkumu ani součet hlasů pro nějaký politický proud ve volbách.
 
Pokud chceme slavit svátek svobody a demokracie, měli bychom si uvědomit, že svoboda a liberální demokracie jsou drahocenné statky, které nejsou samozřejmé a vyžadují každodenní péči a boj za ně. Tento boj však musí respektovat ty samé hodnoty, za které je veden. 
 
Proto bych vás, kteří jste se zde dnes sešli, chtěl poprosit o jediné. Nerezignujte v budoucnu nikdy na obranu hodnot, za které demokratická společnost tolik let bojovala. Za dosud získané svobody, které  můžeme velmi lehce díky nepozornosti nebo krátkému zaváhání v naší parlamentní, nikoliv prezidentské, demokracii ztratit. 
 
Na závěr bych chtěl použít kus textu mého kamaráda, zpěváka-bojovníka Jiřího Messenjah: „Ulice je začátek a nikdy řešení“ - neboli to ještě upravím lehce po svém, aby to bylo jasnější: "Ulicí nikdy nic nekončí."
Děkuji za vaši pozornost."
Ivan
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Ivan Bartoš

Štítky: #17. listopad #demokracie #Ivan Bartoš #Nezapomínáme! #Projev na demonstraci #svoboda

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.