Kauzy

Korupce nebo neinformovanost? Léčebné konopí po česku

14. 11. 2016 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Tři roky po legalizaci léčebného konopí v Česku nemají pacienti na Vysočině legální možnost se k přípravkům z této rostliny dostat. V kraji není ani jeden lékař oprávněný léčebné konopí předepsat a chybí zde i lékárna, která jej vydává. Nejbližší spásu pro zdejší pacienty tak představuje Brno. „Předepisování léčebného konopí je vázáno na elektronický recept a tuto službu naše nemocnice zatím neposkytuje. Navíc jsou dána velmi striktní pravidla, omezení a předpisy, které s předepisováním léčebného konopí souvisí. Možností rozšířit služby i na tuto oblast se budeme zabývat v příštím roce,“ vysvětlila mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo serveru iDnes.

Legalizace

Na Vysočině je tak jedinou legální cestou k léčebnému konopí klinická studie centra pro léčbu denmyelinizačních onemocnění při jihlavské nemocnici, do níž se zapojili 3 – 4 pacienti. Právě k Jihlavě se přitom váže případ vloni zesnulé nejznámější české pacientky s nemocí motýlích křídel Olinky Joklové, která konopí užívala, aby zmírnila své bolesti kloubů a svalů.

Problém s dostupností léčebného konopí se však netýká pouze Vysočiny. V Česku existuje pouze 20 lékáren, v nichž lze konopí zakoupit. První podoba vyhlášky legalizující léčebné konopí z roku 2013 ostatně působila jako pouhý alibismus vlády. Tehdejší předseda správní rady spolku Konopných pacientů (KOPAC) a poradce premiéra pro protidrogovou politiku Tomáš Zábranský ji kritizoval jako nepromyšlené okopírování neúspěšného nizozemského modelu. 

Vyhláška z roku 2013 povolovala pouze čtyři druhy konopí charakterizované obsahem účinných látek THC a CBD – a jednalo se přesně o ty čtyři typy, které pěstuje holandský monopolní pěstitel léčivého konopí Bedrocan. Bedrocan pěstuje léčebné konopí nejdráže na světě, takže nizozemští pacienti raději chodí pro konopí do coffee shopů, kde je lepší výběr i cena. Přemrštěnost ceny pocítili i čeští pacienti, jeden gram od zahraničního dodavatele stál 300 korun.

Nizozemská firma Bedrocan „si to ošetřila“

„Půjdete do toho, když víte, že ve vyhlášce máme v podstatě napsáno, že můžeme pěstovat pouze čtyři odrůdy, které jako jediné pěstuje zahraniční firma, a že vyvinout konkrétně a jen právě ty, aby byly stabilní, vám bude trvat několik let? Půjdete do toho, když víte, že ta firma v zákulisí prohlašuje za hotovou věc, že český trh ovládne a že si už najali chorvatskou manažerku, kterou učí česky, a že ta už si zřejmě balí kufry? Když vám budou lidi od Bedrocanu říkat, že máte „na výběr“ buď ty jejich čtyři odrůdy dovážet, nebo je pěstovat a platit jim z každého gramu výpalné, a jiná možnost nebude, protože „si to ošetřili“ – a když vidíte a slyšíte, jak nad tím legislativní náměstek ministerstva zdravotnictví radostně hýká?“ komentoval tehdy pro Lidovky Tomáš Zábranský nezájem českých investorů o přihlášení do výběrového řízení pro pěstitele.

Vyhláška navíc stanovila jako maximální množství pro jednoho pacienta pouhých 30 gramů na měsíc a velmi úzce vymezovala jak onemocnění, při nichž si lze konopím ulevovat, tak specializace lékařů, kteří jej mohou předepsat. Veškeří pacienti museli být z důvodu kontroly hlášeni v elektronickém registru a dokonce platil zákaz pojišťovnám vyjednávat s pacienty o uhrazení léčby. Kromě toho měli legální přístup ke konopí pouze pacienti nad 18 let, což ve světě nemá obdoby.

„Ouřadové z našeho ministerstva nemají problém, když se dětem podávají cytostatika s masivními vedlejšími následky pro játra, ledviny i nervový systém, ani když se tytéž děti dopují morfinem, kodeinem a jinými opiáty. Zato by považovali za problém, kdyby se těmto fatálně nemocným dětem snížilo v dospělosti – jíž se řada z nich nedožije – IQ o zanedbatelné tři body v důsledku léčby konopím, přičemž argumentují jednou jedinou a velmi nekonkluzivní studií,“ komentoval tuto skutečnost Zábranský. Zásadním problémem, jenž vyústil v naprosto zpackanou podobu vyhlášky, byla skutečnost, že ani na ministerstvu zdravotnictví, ani v Státním ústavu pro kontrolu léčiv (SÚLK) nebyl jediný člověk, který by se kdy léčebným konopím zabýval. 

Další netransparentní výběrové řízení

Na lepší časy se zablesklo vloni. Nová vyhláška z roku 2015 zvýšila počet specializací lékařů, kteří mohou vydávat recept na konopí, stejně tak počet onemocnění, od jejichž příznaků si mohou pacienti díky konopí pomoci. Vzrostl i počet povolených druhů konopí a povolené měsíční množství pro pacienta se zvýšilo na 180 g. SÚLK navíc tehdy vyhlásil výběrové řízení na českého pěstitele, který by zajistil dostupnější a levnější konopí. Výběrové řízení vyhrála společnost Elkoplast Sušice - firma, která na vyvinutí žádané odrůdy spolupracovala s kým jiným než s nizozemskou firmou Bedrocan. „Výběrové řízení bylo netransparentní. Bedrocan zajistil certifikovanou rostlinu jen firmě Elkoplast Slušovice,“ stěžoval si serveru Novinky Jaroslav Hána z Meclovské zemědělské, která se řízení účastnila. 

SÚLK s Elkoplastem uzavřel smlouvu na 40 kg léčebného konopí za 68 Kč/gram (k této ceně ještě pacienti musí připočítat náklady za distribuci a skladování, DPH a obchodní přirážku, takže pro ně je konečná cena přibližně 100 Kč za gram). K 1. říjnu 2016 však SÚLK od Elkoplastu převzal pouze první dávku 11,2 kg. I u té chyběl kompletní seznam analýz, ale SÚLK se spokojil s nizozemským certifikátem jakosti. K druhé dávce však požadoval  certifikát od české laboratoře – a taková laboratoř prý přitom v Česku vůbec není. 

Nadějný krok vpřed by mohlo znamenat loňské založení Mezinárodního institutu pro konopí a kanabinoidy v Praze s cílem nastavit standardy výroby a vůbec do hloubky prozkoumat vlastnosti rostliny. V něm by měl působit i největší tuzemský odborník na léčebné konopí Lumír Hanuš, který už čtvrt století zkoumá konopí na univerzitě v Izraeli. Právě Izrael představuje v této oblasti vzor fungující legislativy. Zatímco vloni si v Česku z 2 – 3 tisíc pacientů, kterým by konopí mohlo pomoci, reálně do lékárny došly dvě desítky, v Izraeli s 8 miliony obyvatel má léčebné konopí 13 tisíc oficiálních uživatelů. Další malou naději pak představuje plánované výběrové řízení na druhého českého pěstitele, které chce SÚLK vyhlásit do dvou let. 

Právě nezájem českých pacientů hraje vládě do karet a česká média jí v tom jdou na ruku. Ve skutečnosti si však čeští pacienti raději obstarávají rostlinu nelegální cestou. Komu by se koneckonců chtělo překonávat zdlouhavý byrokratický systém, když si může konopí sám a zadarmo vypěstovat doma? A proč by vlastně mělo být domácí pěstování rostliny, která mi prokazatelně pomáhá, porušením zákona? Skutečná legalizace nejen léčebého konopí by nepomohla pouze pacientům. V Americe je trh s konopnými produkty vůbec nejrychleji roustoucím průmyslovým odvětvím. Konopím lze nakopnout i ekonomiku, ale česká vláda kupodivu neslyší ani na tohle.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Léčebné konopí #Legalizace

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.