S Piráty v koalici se Brno otevírá
Brňané budou nově sami rozhodovat o tom, na co poputuje 20 milionů korun z městského rozpočtu. Díky pirátskému radnímu se Brno stane prvním statutárním městem v Česku, které na celoměstské úrovni zavede projekt participativního rozpočtování. A nejedná se zdaleka o první úspěch, kterého se podařilo zvoleným Pirátům Tomášovi Koláčnému a Jiřímu Ulipovi dosáhnout. Ti na otevřenosti moravské metropole pracují od podzimu 2014, kdy hnutí Žít Brno s podporou Pirátů získalo v komunálních volbách 11,89 % hlasů a tím pádem 7 křesel.

Zásady participativního rozpočtování města Brna, kterými se bude celý proces řídit, vytvořil Pirát Tomáš Koláčný. Proces participativního rozpočtování je navržen jako dvouletý, opakovat se bude každý rok. Během prvního roku budou občané přihlašovat do projektu své návrhy, s jejichž přípravou jim mohou pomoct odborníci na městem organizovaných workshopech. Návrhy, které splní podmínku realizovatelnosti, budou představeny a diskutovány na veřejných setkáních a na konci roku o nich budou občané konečně hlasovat. Vítězné nápady pak město zařadí do rozpočtu příštího roku. Svoji vizi může do projektu přihlásit každý.
Jiří Ulip už se přímo podílí na rozjetí iniciativy Otevřená města. Brno je díky jeho úsilí nejen jejím zakládajícím členem, ale i sídlem. „Snah o otevření veřejných institucí už byla řada, ale většinou ztroskotaly. Nový spolek Otevřená města je trochu jiný. Má opravdu koncepci a, zdá se, i vůli za ní jít,“ napsal o projektu Roman Bořánek ze serveru Root.
Spolek Otevřená města začal vznikat na začátku roku 2015 a jeho cílem je přesvědčit radnice, že z větší otevřenosti města plyne prospěch nejen pro obyvatele, ale i pro samotná města a jejich vedení. Platforma je primárně určená obcím, ale zapojit se do ní mohou i politické strany nebo vysoké školy. V rámci otevřených měst si mohou členové navzájem vyměňovat své zkušenosti, vyvíjet potřebná řešení na základě svobodných softwarů a sdílet náklady. Mají navíc přístup k podrobným materiálům, které větší otevřenost měst usnadňují. V plánu je zavedení obecných standardů pro členy (zveřejňování smluv či statistických dat), spuštění platformy pro centrální zadávání zakázek na vývoj nebo aplikace usnadňující komunikaci obyvatel s obcí.
Signálů, že Brno postupně kráčí dobrým směrem, je mnohem více. Město už má rozklikávací rozpočet, záznamy ze zastupitelstev jsou na webu ve FullHD, Piráti zveřejnili i výroční zprávy zastupitelů. V dubnu se Brno připojilo k manifestu Náš stát, naše data. Brno dokonce začíná podporovat svobodné softwary jako třeba alternativu k Wordu, LibreOffice. Piráti daty z geografického informačního systému a statistickým obrazem dat podpořili mezinárodní iniciativu CityHack, která pro obyvatele přehledně shromažďuje informace o městech po celém světě. Tento víkend 5. - 7. listopadu v Brně probíhala konference OpenAlt s mottem „Otevřeným přístupem k otevřené společnosti“, na níž se svojí přednáškou vystoupili pražský pirátský zastupitel Ondřej Profant a zmíněný brněnský radní Tomáš Koláčný. Záznamy přednášek budou na Internetu brzy k dispozici. Svoje fungování zahajuje i Pirate Space Brno, otevřený prostor pro setkávání, workshopy a rozebírání pirátských témat a zároveň svobodná dílna a zázemí připravovaného konopného společenského klubu.
Brno je zatím v Česku jedním z mála měst, kde jsou Piráti v koalici. Tento nový vítr mu svědčí, což potvrdili i občané v letošních krajských volbách - jejich hlasy do zastupitelstva Jihomoravského kraje dostaly koalici Pirátů a Zelených. Noví zastupitelé se tak teď mohou zasadit o to, aby se otevřenost správy a spoluúčast občanů na dění rozšířila po celém kraji.
Sdílet na Facebooku TweetAutor: Petra Dvořáková
Štítky: #Brno #Jihomoravský kraj #Jiří Ulip #Piráti v koalici #Tomáš Koláčný
Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.