Svět

Piráti na evropském fóru o potravinové suverenitě

11. 11. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Ve dnech 26. - 30. října se v rumunské Kluži uskutečnilo celoevropské Fórum Nyeleni 2016 na téma potravinová suverenita. V jedenáctičlenné české delegaci byli vedle farmářů, aktivistů, vědců a členů neziskovek zastoupeni také čtyři členové Pirátské strany: Dominika Michailidu, Janka Michailidu, Aleš Jakl a Michal Ketner.

potravinova-suverenita.jpg

Co je to potravinová suverenita?

Pojmem potravinová suverenita se rozumí právo lidí na přístup ke zdravým a domácím potravinám, vyrobeným šetrným a udržitelným způsobem, které neškodí okolí ani lidem. Jeho součástí je i právo lidí určovat si své vlastní potravinové a zemědělské systémy a rozhodovat o nich. Cílem akce bylo setkání a výměna zkušeností směřující k osvětě a vzdělávání, ale také obhajoba práv drobných rolníků a důraz na trvale udržitelné způsoby produkce potravin. Právo využívat zemědělskou půdu, vodní plochy a volnou přírodu náleží těm, kdo na nich hospodaří, nikoliv být privatizováno do nadnárodních korporací.

forum_pot_nezavislost.jpg

Piráti podporují snahu drobných rolníků i neziskových a vědeckých organizací o vytvoření silné platformy pro obhájení lidských práv v oblasti zajištění zdravých potravin a udržitelného zemědělství. Ve svém programovém bodu Zemědělství kladou důraz na ochranu zemědělské půdy, lesů a krajiny, prosazují princip svobody pěstování plodin, chtějí méně plošných dotací a víc daňových výhod farmářům a menším firmám, stejně tak by rádi zastavili monopolizaci vlastnictví půdy a zavedli ještě lepší přístup k informacím o potravinách.

Jak se nám líbilo v Rumunsku

Organizátoři se činili. Pro pětidenní mezinárodní akci vytvořili příjemné zázemí s přátelskou neformální atmosférou. Pestrý program fóra měl společnou část a dále byl rozdělený do bloků, z nichž si každý vybíral podle zájmu. Velmi zajímavé byly tematické workshopy i výstavy a prezentace. Velmi užitečná byla výměna informací a zkušeností pěstitelů napříč Evropou. A protože ústředním tématem bylo jídlo, téměř na každém kroku to také krásně vonělo a chutnalo.

14610949_10209104843552580_555547822109544319_n.jpg

Jaké dojmy si přivezli účastníci Nyeleni 2016? Dominiku Michailidu na setkání v Kluži nadchla různá open source řešení pro farmáře, prezentovaná napříkad francouzkou skupinou L‘atelier Paysan, která nabízí volně přístupné výkresy pro výrobu a montáž zemědělské techniky pro volné použití nebo turecký OS Seeds, open source banka osiv s rozsáhlou databází.

jidlo II.jpg

Aleš Jakl zase ocenil úspěšné snahy menších subjektů o vyřazení obchodních „parazitů“ z potravinových řetězců vyřazením různých dodavatelů a překupníků a nastolení jednoduchého vztahu farmář-spotřebitel. Potěšující jsou také informace o zvyšující se poptávce po čerstvých a kvalitních farmářských potravinách.

Piráti chápou stížnosti rolníků ze zemí východní Evropy na neetické jednání a útlak ze strany obchodních řetězců a agrokorporací a chtějí jim i spotřebitelům pomoci hájit práva na potravinovou suverenitu. Aktivní členové Pirátské strany i nadále budou navazovat kontakty a prosazovat myšlenku potravinové soběstačnosti zejména v oblasti změn legislativy a dotační politiky v zemědělství.

Informace k tématu najdete také na webu Urgency, mezinárodní sítě na podporu místního zemědělství. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Pirati.cz

Štítky: #Aleš Jakl #Dominika Michailidu #Janka Michailidu #Michal Ketner #Potravinová suverenita #Zemědělství

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.