Archiv

PragueHacks 2016

08. 11. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Na přelomu září a října se uskutečnil druhý ročník nevšední programátorské víkendové akce, hackatonu nad pražskými otevřenými daty. Jedná se o výzvu pro týmy počítačových vizionářů, kteří mezi sebou soutěžili o nejzajímavější aplikaci. Účast byla i letos hojná a rozmanitá. Vzniklé aplikace měly široký záběr - od monitorování zastupitelstva až po pomoc při výběru bytu. 

prague hacks.jpg

Co jsou to Opendata?

Open data neboli otevřená data jsou informace a data veřejně dostupná ve své původní podobě, v níž vznikají. Nejsou nijak interpretována ani převáděna do jiných formátů. Právě v této formě jsou použitelná pro samostatný výzkum či vytváření uživatelských aplikací.

Představte si například jízdní řady. Na každé zastávce visí jiný jízdní řád, přizpůsobený právně pro danou zastávku, volně dostupný i na internetu. Pokud byste si chtěli udělat svou vlastní aplikaci jakou je například Idos, potřebujete ale kompletní informace o všech odjezdech ze všech zastávek. Nestačí jedna tabulka v needitovatelném formátu PDF.

Díky dostupnosti pražských opendat tak mají vyhledávače jako Seznam a Google nebo kdokoliv jiný možnost stáhnout si v jednom souboru veškerá data ve formátu, který umožňuje jejich další zpracování.

Celopražská opendata

Volný přístup k pražským datům loni prosadil zastupitel za Piráty Ondřej Profant jako jeden z projektů komise ICT. Zpracoval projektový záměr a z velké části se ujal i jeho realizoval. Na podzim 2015 byl pak spuštěn katalog pražských opendat, který se od té doby rozrůstá o další datové zdroje.

OpenDataPrague.JPG

Unikátní na katalogu je jeho celopražský záběr. Přispívá do něj totiž pražský magistrát, příspěvkové organizace, akciovky i jednotlivé městské části. Mnohé městské části navíc tuto iniciativu velmi uvítaly, protože samy řešily, kam umístit svá data. Taková spolupráce v českém prostředí není vůbec běžná. Další unikátní vlastností katalogu je volná dostupnost a bezplatnost dat, jedná se tedy o opensource. To se vztahuje jak na původní produkt, tak i jeho další implementace a úpravy. Nic tedy nestojí v cestě, aby další instituce přebíraly a dál rozvíjely výsledky práce pražských struktur.

Dalším krokem do budoucna je plánovaný pražský dashboard. Což je stránka graficky zobrazující údaje. Tento dashboard však bude čerpat výhradně z opendat. V přípravách jsou také realtime polohy vozů pražské MHD.

PragueHacks

Hackaton PragueHacks probíhal ve velmi přátelském a kreativním duchu. Zúčastnilo se jej asi deset týmů programátorů. Nemohl chybět ani Ondřej Profant, který se ujal odborného mentorování týmů. Akci využil také k tomu, aby si ověřil, co v celopražských opendatech ještě chybí. Hackaton je totiž úžasným testem a zpětnou vazbou jejich kvality.

Je až neuvěřitelné, kolik toho může vzniknout za jediný víkend. Pojďme si krátce představit vybrané aplikace.

Jedním z vítězů je aplikace Best2Live, která u realitních webů doplňuje důležité informace pro potenciální klienty. Například jak dlouho by vám trvala cesta do práce z vašeho nového bydliště pomocí MHD nebo kolik byste za ni zaplatili při jízdě taxíkem. 

Byty.JPG

Následující aplikace vám pomocí mapy a mnoha informačních zdrojů poradí, kde uspořádat piknik. Stačilo spojit několik volně dostupných map a chytře je skombinovat.

Piknik.JPG

Také další aplikace 12MAP je formu mapy.  Díky ní si zobrazíte, jak je které místo v Praze dostupné pomocí MHD.

Mapa.JPG

Bez mapy se obejde aplikace Šelmostroj, která vám pomůže najít spřízněnou duši ve zvířecím světě. A to pomocí popisků u zvířat v ZOO. Zajímavá je také možnost zvířátko si rovnou adoptovat.

Selmostroj.JPG

Výrazně ambicióznější projekt je aplikace Vize Prahy, což je interaktivní mapa stavebních parcel. U každé z nich vidíte, jak by místo využili studenti architektury ve svých projektech. Cílem tvůrců je, aby město pomocí této platformy lépe komunikovalo s občany o budoucí podobě klíčových rozvojových ploch nejen v Praze.

Vize_prahy.JPG

Zajímají vás výsledky pražského hackatonu 2016? Další nové aplikace najdete na dashboardu

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Pirati.cz

Štítky: #Aplikace #Ondřej Profant #Open source #OpenData

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.