Kauzy

ČR nadále odmítá zveřejňovat informace o vlastnících firem

02. 11. 2016 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Dne 26.10. 2016 byl prezidentu republiky doručen k podepsání zákon, který zavádí rejstřík vlastníků firem ve zcela tragické a nefunkční podobě. Čeští politici se dlouhá léta bránili přijmout opatření, které by řešilo neprůhledné anonymní společnosti získávající veřejné zakázky či dotace. Vždyť téměř polovina těchto firem má zahraničního vlastníka mnohdy i v daňových rájích či odlehlých destinacích. Jednotlivé státy Evropské unie včetně Slovenska postupně zavádějí veřejný funkční rejstřík vlastníků, nicméně zcela opačným směrem jde Česká republika, která tedy přijme neveřejný (občanům nedostupný) a navíc nefunkční rejstřík.

Daňový ráj

Celá řada podezřelých kauz nebyla došetřena z důvodu neprůhledných anonymních firem. Například v roce 2006 se stal ministrem dopravy Aleš Řebíček, který tehdy tvrdil, že z důvodu střetu zájmů prodal svůj podíl ve stavební firmě Viamont. Tato firma měla tehdy problémy se zakázkami, nicméně po nástupu Aleše Řebíčka do čela resortu dopravy najednou vykazovala rekordní tržby a získávala miliardové zakázky. Kdo tehdy skutečně vlastnil firmu Viamont, to už se bohužel nedozvíme. Jakmile Aleš Řebíček opustil ministerskou židli, tak firma Viamont začala mít značné problémy, až nakonec skončila v úpadku.

V případě společnosti Škoda Power byla situace podobná. Martin Roman měl silné mocenské postavení v této společnosti, a když se stal v roce 2004 generálním ředitelem ČEZu, tak dle zjištění investigativních novinářů svůj vliv ve Škoda Power neztratil. Nutno dodat, že Škodovka následně získala od ČEZu zakázky v řádech desítek miliard Kč. Skutečného vlastníka Škody Power ovšem nebylo možné zjistit. Neznámého vlastníka měla rovněž firma farma Čapí hnízdo. Vlastníka této firmy oznámil až na mimořádném jednání Poslanecké sněmovny Andrej Babiš, ačkoliv toto tvrzení pak nijak nedoložil.

Rejstřík vlastníků může mít obrovský význam v boji proti rozkrádání veřejných peněz. Kdyby by byl zaveden již mnohem dřív, mohl obsahovat informace o vlastnících Viamontu, Škody Power, Farmě Čapí hnízdo či dalších společnostech, které mají nezřídka utajené vlastníky na tropických ostrovech. Pokud o veřejných penězích rozhodují osoby, které jsou zároveň příjemci těchto peněz, tak se nelze divit, že veřejné soutěže probíhají mnohdy pouze fingovaným způsobem.

Závažným problémem rozhodně není pouze skutečnost, že český rejstřík bude na rozdíl od zahraničních neveřejný. Vymahatelnost a kontrolní systém tohoto rejstříku bude nastaven velice podobně jako zveřejňování finančních výkazů v obchodním rejstříku. Jelikož tedy 70 % firem řádně nezveřejňuje své finanční výkazy, tak lze podobnou situaci očekávat i s rejstříkem vlastníků. Jinými slovy může tak vzniknout rejstřík vlastníků bez vlastníků. Z tohoto důvodu je na místě mít vážné obavy, že zavedení rejstříku nebude v souladu s evropskou směrnicí, která naopak požaduje, aby informace v rejstříku byly aktuální či ověřitelné. Rejstřík nesplňuje celou řadu důležitých předpokladů pro to, aby mohl skutečně efektivně a účinně fungovat.

Nakonec je nutno si položit otázku, zda má vůbec význam Rada vlády pro boj proti korupci, tedy nejvyšší poradní orgán vlády na tuto problematiku. Rada totiž schválila usnesení a dokonce uspořádala tiskovou konferenci, během které na půdě vlády oznámila, že rejstřík vlastníků firem musí být veřejný. Nakonec speciálně na žádost rady zpracoval Nadační fond proti korupci dokument popisující veškeré požadavky a předpoklady pro to, aby tento rejstřík vlastníků splnil svůj účel a mohl efektivně fungovat. Přes to většina politiků se rozhodla tato doporučení ignorovat. Jeden poslanec se pokusil svým pozměňovacím návrhem situaci na poslední chvíli zachránit, nicméně již bylo pozdě.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Piráti.cz

Štítky: #korupce #netransparentní systém #praní špinavých peněz #vlastníci firem

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.