Archiv

Zastupitel Jiránek: I z opozice se toho dá hodně prosadit

28. 10. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Do zastupitelstva Královéhradeckého kraje se dostal Pirát Martin Jiránek, trutnovský zastupitel a marketingový poradce malých firem. Kandidoval za koalici Pirátů, Zelených a Změny, která získala 5,27 %. Do zastupitelstva se probojoval spolu s lídrem kandidátky Martinem Hanouskem ze Zelených. Jak vypadá povolební situace v Královéhradeckém kraji a čeho chtějí Martin s Martinem jako zastupitelé dosáhnout?

Martin Jiránek

Jak vypadá povolební situace v Královéhradeckém kraji?

Situace je jasná. Koalice pěti stran se dohodla již v průběhu sčítání hlasů a ANO se tak dostalo do opozice. Bylo to překvapivě rychlé odsunutí vítěze voleb a občané jej musí zhodnotit sami. Za nás děkuji všem voličům za důvěru. Měli jsme jednání s několika stranami, ale šlo primárně o zjišťování vzájemného pohledu na povolební situaci a možné vývoje. Všichni měli velmi brzy jasno, že koalice je dohodnuta. My tak budeme v opozici.

V předvolebním rozhovoru lídr pirátsko-zelené kandidátky Martin Hanousek označil současné vedení kraje za ospalé, neaktivní a nemoderní. Má šanci tohle rýsující se koalice změnit?

Zda se to změní, nevím, ale minimálně jsou v ní mladší lidé než v té předchozí, takže by mohla být modernější a aktivnější. Na druhou stranu je v koalici pět stran a dojednat souhlas všech bude určitě obtížnější a tím pádem pomalejší. Jako důležitější vidím z pohledu ospalosti/neospalosti krajského zastupitelstva naší přítomnost. Díky nám určitě pochrupávat nebudou. :)

Do zastupitelstva ses dostal spolu s Martinem Hanouskem ze Zelených, s nimiž jste tvořili koalici. Dokážeš si představit, že byste byli přímo součástí vedení, koalice?

Naši účast v koalici si představit umím, ale při naší síle dvou zastupitelů bychom v ní nejspíš měli jen malý hlas a často bychom museli ustupovat silnějším stranám. Jen těžko bychom do koaliční smlouvy prosadili všechny zásadní body našeho programu. Jelikož jsme v zastupitelstvu noví, myslím, že zůstat v opozici je lepší. Budeme se učit, pracovat ve výborech, získávat kontakty, zjišťovat fungování kraje a tak dále. I z opozice se toho dá dost posadit, pokud mají návrhy hlavu a patu a podporu mezi občany.

Jakou byste podle tebe měli hrát v zastupitelstvu roli?

Stejnou, jakou mají Piráti v Praze. Ukazovat na nelogické investice či plány a neefektivní či úmyslně špatné využívání peněz, přinášet nové nápady a pohledy na jednotlivá řešení, dodávat energii a chuť na změny, hledat možnosti úspor či vhodných investic. Zkrátka jednat, vysvětlovat, navrhovat a otevřít kraj, jeho finance a plány, aby se lidé dozvěděli jak to, co je špatně, tak i to, co je dobře. Hlavní cíl je, abychom za čtyři roky nebyli jako kraj na posledním místě v celostátním srovnávání transparentnosti krajů (http://www.hodnocenikraju.cz/web/), kdy jsme jako jediný kraj nedosáhli ani 50 %. 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Královéhradecký kraj #Martin Jiránek #Piráti v krajských zastupitelstvech

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.