Svět

Piráti se chystají změnit Island a svět

15. 10. 2016 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pirátská strana Islandu (PPIS) je první pirátskou stranou, jejíž členové byli zvoleni do národního parlamentu. Pirátům po celém světě nyní vrtá v hlavě otázka, jestli pirátské hnutí na Islandu po blížících se volbách převezme "kormidlo" vlády. Pravděpodobně by tak totiž nezměnili pouze svou vlastní zem, ale způsobili by spuštění řetězové reakce v řadě dalších států Evropy i světa. Jejich posledního zasedání se zúčastnil i zakladatel pirátského hnutí Rick Falkvinge.
 

Birgitta Jónsdóttir

"Brzy změníte svět! Stačí, aby jeden stát řekl 'co je moc, to je moc'. Na určení budoucího směru občanských práv stačí jeden stát. Na překonání strážců vědomostí stačí jeden stát. A vypadá to, že tímto státem je Island a že lidé sedící v této místnosti budou psát historii! Děkuji vám všem! Mám z vás neskutečnou radost!" komentoval Falkvinge přelomový úspěch islandských Pirátů a sklidil nadšený potlesk.

Na Islandu dala šanci hrát klíčovou roli v politických změnách malým hnutím krize započatá v roce 2008. Pirátskou stranu založili tři poslanci v Althingi (islandském parlamentu) teprve v roce 2012. Islandští Piráti dokázali za krátkou dobu mnoho a započali etapu vládních změn, které ovlivní hodně lidí.

K zájmu o Piráty přimělo občany i nedávné odhalení "Panama Papers", které vyvolalo obrovské protesty a vedlo k rezignaci islandského premiéra. Neúspěchy, korupce a neprůhlednost starého systému otevřely dveře k fenomenálnímu úspěchu Pirátské strany. Od dubna 2015 si Pirátská strana Islandu v průzkumech držela dlouho první místo, nyní se o něj přetahuje se Stranou nezávislosti a dle posledního průzkumu má 20% podporu. Volby do islandskeho parlamentu se uskuteční 29. října 2016. 

Atmosféra na zasedání byla strhující a plná nadšení. Sešlo se 170 Pirátů včetně tří poslanců, z nichž měl každý projev.  Asta Gudrun Helgadóttir se s potenciálními kandidáty podělila o své zkušenosti z parlamentu. Birgitta Jónsdóttir navrhla, aby měla PPIS desetiletý plán, kam se ubírat, což by navíc zvýšilo důvěru lidí.  Helgi Hrafn mluvil o kritickém myšlení a vyprávěl o svém praprapradědovi, který byl poslancem parlamentu v letech 1911-1913. Tehdy vytvořil návrh zákona, podle něhož by všechny knihovny v zemi dostaly výtisk každé vydané knihy zdarma, což se v té době jevilo zcela absurdním. Helgi tím chtěl poukázat na podobnost minulé a současné rétoriky.

Zásadním bodem programu byla i volba nového předsednictva. Odcházející předsednictvo prezentovalo výsledky svého ročního působení. V minulém roce se členská základna PPIS výrazně rozrostla a současně má přes 3 200 členů.  Zásluhou odcházejícího vedení mají islandští Piráti hlavní sídlo Tortuga, sedm kanceláří po celém ostrově, generálního a volebního manažera a rozeběhl se projekt šíření pirátských myšlenek mezi seniory Pirátská Strana 60+.

Text vznikl na základě překladu článku A party that is about to change Iceland and the world ze serveru Pirate Times.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Pavel Bánský

Štítky: #Island #parlament #Pirátská strana Islandu

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.