Archiv

Zastupitel Vašíček: Doposud byl krajský úřad jak tajemná komnata

14. 10. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Koalice Pirátů a Zelených získala v Jihomoravském kraji 5,11 %. Do zastupitelstva se tak dostal nezávislý Jiří Hlavenka, Pirát Ivo Vašíček a Jana Drápalová ze Strany zelených. I na jižní Moravě tak získáváme možnost pohnout s děním lepším směrem. Na otázky ohledně povolebního dění v regionu odpovídal Ivo Vašíček. 
 

Ivo

Do zastupitelstva ses dostal spolu s nezávislým lídrem kandidátky Jiřím Hlavenkou a s Janou Drápalovou ze Zelených, s nimiž jihomoravští Piráti tvořili koalici. Kontaktovala vás už jiná strana, která se dostala do zastupitelstva? 

Hned po zveřejnění výsledků voleb nás oslovili Matěj Hollan (Žít Brno) s Janem Vitulou (TOP 09) a chtěli vytvořit společný blok, snažili se nás přemluvit k spolupráci s ODS, což jsme jednoznačně odmítli. Při jednání pomlouvali Starosty a Nezávislé, tvrdili třeba, že jsou dohodnuti s Michalem Haškem (ČSSD). Sešli jsme se i se Starosty a informace od Matěje Hollana, se ukázaly jako nepravdivé. Nutno dodat, že mezi oběma uskupeními panovalo napětí už od kampaně. TOP 09 ve svých propagačních materiálech totiž v rozporu s dohodami uváděla "s podporou starostů", což zdůvodnili tím, že v dohodě o nepoužití hesla bylo uvedeno velké "S", ale o sloganu s malým "s" se dohoda nezmiňuje. Nezávazně jsme dohodli s oběma uskupeními (se Starosty i s TOP 09 sdruženou s Žít Brno) spolupráci. Druhý den ráno jsme se  pak z médií dozvěděli o dohodě mezi hnutím ANO, ČSSD, TOP 09 s Žít Brno a Starostové pro Jižní Moravu. Takže jsme skočili v opozici. Potvrdilo se tak očekávání, že v politice nelze věřit nikomu.

Vedení Jihomoravského kraje je nechvalně proslulé ať už kvůli aférám Michala Haška, nebo díky jeho netransparentnímu jednání. Co si myslíš o rýsující se koalici? 

Nedokáži vůbec odhadnout, co se bude dít. Téměř všichni zastupitelé z ANO jsou z nepolitického prostředí. Netuším, co od nich čekat. Vzhledem k účasti ČSSD lze ale předpokládat, že vývoj bude mít určitou kontinuitu. My se o zvýšení transperentnosti kraje budeme snažit. Příkladem jsou nám zastupitelé v Praze.

Jakou byste podle tebe měli hrát v zastupitelstvu roli?

Na opoziční práci se těším, protože náš volební tým narazil na pár kauz, které jsme nestihli a možná ani nemohli rozpracovat. Teď budeme mít lepší přístup k informacím a případné nešvary máme šanci snáze odhalit. Doposud byl krajský úřad jak tajemná komnata. Budeme se snažit přimět koalici k větší otevřenosti. Za čtyři roky můžeme rozkrýt celou řadu konkrétních "šméček", o kterých máme zatím kusé informace. Můžeme zabránit vzniku dalších podivností při hospodaření kraje.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Ivo Vašíček #Jihomoravský kraj #pirátští zastupitelé

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.