Archiv

Pirátský zastupitel Pepík Janů: Věřím, že změna je možná

14. 10. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Nejlepšího výsledku v krajských volbách 2016 dosáhli Piráti v Karlovarském kraji. Velmi přesvědčivé bylo hlasování v Mariánských lázních, kde starostuje Pirát Petr Třešňák, tam Piráti zvítězili s 30 % hlasy. S celkovým volebním výsledkem 5,46 % hlasů v Karlovarském kraji se do místního zastupitelstva dostali 3 Piráti: lídr kandidátky a stavební inženýr Josef Janů, starosta Mariánských Lázní, jaderný inženýr Petr Třešňák a místostarosta Mariánských Lázní, architekt Vojtěch Franta. Tito Piráti se nyní podílejí na vytváření koalice, která konečně vystřídá místní dlouholetou spolupráci ČSSD a KSČM. Na naše otázky odpovídal Pepík Janů

Výsledky v Mariánských lázních 2016

Jak vypadá povolební situace v Karlovarském kraji? Rýsuje se už budoucí koalice?

V současnosti začíná tvorba první konkrétní podoby koalice. Sestavuje ji vítěz Karlovarských krajských voleb, tedy hnutí ANO, které nás oslovilo nabídkou možných změn v krajské politice. Byli jsme osloveni i v pořadí druhou ČSSD s nabídkou stabilizace stávajícího stavu, který se dle jejich názoru zlepšuje. Zvážili jsme obě možnosti, varianta změn s novými tvářemi nám přišla pravděpodobnější, a proto jsme jí dali šanci. Jsme však teprve na začátku jednání a nelze předjímat, kdy bude o koalici definitivně rozhodnuto podpisem smlouvy.

Která další hnutí by se mohla stát součástí koalice?

Zahájila se jednání s hnutím starostů HNHRM,  oslovená je i koalice pod vedením STAN a také ODS.

V předvolebním rozhovoru jsi současné vedení kraje označil za partu údržbářů, která je smířená s odlivem lidí, údělem periferie i nízkými mzdami. Má rýsující se koalice šanci právě tohle změnit?

V posledních letech ve vedení našeho kraje dominovala ČSSD a KSČM. My se nyní aktivně podílíme na vytváření koalice, která by těmto dvěma politickým subjektům svěřila úlohu opozice. V možnou změnu samozřejmě věřím, protože si uvědomuji v kolika očích se už z principu stávám "politickým papalášem". Bez víry v pozitivní změnu bych neměl důvod si kazit svůj současný spokojený život

Jakou byste podle tebe měli hrát v zastupitelstvu roli?

Volební výsledek, racionální přístup a profesní zdatnost i pracovitost našich zastupitelů z nás dělá žádaný střípek vznikajících koalic. Ve středu večer krajské předsednictvo Pirátů společně s dalším jedním zastupitelem rozhodlo o oficiální podpoře sestavení koalice s vítězem voleb, hnutím ANO. Tudíž jsme se stali prvním oficiálním podporovatelem a "hybatelem" věcí. Nyní jednáme o doplnění koalice, sestavení programu a funkčním vedení. Před námi je tedy spousta práce, ale jsme u dění a máme možnost spoluvytvářet podmínky a realizovat dosažitelné maximum z našeho programu.

Co všechno máte šanci jako skupinka tří zastupitelů reálně změnit?

To ukáží nadcházející jednání. Nakolik nám náš získaný aktivní podíl na vedení kraje umožní prosazovat změny a uvádět je do života.

V jakých tématech dochází k průniku pirátského programu a programu zastupitelů z ANO? Na jaká témata se pravděpodobně zaměříte?

Otevřený a uživatelsky přívětivý kraj, transparence, otevřená výběrová řízení a až překvapivě mnoho dalších.

Piráti dosáhli nejlepšího výsledku právě v Karlovarském kraji. Tušíš, čím by to mohlo být?

Slušný výsledek je z velké části dílem konkrétní aktivní činnosti Pirátů v Mariánských Lázních, dále sympatií části veřejnosti k pirátskému hnutí a něco i zásluhou celé kandidátky a přístupu k předvolebním aktivitám.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Karlovarský kraj #krajské volby 2016 #pirátští zastupitelé

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.