Komentáře

Analýza výsledků volebních koalic v krajských volbách

25. 10. 2016 | 6 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Po volbách se vyrojila spousta hodnocení krajských koalic se Zelenými. Jejich kritici říkají, že to Pirátům zkazili a odehnali některé voliče. Příznivci naopak zdůrazňují, že nám ve 2 krajích pomohli projít do zastupitelstev. Abychom nemíchali pojmy s dojmy, pojďme se podívat na pár statistik....

vysledky-volby-2016.jpg

Srovnání krajů

Na úvod se podívejme na srovnání volebních výsledků jednotlivých krajů. Černé jsou Piráti samostatně, zeleně dobarvené jsou koalice se Zelenými, okrová označuje koalice se Změnou. Při tvorbě grafu (stejně jako v ostatních statistikách) jsem se řídil navrhující stranou, například Evropané v Olomouckém nebo Změna v Královéhradeckém kraji byli započteni jako Piráti.

Většina samostatně kandidujících krajů dostáhla přes 3 % hlasů. Výraznější odstup v kraji Vysočina je pravděpodobně způsoben prakticky žádnou předvolební kampaní (alespoň podle mých informací).

Srovnání na první pohled naznačuje, že koaliční kraje si obecně vedly lépe než ty "čistě Pirátské", zaostává pouze Zlínský kraj.

K Olomouckému kraji je nutno podotknout, že Změna měla pouze 6 kandidátů z 50, z praktického hlediska se tedy jedná o "skoro čiště Pirátskou kandidátku", takže pravidlu se spíše nevymyká. V zásadě by bylo podivné předpokládat, že koalice znamená čistou ztrátu, vždyť koaliční spolupráce znamená větší rozpočty, větší počty podporovatelů a přitahuje voliče obou stran - tedy pokud je pro ně přijatelný druhý koaliční subjekt ...

Fenomén Mariánské Lázně

Možná namítnete - "vždyť jsme sami vyhráli v Karlovarském kraji". Ano, Karlovarský kraj je tradiční Pirátská bašta. V Mariánských Lázních jsme měli prvního Pirátského starostu v Česku. Zcela přirozeně se nabízí závěr, že Piráti v Mariánských Lázních jsou prostě kouzelníci a Karlovarský kraj ovládli tamními hlasy. Prošli bychom bez nich?

Okres Cheb sám o sobě vypadá, že ano, zbylé dva okresy ne. Ale 4,01 % je sám o sobě slušný výsledek. Karlovarsko bez Chebu by se samo o sobě zařadilo mezi Ústecko a Pardubicko, zůstalo by tedy jedinou čistě Pirátskou kandidátkou mezi koaličními kandidátkami v levé části grafu.

Je to samozřejmě hodně diskutabilní. Zbytku kraje určitě pomáhá, že za Piráty kandiduje úspěšný starosta Mariánských Lázní a ví se o něm i v jiných částech kraje. Na druhé straně nemusely být ostatní okresy odpovídajícím způsobem reprezentované na krajské kandidátce a tím přišly o voliče, kteří by za normální situace podpořili své sousedy. Z hlediska posuzování výhodnosti koalic je zřejmě lepší Karlovarsko považovat za zvláštní případ.

Každopádně jsou Mariánské Lázně motorem Karlovarského kraje. Dovolím si mimo téma ještě 2 grafy, ilustrující podíl obce Mariánské Lázně při získávání Pirátských hlasů na Karlovarsku.

Obzvlášť to pak vyniká ve srovnání s celkovými počty hlasů odevzdaných pro ostatní strany v Karlovarském kraji. S 4,3 % tvoří obec Mariánské Lázně významný, ale ne rozhodující počet voličů.

Kdo jsou voliči podporující koalice?

To je samozřejmě otázka za milion a bez šmírovacího zařízení za plentami volebních místností ji nelze s jistotou zodpovědět. Ale pomozme si zjednodušujícími předpoklady. Předpokládejme, že voliči všech koaličních stran kroužkují stejně rádi. Z toho by bylo možno odvodit, že podpora jednotlivých stran relativně odpovídá četnosti preferenčních hlasů. Někteří voliči určitě takticky kroužkují "ty svoje", aby jim umožnili přeskákat koaliční stranu a dostat se do zastupitelstva na její úkor. Na druhé straně, řada voličů prostě kroužkuje svoje sousedy, protože je zná a věří jim.

Z hlediska odhadu podpory od jednotlivých stran nás spíš zajímá taktické kroužkování. Lze předpokládat, že volič takticky kroužkuje především čelní kandidáty, zatímco v "křoví" podpoří hlavně své sousedy. Koaličních kandidátky se Zelenými jsou navíc ve všech krajích na konci doplněné Zelenými, takže je jejich celkový počet na kandidátce vyšší než Pirátů.

Sečetl jsem preferenční hlasy ve všech krajích a u každé strany jsem je rozdělil na 2 skupiny - "čelo" složené z prvních osmi míst na kandidátce a "křoví" od 9. místa dál. Pardubický kraj má výjimku, kvůli symetrii jsem u trojkoalice bral jako čelo prvních 9 míst. Preferenční hlasy čelních kandidátů jsou vybarvené sytější barvou, křoví má vždy světlejší barvu. Černá/šedivá jsou Piráti, zelená Zelení, okrově je Změna. Hle výsledek:

Kromě Pardubického kraje Zelení inkasují všude více preferenčních hlasů než Piráti. Velkou roli při tom ale hraje právě "zelené křoví", porovnání čel kandidátek vychází podstatně vyrovnaněji.

Zelení vedou "na čela" na jižní Moravě (je to jejich tradiční bašta, mají tam starosty) a na Ústecku. Tam možná skutečně vadí ve volbě Pirátů "ti, co zabránili dostavět D8" (jak je to vnímáno), možná naopak roli hraje prolamování těžebních limitů (územní rozdělení preferencí jsem neřešil).

Hezký je výsledek na Královéhradecku, kde Martin Jiránek po silném zeleném křoví "vyšplhal" do zastupitelstva. Je tam vidět hodně hlasů pro několik známějších Zelených, kteří ze zadních pozic poskočili dopředu, ale nedostali se do zastupitelstva.

Zlínský kraj sice skončil jako druhý nejhorší v celkovém srovnání, ale relativní počty preferenčních hlasů jsou nejvyrovnanější ze všech krajských dvoukoalic se Zelenými. Mezi čelními kandidáty vedou Piráti. Spíše to tedy vypadá, že z nějakého důvodu nepřišli voliči Zelených.

Zvláštní kapitolou je trojkoalice v Pardubickém kraji. Piráti tam získali v absolutních číslech největší počet preferenčních hlasů a to i navzdory tomu, že Zelení - podobně jako v ostatních krajích - měli konec kandidátky obsazeny čistě svými lidmi. Příliš nevěřím tomu, že tamní Piráti zelené voliče odpuzují. Pravděpodobněji mi zní vysvětlení, že v trojkoalici se Změnou pirátští voliči dokážou prominout i přítomnost Zelených.

Kolik voličů vlastně mají Zelení?

To je dost důležitá otázka, protože pokud hlasy pro koalici nejsou součtem hlasů pro jednotlivé strany, bylo by z této informace možno dopočítat, kolik voličů zůstalo doma, znechuceno "koalováním". Přehled jejich výsledků není příliš nápovědný - Zelení kromě 2 krajů všude postupují v koalici (modrá - SNK ED, fialová - TOP 09, světle žlutá - Lidovci, okrová - Změna, černá - Piráti):

Obecně jsou na tom hůře, než my (proto se možná bojí kandidovat samostatně). Jejich nejlepší výsledek (11,89 % v Olomouckém kraji) je mírně zkalen skutečností, že Zelení tvořili pouze 1/5 tamní kandidátky (zbytek byl nominován Lidovci). Lidovečtí voliči je samozřejmě překroužkovali, takže Zeleným zbyly oči pro pláč.

Při odhadu tedy lze vyjít z toho, že nejhorší zelený výsledek byl v Karlovarském kraji 1,23 %. Ten nejlepší se obtížně odhaduje, arbitrárně by bylo možno vzít např. 1/5 z Olomouckého kraje (2,38 %).

Peníze hýbou světem

Volební kampaně děláme dobrovolnicky a vyhrajeme to naším elánem. Na koblihu loví voliče jiní. Ale letáky a noviny musí někdo vytisknout, balonky a náramky vyrobit atd. Takže snižme se na chvíli ke kupeckým počtům a podívejme se, kolik nás stál jeden hlas. Opřel jsem se o údaje poskytnuté jednotlivými kraji:

Grafíka nevypadá pro koalování nijak optimisticky. Koalice sebou přirozeně nese větší finanční zdroje - kampaň vysaje více kasiček místo jedné a pokud část voličů odpudí, efektivita nutně musí být horší v porovnání se samostatnou kandidaturou. Z tohoto pravidla se opět vymyká pouze trojkoalice v Pardubickém kraji, která je podezřele efektivní v porovnání s jinými koalicemi.*

Vysočina nekampaňovala, proto (překvapivě) nic neutratila.

Ústecký kraj naopak proinvestoval hodně, protože naděje na překročení 5 % hranice byla ve vzduchu, ale vydávané peníze se nepřetavily na hlasy. Koalice např. zkoušela využít velkoplošnou reklamu. Na obranu tamních Pirátů je ale nutno podotknout, že se podíleli na celkových nákladech pouze z cca 30 %, takže jsme si za zelené peníze vyzkoušeli, že to fakt moc nefunguje.

* Oprava - kvůli komunikačnímu šumu jsem ve Zlínském a Pardubickém kraji chybně interpretoval Pirátské náklady jako náklady celé koalice a chybu jsem zjistil až po vydání.. Opravený graf tedy ukazuje poměr mezi celkovými koaličními náklady na kampaň a celkovým počtem hlasů pro koalici.

Závěr

Data nejsou nijak rozsáhlá, ale pokusím se to ryze subjektivně vyčíslit. Piráti mají kromě extrémů ve většině krajů podporu odhadem 2,5 - 3,5 %. Zelení mají kromě extrémů zhruba 1,0 - 2,5 %. Vytvoření dvojkoalice Piráti + Zelení nespojí síly dokonale, cca 0,5 - 1,0 % voličů odmítne takové spojení navzdory větším výdajům na kampaň podpořit.

Mimo jiné i v kontextu výsledků senátních voleb se mi zdá, že širší než dvoučlenné koalice by Pirátské voliče nemusely odpuzovat.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Peksa

Štítky: #Koaliční spolupráce #Krajské volby 2016 #Strana zelených

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.