Komentáře

Petr Král: Kdo nechce být transparentní, důvod si najde

03. 10. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Na Táborsku kandiduje za Piráty do Senátu Petr Král (67) ze Soběslavi, který stál u zavádění nových technologií a Internetu do Čech. Kromě zájmu o IT jej fascinují staré hodiny - vede Český horologický spolek, spravuje web pražského Orloje, zasloužil se o soběslavské Věžní muzejíčko. Je autorem petice proti kumulaci politických funkcí. Do veřejné správy chce prosadit transparenci a efektivní využívání nových technologií.
 

petr_kral.jpg

Jako první jste v Soběslavi zaváděl s kolegou Internet a byl jste u toho, když se v Čechách objevily vůbec první nové technologie. Jak na tu dobu vzpomínáte?

Také jsem jako jeden z prvních zaváděl v Soběslavi “hromadné zpracování dat”. Přišel jsem ze Zbrojovky Brno, kde se vyráběly diskové paměti pro sálové počítače. Tehdy měly “ohromující kapacitu 7 MB” a jejich cena byla asi 700 tisíc korun. Je to doba, na kterou velmi rád vzpomínám, měl jsem mnoho odborně zdatných kolegů, kteří byli do Zbrojovky uklizeni po roce 1969. 
Tehdy si podniky samy vytvářely programy, i když s využitím koncernových a státních projektů a se vzájemnou bezplatnou výměnou. Vlastně jsme tehdy tvořili programy výhradně jako Open Source, tedy jako otevřené a volně přístupné. Což je správné. I dnes by programy vytvořené za veřejné peníze měly být přístupné všem. Podle mého názoru jsme vyvinuli hodně dobrý systém pro oblast přípravy a řízení malosériové výroby. Bohužel ekonomická část byla socialisticky zkreslená a dnes by neuspěla.

Jakou roli by mohly sehrát nové technologie ve zlepšení veřejné správy?

Moderní technologie by mohly veřejné správě pomoci k podstatnému zvýšení efektivnosti a lepší dostupnosti pro občana. Jako bývalý softwarový projektant žasnu, jak nepromyšleně byly – a dodnes jsou – zaváděny “velké projekty”. Systémy se mění s nástupem nového ministra. Místo dalšího rozvoje stávajícího systému se pomocí nějaké spřátelené partičky tvoří něco úplně nového, co má sice nový kabát, ale je funkčně horší než minulé řešení. Zdá se, že není v silách nikoho tento vývoj řídit. Proto je třeba jít zcela jinou cestou a důsledně prosazovat přístup Open Source. To umožní zapojit do řešení širší komunitu vývojářů a vznikne i stabilnější řešení.  

Vášeň pro Internet a nové technologie u vás doplňuje záliba ve starých hodinách. Co člověka, který žije ve fascinujícím světě starých hodin a webů českých hradů a zámků, přivede do politiky?

Zájem o Internet a o staré hodinové stroje má společného jmenovatele - zájem o techniku a obdiv ke schopnostem jiných. Do politiky mě naopak přivedl spíše údiv nad neschopností. Začal jsem se divit, proč město nezveřejňuje ani ty informace, které určuje zákon. Jak je možné, že stát uzavře smlouvy, které nelze rozumně vypovědět. A dospěl jsem k názoru, že se nemám jen divit, ale mám zkusit s tím něco udělat.     
Co vám v Česku nejvíc vadí?

Vadí mi politici, kteří se nedokáží domluvit. Jedni pod vedením svých stranických sekretariátů směřují doprava, jiní doleva. Ubíjejí se argumenty místo toho, aby se poslouchali a hledali společné řešení. Část pravdy mají totiž většinou všichni.  

O co byste se chtěl z pozice senátora zasadit?

Trápí mě třeba jalová diskuze o důchodovém systému. Ta zatím vůbec nereflektuje společenský vývoj - ubytek některých druhů práce. Není možné nadále argumentovat tím, že jediným zdrojem pro důchody má být “odvod ze mzdy”. Pracovat bude stále menší počet lidí, přesto produktivita poroste. Jako důchodce mě zlobí pokračující rozevírání nůžek mezi příjmy zaměstnanců a důchodců, a to nejen v absolutních hodnotách, ale dokonce i v procentech. Do diskuze o důchodech je třeba zahrnout i otázku zavedení nepodmíněného příjmu. 

Zabýváte se zákonem o registru smluv. Jste s jeho podobou spokojený?

Zabývám se spíše představou transparentní radnice. Vypracoval jsem studii, jak ji lze zavést rychle a s minimem nákladů. Není však jednoduché toto řešení prosadit. Například je to už rok, co zastupitelstvo v našem městě opětovně vyřadilo z programu jednání můj návrh na zavedení transparentního účtu.
Registr smluv funguje jen částečně, protože z jeho neplnění neplynou žádné sankce. Teď sbírám zkušenosti, jak s ním je nakládáno. Alespoň u nás si lidé zatím neuvědomují, že má sloužit především jako informační systém a že musí být  možné v něm  také něco najít. Pokud je do registru uložena smlouva, která má v metadatech místo popisu označení “dodatek”, nikdo ji podle jako smlouvu už nedohledá. Nebo je uložena smlouva, u níž nelze indentivikovat její účel, protože odkazuje na popis předmětu smlouvy v příloze, která ovšem chybí. Doufám, že jsou to jen dětské nemoci, které pominou. Na povinné subjekty se ale musí trochu tlačit a je potřeba vypracovat rozumnou metodiku. Pak by se registr smluv mohl stát základním kamenem transparentního světa.

Mezi vaše hlavní cíle patří transparence. Jak je na tom Soběslav a Jihočeský kraj obecně?

Vyjádřím to stručně: Kdo nechce být transparentní, důvod si vždy najde. To platí zejména pro město Soběslav. Zdá se, že Jihočeský kraj jako celek je na tom o něco lépe. 

Jste autorem petice proti kumulaci politických funkcí. Myslíte si, že petice reálnou mají šanci něco změnit?

Petice mají dvojí účel. Jsou někomu určené a ten někdo by se nad ní mohl zamyslet a třeba něco změnit. Nad obsahem se ale snad zamyslí i ti, kteří jsou pozváni k podpisu dokumentu, co považuji za ještě větší přínos. Není důležité, že internetová petice vlastně ani peticí není, pokud pod ní není elektronický podpis. Je to takový průzkum veřejného mínění a veřejný apel. 
Je dobré si prostřednictvím petice ujasnit, jak na tom jsme. Někteří lidé mi řekli: "Pane Král, já s vámi úplně souhlasím, ale já vám to nepodepíšu…" Tak takhle na tom jsme.

Proč by si občané Táborska měli zvolit za senátora právě Vás?

Senát nemůže být odkladištěm vysloužilých politiků, kteří už ani nevědí, jak se jezdí vlakem. Je potřeba lidí z hospodářské praxe. V našem obvodu kandidují i tři starostové a jeden ministr. Všichni se v rozhlase nechali slyšet, že do konce volebního období budou zastávat i současnou funkci. Není jim hloupé sedět na dvou a více židlích. Pokud budou voliči volit proti současným zaběhnutým pořádkům a proti vykonávání volené funkce na půl plynu, mám reálnou šanci uspět.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Jihočeský kraj #Petr Král #Volby do Senátu 2016

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.