Komentáře

František Navrkal: Ústecký kraj nemusí být Palermo severu

29. 09. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Lidé a instituce, které nyní spravují náš kraj, vnímají princip otevřenosti převážně jako abstraktní pojem, a když už jej mají uvést v reálnou praxi, tak jako něco obtěžujícího a zbytečného. Pokud chce aktivní obyvatel Ústeckého kraje získat informace o chodu zdejších veřejných institucí, tak si je často musí vydobýt až soudní cestou, k čemuž se musel opakovaně uchylovat třeba lídr pirátské části kandidátky Lukáš Blažej.

Otevřeno x Zavřeno

Dle našeho názoru by neměli provádět veřejnou kontrolu krajských institucí jen lidé, kteří jsou schopni a ochotni věnovat desítky hodin svého času jen, aby se vůbec k nějakým podstatným informacím dostali. Místo toho navrhujeme, aby vše podstatné bylo rychle a pohodlně dohledatelné na krajském webu. A pokud by někdo něco sám nenašel, tak by mu krajské instituce měly vycházet vstříc, nikoli házet klacky pod nohy.

Pražský klub Pirátů si dnes odnesl cenu poroty ze soutěže Otevřeno x Zavřeno, která už čtrnáct let hodnotí transparentnost veřejné správy. Pražští zastupitelé získali ocenění za zlepšení přístupu k informacím, konkrétně za zveřejnění městských faktur na mapě Prahy, získání a publikaci Metropolitního plánu a za transparentnost klubu jak ohledně odměn, tak ohledně přiznání. 

„Unikátní hypertransparentní fungování klubu zástupců občanů, které jim zároveň slouží jako pracovní prostor a zjednodušení vlastní agendy. Odpovědnost volených zástupců je zde dovedena do dokonalosti – každý volič může sledovat výkon jejich mandátů,“ ohodnotili organizátoři pražský klub. Chci, aby se i náš klub stal podobným vzorem transparentního fungování v zastupitelstvu Ústeckého kraje. Ten v něm momentálně bohužel chybí.

Transparence a zapojení veřejnosti do rozhodování jsou dvě vzájemně se podporující opatření, které mají mnoho pozitivních dopadů:

  1. Brání efektivně korupci a plýtvání. Za dozoru veřejnosti dochází k zneužívání veřejných prostředků, klientelismu a beztrestnému plýtvání mnohem obtížněji. Kdyby fungovaly krajské instituce transparentně, těžko by měl teď náš kraj pověst líhně korupce a naše krajské město by nebylo za Palermo na severu. Tam, kde korupci a plýtvání odhalíme, doženeme příslušné osoby k odpovědnosti a náhradě způsobených škod.
     
  2. Zvyšují efektivitu veřejné správy. Při nejlepší vůli nikdo nemůže být expert na všechno. Víc hlav víc ví, i v prostředí, kde je klientelismus a korupce něčím nemyslitelným, je výhodné nechat si vidět pod ruce, vítat zapojení veřejnosti s otevřenou náručí a usnadňovat jej.
     
  3. Vrací lidem důvěru v politiku a zájem o veřejný prostor. Někdo, kdo nevnímá možnosti se na chodu veřejných institucí podílet, o politiku a veřejné dění ztratí snadno zájem. To je něco, na co nynější správci našeho kraje a klientelistické struktury na ně napojené spoléhají. Dokažme jim, že by na to dále spoléhat neměli.


Proto tvoří transparence a zapojení veřejnosti do rozhodování jednu z hlavních částí našeho volebního programu. Považujeme tyto prostředky za nezbytné pro správné fungování kraje a hodláme je používat a prosazovat v co největším možném rozsahu. Náš kompletní program si můžete přečíst zde

Zapojit se do rozhodování pak bude pro občana jako vy mít skutečně smysl. Pozitivním příkladem z našeho kraje budiž návrhy ke stavbě přivaděče k dálnici D8 od iniciativy Děčínské fórum, které skutečně město Děčín vzalo v potaz a bylo mimo jiné i za to rovněž oceněno v soutěži Otevřeno x Zavřeno. Podobnou spolupráci občanů a politiků chci podporovat z krajského zastupitelstva. 

Autor je kandidátem č. 4 na kandidátce Piráti a Strana zelených do ústeckých krajských voleb a předsedou krajského sdružení Ústeckého kraje České pirátské strany.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: František Navrkal

Štítky: #František Navrkal #krajské volby 2016 #Ústecký kraj

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.