Kauzy

Česká televize opět zcenzurovala studentské volby

24. 09. 2016 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Letošní studentské volby, které tentokrát simulovaly volby do krajských zastupitelstev, už potřetí vyhráli Piráti. A Česká televize už potřetí předstírá, že k úspěchu Pirátů vůbec nedošlo. Studentské volby přitom měly letos lepší mediální pokrytí než v předchozích letech, o jejich konání a výsledcích informovaly celostátní deníky (Lidové noviny, Hospodářské noviny) i online servery (iDnes, Novinky). Jenom Česká televize tradičně předstírá, že se žádné studentské volby nekonaly.

cenzura na ČT

Zpravodajský kanál České televize přitom běží 24 hodin a žádné jiné médium tak nepotřebuje tolik materiálu jako ona. Zákon o České televizi, § 2 této veřejnoprávní instituci ukládá jako jeden z hlavních úkolů: "poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů". Událost, které se zúčastnilo 31 tisíc středoškoláků a která vypovídá o politických názorech mladé generace budoucnosti, přitom bez pochyb zpravodajskou hodnotu má.

V roce 2010 se Piráti umístili ve volbách třetí a získali přes 7 %. Česká televize Piráty úplně vyjmula z grafu, který prezentoval výsledky voleb. Jako zdroj uvedla Novinky, na kterých přitom byly kompletní údaje. V roce 2012 Piráti celkově vyhráli. Česká televize svůj původní článek o konání voleb odstranila a o jejich výsledcích vůbec neinformovala. Po přechozích stížnostech tak letos zvolila taktiku "mlčeti zlato". Článek shrnující cenzuru v roce 2010 a 2012 najdete zde.

Česká televize se odvolávala na Pravidla předvolebního a volebního vysílání. Výsledky voleb prý mají spíše charakter ankety,  která je zaměřena na specifickou část obyvatel České republiky. Proč v roce 2010 o výsledcích studentských voleb informovala neúplně a proč v roce 2012 informovala o konání voleb jen do doby, než byly známy jejich výsledky zůstává nadále otázkou.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Cenzura V České televizi #Česká televize #studentské volby

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.