Archiv

Demonstrovali jsme proti zvýšení poplatků pro OSA

23. 09. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Ochrannému svazu autorskému nestačí, že vloni na poplatcích vybral 915 milionů korun - z nichž pouze 280 milionů korun putovalo skutečně autorům. Poplatky chce od příštího roku ještě navýšit, některé sazby by tak stouply o polovinu. Piráti ve čtvrtek 22. září spolu s podnikateli a starosty proti zvýšení poplatků, konkrétně poplatků za reprodukovanou hudbu, demonstrovali přímo před sídlem OSA. Demonstraci svolala Asociace místních samospráv ČR a Asociace hotelů a restaurací ČR, a přestože se konala ve všední den a navíc dopoledne, vyjádřit nesouhlas se svévolí autorského svazu přišlo 150 lidí.

Demo OSA

Poplatky za reprodukovanou hudbu jsou ale pouhým střepem z praktik autorských svazů, které Pirátům vadí. Téma autorských práv je potřeba vnímat komplexně. Současná podoba copyrightu vůbec nereaguje na vývoj zdigitalizované společnosti a je třeba ji reformovat. Nejde ani tak o výši poplatků jako o jejich oprávněnost. Současný výklad autorského práva brzdí svobodnou tvorbu a prohlubuje propast mezi autorem a divákem, posluchačem či čtenářem. Na státem garantovaném monopolu tak na umělecké tvorbě parazitují organizace, znesnadňují a zdražují přístup k uměleckým dílům. K autorům se přitom dostává menšina finanční odměny.

„Nechceme poškozovat ani vyvlastňovat autory. Nemůžeme ale akceptovat ochranu autorských práv prolobbovanou v zákonech, které škodí občanům i celé kultuře. Proto svými návrhy v ČR i v rámci EU trvale usilujeme o jejich změnu. Smyslem není žádné znárodňování, jak to zastánci zaběhnutého modelu často prezentují. Řešením je podle nás rozvolnění současných pravidel a odstranění nesmyslných poplatků z oblastí, kde copyright nemá co dělat a kam se za léta dostal díky tlaku mezioborové lobby. Jedná se například o paušály založené na presumpci viny podle pricipu rohlík nekupuješ, ale hubu máš a tudíž bys mohl jíst,“ vysvětluje postoj Pirátské strany k autorským právům její předseda Ivan Bartoš.

Více obrázků z demonstrace najdete na našem albu na flickru

V současnosti se autorským svazům platí i za prázdné DVD a CD nosiče, což je vlastně skrytá daň za hypotetickou možnost kopírování hudby, kterou za tichého souhlasu státu od občanů vybírá soukromá firma. OSA zašla ale ještě dál a chce podobný paušální poplatek zavést i u každého prodaného chytrého telefonu. Uživatel telefonu má opět absurdně platit za pouhou možnost ukládat do zařízení hudební soubory.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #demonstrace #OSA #zvýšení poplatků

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.