Komentáře

Chci, aby nebyl zákon o svobodném přístupu k informacím třeba

12. 09. 2016 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Stavební technik Petr Tkadlec vstoupil do Pirátské strany kvůli korupci, s kterou se setkával u stavebních firem. Do zlínského zastupitelstva kandiduje za koalici Pirátů a Zelených Otevřený kraj.
 

Petr Tkadlec

Pohybuješ se ve stavebnictví, jsi členem komise pro investice, výstavbu a dopravu města Vsetín. Jak je na tom z pohledu výstavby Vsetín a zlínský region?

Ve výstavbě kraj nezaostává. Problémem jsou zklientelizované zakázky, v nichž se výběrová řízení šijí na míru konkrétním firmám a zakázky jsou předražené. Naopak některé firmy u zakázek, kde není politický zájem, cenu snižují a nutí dodavatele dělat za nesmyslné ceny. To se promítá na kvalitě. Krajští a městští stavební technici musí stavební zakázky hlídat. Během přípravy projektu musí pohlídat projektanty, aby nezadávali specifické typy technologií, kvůli kterým může zakázku získat jen úzká skupina firem. 

Mrhá město nebo kraj v oblasti stavby a dopravy finančními prostředky?

Problém jsou nečisté zadávací podmínky. Vsetín zadotoval soukromou investici obchodního domu přidruženými stavbami, jako je podzemní parkoviště, požární nádrž, chodníky. V dopravě je problémem nekoncepčnost. Podporujeme vznik integrovaného dopravního systému, díky němuž by stačilo použít na vše jednu jízdenku. S tím souvisí potřeba lepší návaznosti  spojů. Naším cílem je přímé vlakové spojení Vsetín – Zlín.

Zlínský Pirát Luděk Maděra nedávno vyhrál dlouholetý boj o svobodu informací se zlínským magistrátem. Podařilo se mu odhalit nějaké nepravosti?

Luďka vnímám jako oběť korupcí propleteného systému a jako ikonu boje s nekalostmi úřadů. Jsem rád, že poté, co byl neprávem propuštěn jako vedoucí oddělení IT, nestáhl ocas a nenadával pouze u piva, ale aktivně bojuje dodnes. Po dlouholetém boji získal od zlínského úřadu účetnictví za poslední léta. Poskytnutá data jsou ale zase neúplná. Nevím, zda věřit, že za 10 let nám soudy pomůžou data získat, nebo doufat, že se na úřadě změní politická garnitura.

Jak je na tom Zlínský kraj z pohledu transparence?

V anketě otevřeno/zavřeno jsme se umístili na posledním místě. Zlepšováků máme hodně, jen je musíme prosadit. Jde hlavně o přímé přenosy ze zasedání, dostupné zápisy zastupitelstva a komisí, umístění informací o čerpání financí na web. Mou vizí je kraj, v němž zákon o svobodném přístupu k informacím není potřeba a vše lze dohledat. Musíme si dát pozor, aby nálepka otevřenosti nebyla zneužívaná jako ve Vsetíně, kde se starosta Čunek k otevřenosti zavázal. Vrcholem jeho transparentnosti je svolání informační schůze na daný projekt, kam přijde 10 – 15 lidí, přestože se tam řeší věci, které se dotknou všech obyvatel. Na webu je ale informací minimum.
 
Na sociálních sítích jsi psal o údajné korupci ve Vsetíně. O co se jedná?

Mám podezření ohledněvýstavby obchodního střediska soukromým investorem. V komisi investor nabízel spoluúčast na projektu některým členům aměsto mu jde snadno na ruku. Objekt se teď posune o přibližně 8 metrů z jedné strany a o 4 metry z druhé strany. Starosta opakuje, že to chce město, ale posuny si vyžádal investor, protože mu nevycházely výhledové plochy pro vjezd na parkoviště a odstavný pruh pro zásobování.

Jaké jsou vaše hlavní programové cíle?

Zvýšení transparentnosti, zavedení integrovaného dopravního systému a boj se suchem, ne však za pomocí megaprojektů, jak navrhuje ministerstvo, ale díky menším opatřením, která nebudou mít takový vliv na životní prostředí.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #informace #Krajské volby 2016 #Svoboda informací #Zlínský kraj

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.