Archiv

Plzenští Piráti v Komisi pro otevřený kraj

09. 09. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

V lednu 2013 dostalo Krajské sdružení Pirátů v Plzeňském kraji pozvánku, abychom se přihlásili do právě zakládané „Komise pro otevřený kraj Plzeňského kraje“ (dále jen „KOK“). Důvod založení komise byl dost zřejmý: v hodnocení krajů podle Oživení se v roce 2012 Plzeňský kraj umístil na „pěkném“ 13. místě … ze 14. Vzpomněl jsem si na staré přísloví „Drzé čelo lepší než poplužní dvůr“ a na první zasedání komise jsem rovnou zašel. Byl jsem tam tedy jako host s hlasem poradním, čehož jsem hned využíval. Trochu veselí jsem vnesl už tím, když jsem při představení uvedl, že jsem z České pirátské strany.

Transparence

Na druhé zasedání už jsem šel jako řádně jmenovaný člen a přibyl mi i spojenec ze Strany zelených. Začaly se projednávat jednotlivé návrhy a doporučení, především z popudu paní předsedkyně (ČSSD), ale nutno uznat, že ani zástupci dalších stran a institucí nebyli odsouváni stranou.

První na řadě byl Etický kodex zastupitele a různé drobnosti kolem zpřehlednění webu kraje. Z těch drobností se mi podařilo nejprve přesvědčit další členy komise a následně to nechat i odhlasovat, že DOCX opravdu není vhodný formát pro publikaci na webu a mnohem lepší je PDF. A když už tedy PDF, tak ne naskenovaný papír, ale převod původního DOCX na PDF, aby i nadále bylo možno text prohledávat, kopírovat atd. Další drobností bylo doplnění mailů a telefonů do různých seznamů zastupitelů, členů výborů a komisí. Na můj návrh také došlo ke zpřehlednění Úřední desky na webu.

Při projednávání Etického kodexu došlo i na otázku zveřejňování „Oznámení o majetku“, které každý zastupitel musí odevzdávat. Pro hlasovali Piráti a Zelení (2), proti bylo 7 a zdrželi se 3, tudíž neprošlo. Majetek zastupitelů tedy bude znám pouze útrobám Krajského úřadu. Etický kodex prošel jak v komisi, tak na jednání zastupitelstva, ale ani tam nebyli všichni nadšeni. Podívejte se na text Etického kodexu i na hlasování o jeho přijetí.

Zastupitelstvo kraje také na doporučení KOK přijalo nový jednací řád a podle něj budou na webu kraje veřejňovány:
a) zápisy z jednání zastupitelstva
b) záznamy o jmenovitém hlasování u každého bodu
c) docházka zastupitelů
d) zápisy a usnesení výborů zastupitelstva
e) podklady k jednání zastupitelstva ještě před jednáním

Přímý přenos ze zasedání zastupitelstva a videoarchiv kraje existovaly už před založením komise.

Podle Oživení jsme se v roce 2014 - po roce činnosti KOK - dostali při hodnocení otevřenosti krajů na první místo. Ale pracovali jsme dále, pořád je co zlepšovat. Na můj návrh se na web kraje dostal vzor žádosti o informace podle zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím a také na můj návrh a podle mého návodu jsou informace podle zákona č. 106/1999 na webu zobrazovány v html formátu a ne jako dokumenty ke stažení. Podařilo se také zlepšit zveřejňování informací o poskytnutých dotacích. Už nejsou zveřejněny pouze úspěšné (proplacené) žádosti, ale i ty neúspěšné.

Snažil jsem se prosadit změnu bankovních účtů na transparentní. Podal jsem si žádost o informaci, kolik účtů vlastně kraj používá. Dokonce jsem zprostředkoval telemost se starostou Nového Města na Moravě, kde tyhle účty mají, na zasedání KOK. Starosta Nového Města je z ČSSD stejně jako předsedkyně KOK, ale ... přečtěte si to raději sami. Tohle se prosadit nepovedlo a už nepovede. Poslední zasedání KOK bylo v září 2016, čekají nás říjnové krajské volby a novou komisi by musel opět někdo zřídit. Že by pirátský hejtman? :-)

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petr Vileta

Štítky: #Otevřený kraj #Plzeňský kraj #Transparence

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.