Archiv

Otevíráme radnice v Olomouckém kraji

03. 09. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Před komunálními volbami v roce 2014 Piráti slibovali, že v případě svého zvolení otevřou radnice a začnou zveřejňovat městské smlouvy či videopřenosy ze zastupitelstev. Uběhly dva roky a místo slibů již máme důkazy. Radnice se díky pirátskému úsilí posouvají směrem k transparentnímu fungování v Prostějově, Přerově či Šumperku, a to přesto, že naši zastupitelé většinou působí v opozici.

šumperské inforcentrum

Prostějov: Návrhy ohledně transparence prý kazily slavnostní zasedání. Teď už má město transparentní účet i rozklikávací rozpočet
Koalice Pirátů, Zelených a nezávislých získala ve volbách přes 10 % a po rozpadu místního ANO je nejsilnějším opozičním klubem. Jména tří ze čtyř zastupitelů najdete na pirátské kandidátce do krajských voleb. Ti již na prvním zasedání předložili návrhy, jež měly chod magistrátu zprůhlednit. Koalice je tehdy smetla ze stolu, protože prý kazily slavnostní zasedání. Dalším krokem, jenž vyvolal ještě ten den rozhořčené reakce, bylo zahájení internetového přenosu ze zastupitelstva.


Od čtvrtého zasedání přenáší radnice záznam ze zasedání online oficiálně a krajský úřad rozhodl, že všechny videopřenosy musí archivovat. Přes prvotní nevoli radních se pirátsko-zelené koalici podařilo prosadit rozklikávací rozpočet, a to až na úroveň jednotlivých faktur, a transparentní účet, ač zatím ne pro všechny převody. V červenci město spustilo oficiální facebookový profil, jak Piráti a Zelení navrhovali v zájmu snadnější komunikace s občany. Nyní Prostějov chystá participativní rozpočet. „Daří se nám prosazovat změny v oblastech, v kterých neprůhlednost a neochotu komunikovat s občany vládnoucí strany nedokážou obhájit. Jsme přesvědčeni, že totéž dokážeme i v krajském zastupitelstvu,“ komentuje Petr Kapounek


Přerov: Videopřenosy a zveřejňování smluv
Koalici Společně pro Přerov tvoří dlouholetí opoziční zastupitelé. V roce 2014 toto uskupení posílené o Piráty získalo 20 % hlasů a mohlo konečně opustit svoji roli opozice. Koalice zahájila přímé přenosy ze zastupitelstva a na webu zveřejňuje materiály, jež na něm budou projednávány. Přerov na internetu zpřístupňuje téměř všechny smlouvy ve strojově čitelné podobě - ta umožňuje snadné vyhledávání klíčových slov v textu smlouvy. A účet města se stal plně transparentním. „Zveřejňování smluv není složité ani náročné, a to jak časově, tak administrativně. Jediné úskalí a jistá pracnost spočívá v nutnosti anonymizace - zveřejněné smlouvy nesmějí obsahovat osobní údaje. Ale i to se dá vhodným nastavením procesů zvládnout. Zřízení transparentního účtu je ještě jednodušší,“ vyvrací výmluvy mnohých radních napříč republikou přerovský Pirát, aktivista a předseda Komise pro otevřenou radnici Rady města Přerova Martin Švadlenka.


Šumperk: Spolek PRO-REGION s podporou Pirátů získalo přezdívku hard-opozice
Jeho členové totiž konečně podali trestní oznámení ohledně léta nevymáhaných pohledávek za 14 milionů korun. Přiměli radnici k úplné výměně představenstva a managementu městské akciovky Podniky města Šumperka. Prosadili přímé přenosy ze zasedání a publikování podkladů pro jednání na internetu. V budově městského divadla snad díky nim hernu vystřídá turistické centrum. Přiměli město k provedení forenzního auditu ve dvou městských společnostech a ty odhalily mnoho nedostatků a finančních úniků, jež se staly základem dalšího trestního oznámení. „Nepodařilo se nám však dosud odvolat starostu a několik dalších radních v souvislosti s podaným trestním oznámením a nepodařila se nám obrovská spousta dalších snah, které se z opozice prosazují zdlouhavě a krkolomně,“ uzavírá činnost šumperské hard-opozice její členka Zdeňka Dvořáková Kocourková.
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Olomoucký kraj #Otevíráme radnice #Transparentnost

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.