Komentáře

Martin Hanousek: Chceme přinést pozitivní změnu

31. 08. 2016 | 2 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Piráti pro volby v Královehradeckém kraji spojili své síly se Stranou zelených a hnutím Změna. Jako lídr koalice zde kandiduje do zastupitelstva Martin Hanousek (33) ze Strany zelených, který v Hradci Králové zastává už pět let funkci opozičního zastupitele. Pracuje jako krajinný ekolog a projektový manažer Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř, kde se věnuje zajišťování péče o cenná místa v přírodě. 

Martin Hanousek

Pět let jste opozičním zastupitelem v Hradci Králové. Čeho se vám za tu dobu podařilo dosáhnout?


Dovolím si tvrdit, že jsme při pouhých dvou zastupitelích nejaktivnější opoziční strana. Máme velmi dobrý tým spolupracovníků z řad Zelených, Pirátů i Změny pro Hradec. Prosadili jsme zveřejňování podkladů zastupitelů a vylepšili jsme evidenci hlasování zastupitelů. Trochu jsme posunuli podobu radničního zpravodaje, aby nebyl tak zneužíván k propagaci vedení města. V nově připravovaném územním plánu jsme prosadili několik úprav, které ochrání cenná přírodní území, zmenší dopady dopravy na obyvatele nebo omezí zastavování volné krajiny. Působíme jako aktivní hlídací pes, aby pro radu města nebylo jednoduché prosazovat podivné projekty.   


V Hradci se neustále něco staví. U mnoha projektů ale bývá kritizována netransparentnost či předraženost. Jak je to doopravdy? Je současné vedení města otevřené? 


Transparentnosti se vedení brání. V přípravě potřebných projektů je ale město poměrně neschopné (příkladem je rekonstrukce Velkého náměstí či přestavba stadionu), což je občas i štěstí. Řada akcí je přihrávána oblíbeným projektantům a neprochází otevřenou architektonickou soutěží. Tvoří se drahé neúčelné, nepěkné a na údržbu náročné stavby. Chybí nastavení priorit města. Utrácí se 135 milionů za kruhový objezd s fontánkou, ale na druhou stranu jsou ve vyhlášeném městě cyklistů  hlavní městské cyklostezky v desolátním stavu. Zato se vydatně asfaltuje v městských lesích. 


Médii prolétla zpráva o případu firmy CTP, která Hradci nabídla 7 milionů za legalizaci černé stavby. Jaká je nynější situace? 


Kauzu jsme otevřeli my. Firma CTP měsíce stavěla rozsáhlé logistické centrum a vedení města i stavební úřad tomu přihlížely. Až naše upozornění na nelegální stavbu v médiích rozhýbalo úřady k aktivitě a k zastavení stavby. K legalizaci černé stavby firmě chybí souhlasy města, to týká se i úprav komunikací. Za souhlasy nabídla firma CTP městu 7 milionů a její spřátelená firma 15 milionů korun. Jednání naplňuje znaky uplácení, což potvrdilo i stanovisko Národního fondu proti korupci. Když jsme nabídku odmítli, firma vyhrožovala, že po městu bude požadovat 220 000 000 Kč za zdržování legalizace černé stavby. Holandská firma CTP nerespektuje naše zákony opakovaně a byla v České republice odsouzena za vyhýbání se daním. S tak nehorázným jednáním firmy jsem se ještě nesetkal. 


Nyní kandidujete do zastupitelstva Královehradeckého kraje. Jak nahlížíte na jeho současné vedení?


Ospalé, neaktivní, nemoderní. Určitě se to netýká všech členů, ale celkový dojem je takový. Kraji neprospěla kumulace uvolněných funkcí hejtmana a současně senátora Lubomíra France (ČSSD). ČSSD dokonce k vládě přizvala KSČM. Nejsem „primitivní antikomunista“, ale myslím, že komunisti patří do muzea a ne do vedení kraje.


Věnujete se ekologii. Jak je na tom, co se týče ochrany přírody, Královehradecký kraj?


Jako v řadě jiných oblastí funguje spíše údržba stavu než ambice zavádět nové trendy. Kraj nevydal žádnou energii v řešení palčivých problémů, jakým je například řešení zadržování vody v krajině. Jen někteří komunisté podporovali oživení bolševických plánů na stavbu přehrad v nejnevhodnějších lokalitách chráněných oblastí.    


Specializujete se na vodohospodářství. Loňské léto bylo mimořádně suché, hovořilo se o problémech se zásobami vody. Jak je na tom v tomto ohledu královehradecký region?


Je mi z toho smutno. Znám třeba přístup k zdrojům pitné vody a obnově říční krajiny v Bavorsku. Jsme v této oblasti myšlením politiků oproti Německu dost pozadu, rád bych zrovna oblast péče o vodu, vodní zdroje a říční krajinu posunul dále. Místo stavby přehrady Pěčín v nejcennějších partiích CHKO Orlické hory, je třeba se zasadit o realizaci opatření plošných – na zemědělské půdě, v obnově remízků, potlačování eroze, zlepšení stavu lesů, obnově mokřadů, revitalizaci toků. Věřím, že v tomto může být přínos Pirátů a Zelených jedinečný.


Pracoval jste jako konzultant dotací do životního prostředí. Je snadné pro tuto oblast získat dotace? 


Obrovské finanční zdroje existují Operačním programu Životní prostředí, bohužel bývají investovány do velkých projektů mizivého efektu. Na program prakticky nedosáhnou malé organizace a spolky, které často dělají ty nejefektivnější projekty. Problémem jsou složité podmínky, nutnost velké spoluúčasti a pozdní proplácení dotací. Národní zdroje jsou omezené a krajské finance by potřebovaly upravit priority.


Jaké další problémy region trápí?


V předvolebních diskuzích se objevují témata dostavby dálnice D11 nebo přestavby Oblastní nemocnice v Náchodě a další konkrétní projekty. Myslím si ale, že tyto problémy jsou řešitelné poměrně lehce a v krátké době. Skutečný problém vidím ve stárnutí populace. Dále v ignorování problematiky sucha, zadržování vody v krajině a péče o zdroje pitné vody. Tyto věci nikdo moc neřeší a přitom jsou klíčové a dlouhodobé. Do třiceti let se počet lidí nad 65 let zdvojnásobí. To bude klást velké nároky na sociální a zdravotní služby. V této oblasti máme skvělé odborníky a chceme se na ni zaměřit.


Proč jste se rozhodli pro koalici s Piráty?


Naše koalice se jmenuje Piráti a Strana zelených + Změna pro Královéhradecký kraj. Politické hnutí Změna a místní spolek Změna pro Hradec jej totiž podporuje. Rád říkám, že znaménko plus tam je i proto, že chceme přinést pozitivní změnu. Navazujeme na spolupráci v komunálních volbách a osobně jsem moc stál o to, abychom pro krajské volby spojili své síly. Sdílíme i zdravou naivitu ohledně lepšího světa. 


Jaké zajímavé osobnosti můžeme kromě vás na kandidátce očekávat?


Sestavení kandidátky jsme věnovali velké úsilí. Jsem rád, že za Piráty je na kandidátce zastupitel města Trutnova a marketingový poradce místních firem Martin Jiránek a krajský předseda Pirátů Standa Štipl z Hradce Králové, s kterým osobně spolupracuji nejdéle. Za Stranu zelených kandiduje náš krajský předseda, zastupitel Náchoda a projektový manažer Michal Kudrnáč. Hnutí Změna nominovalo architekta a urbanistu Františka Křelinu a Změna pro Hradec pak Adama Zárubu hradeckého zastupitele a spoluzakladatel skanzenu Krňovice. Podpoří nás i Štěpán Málek, sochař, výtvarník a zpěvák skupiny N. V. Ú., nebo Martina Erbsová ředitelka festivalu Jazz Goes to Town a festivalu Open Air Program. Nechci na někoho nespravedlivě zapomenout – podívejte se na http://www.piratiazeleni.cz/kandidati .
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Krajské volby 2016 #královehradecký kraj #Martin Hanousek

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.