Komentáře

Piráti milují. Pirátské vlajky tradičně na Prague Pride

17. 08. 2016 | 5 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V sobotu 14. srpna vyvrcholil tradičním průvodem šestý ročník festivalu Prague Pride, podporující práva sexuálních menšin. Pochodu se pravidelně účastní i Pirátská strana. Letos vlály její vlajky téměř v čele průvodu. 
 

Piráti na Prague Pride

Duhové procesí vyrazilo z Václavského náměstí na Letnou, kde se konal celodenní program za účasti přibližně 40 tisíc lidí. Letošním tématem byla láska s důrazem na prevenci AIDS, a také se zřetelem na rodinu, která je obvyklým vyústěním lásky. Téma rodiny je aktuální tím spíš, že letos v červnu Ústavní soud povolil jednotlivcům v registrovaném partnerství adoptovat dítě. Společné osvojení je však stále možné pouze v manželství, nikoliv v registrovaném partnerství.

 

Piráti na Prague Pride


Pochodu se zúčastnil i pražský zastupitel a předseda pražského pirátského klubu Jakub Michálek: „Sexuální menšiny tvoří pouze několik procent společnosti, ale i díky průvodu najdou jejich témata u veřejnosti větší pochopení a podporu. Piráti podporují snahu o boření předsudků a zrovnoprávnění sexuálních menšin. Pokud jde o adopci, úřady by měly stejně jako v případě manželů individuálně posoudit, zda mají registrovaní partneři předpoklady o děti pečovat. Je rozhodně lepší, aby dítě vyrůstalo v milující homosexuální rodině než v ústavu nebo jako dítě jen s jedním rodičem. Rodinám by měla být k dispozici maximální pomoc a podpora vedení školy a psychologů.“
 

 

Jakub na Prague Pride


Piráti jakožto liberální strana rovnoprávnost menšin dlouhodobě podporují. Věříme, že stát by neměl diktovat formy soužití či způsoby fungování rodiny. Podporu si zasluhují všechna lidská soužití, ve kterých lidé, bez ohledu na jejich počet a pohlaví, přebírají odpovědnost jeden za druhého, ať už za děti nebo za znevýhodněné dospělé. Mimo jiné chceme zrušit povinnost uvádět pohlaví v úředních dokumentech, pokud to pro jejich vyřízení není podstatné.


Ačkoliv by rovnoprávnost měla být jedním ze základních principů demokracie, není bohužel velkým překvapením, že má své odpůrce. Pohoršené křesťanské aktivisty s kříži pod sochu sv. Václava by ale člověk spočítal na prstech dvou rukou a přítomní jim pohotově oponovali transparenty "Bůh je gay". Kromě toho kontroval Výbor pro ochranu rodičovských práv spolu s Mladými křesťanskými demokraty organizací každoročního pochodu Pro rodinu. Tohoto průvodu zpátečníků věnčeného českými vlajkami, doprovázeného dechovkou a mažoretkami se však zúčastnilo pouhých tři sta lidí, což je v porovnání s tisícovkami lidí s rameny zahalenými duhovými vlajkami poměrně směšné číslo. Zatímco zdejší KDU protestuje proti homosexuálům, v Berlíně její sesterská strana směle podporuje hlavní průvod za toleranci.


Do průvodu se v jeden okamžik bezprostředně před Pirátskou posádku s vlajkami vtlačila skupina osob nesoucích anarchistické nápisy a skandujících anarchistická hesla. Piráti ihned vlajky sňali a přesunuli se do jiné části průvodu - od podobných aktivit distancují.

 

Míša na Prague Pride

 

O marketingových rozměrech akce pochybovat nelze, ale marketing se přeci dá využívat jako propagace dobrých myšlenek. Daleko víc záleží na energii a nadšení, která z účastníků čišela.  Prague Pride byla mírumilovným karnevalem různorodého spektra lidí.

 

František na Prague Pride
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #LGBT #Prague Pride #Praha

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.