Komentáře

Lukáš Blažej: Problémem Ústeckého kraje je malý zájem o politiku

04. 09. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Zatímco zničené přírodě se v Ústeckém kraji podařilo zregenerovat, problémy jako nezaměstnanost či sociální vyloučení jsou tu stále aktuální. Dle Lukáše Blažeje (20), lídra tamní pirátské kandidátky, je příčina v malém zájmu občanů o politiku. To vede k netransparentnosti a rozhodování od stolu. Lukáš Blažej studuje práva na Karlově univerzitě a dva roky je členem Kontrolního výboru ústeckého zastupitelstva za hnutí Pro!Ústí. 

 

Lukáš Blažej

Tvé jméno si lidé nejvíce spojují s bojem za transparentnost. Jak si v tomto směru vede Ústecký kraj?

Bídně. Krajský úřad zveřejňuje jen to, co ze zákona musí, a i u toho vytváří co největší překážky. Skenuje například stovky stran tabulek, čímž komplikuje jejich analýzu. Jedině v Ústeckém kraji se občan musel soudit o možnost vystoupit na zasedání zastupitelstva.

Dochází tady ke korupci?

Špičkou korupčního ledovce byl medializovaný případ ROP Severozápad, kauza netransparentního rozdělování evropských dotací z roku 2011. Méně známé například je, že krajský zastupitel za ČSSD a člen několika komisí Josef Macík je obžalován za to, že přihrál spřátelené firmě předraženou zakázku. Dost lidí ví, že v kraji ke korupci dochází, ale jak řekla investigativní novinářka Sabina Slonková: Jedna věc je o korupci vědět, druhá ji dokázat.

Byl tvůj nesouhlas s korupcí impulsem, proč jsi vstoupil do politiky?

Důvodem byla spíše bezmoc nad arogancí moci. Reakcí na první žádost o informace, kterou jsem v životě podal, totiž byly výhrůžky. Napsali mi, že pokud žádost nevezmu zpět, vyřídí si to se mnou kamarád ředitele povinného subjektu, u kterého jsem o informace žádal. Tehdy mi bylo 16 let a žádost jsem stáhl. Dnes už bych to neudělal. 

Ústecký kraj si zbytek republiky spojuje s vysokou nezaměstnaností a zničenou přírodou. Jaká je realita?

Labský kaňon u Děčína, výhled z Milešovky, jezero Milada a Pravčická brána patří mezi to nejkrásnější, co česká příroda nabízí. Poškození přírody je v našem kraji stále patrné, ale známé pásy suchých stromů po kyselých deštích v Krušných horách už téměř neexistují. Příroda má úžasnou schopnost regenerace, i když prolomení těžebních limitů a další podpora těžkého průmyslu  jí samozřejmě nepomůžou. Nezaměstnanost, dlouhodobě nejvyšší v republice, zůstává velkým problémem. Způsoby řešení by ovšem vydaly na samostatný rozhovor. Celkovým problémem kraje je malý zájem o politiku. Většina lidí si neuvědomuje, nakolik ovlivňují rozhodnutí městského či krajského zastupitelstva jejich každodenní život, takže na zasedání nechodí. Politici pak často rozhodují od stolu - bez kritiky a odborné diskuze. To vidím jako původní příčinu všech problémů včetně nezaměstnanosti, sociálního vyloučení, nízké vzdělanosti a stárnutí populace.

Patříš k zakladatelům spolku Ústecké šrouby, zaměřeného na ochranu přírody. Co konkrétně děláte?

Každý člen se zaměřuje na něco jiného, já na účast ve správních řízeních. Například dnes jsem psal vyjádření k žádosti Povodí Ohře, které chce řešit zarostlý potok tím, že do něj vyleje Roundup, totální herbicid a potenciální karcinogen. V oblasti žije zvláště chráněný skokan skřehotavý a ropucha obecná. Jsme jediný spolek, kterému toto řízení oznámili, takže bez naší účasti by úřad požití Roundupu povolil. Často řešíme případy, kdy jediný obyvatel paneláku požádá majitele, aby nechal pokácet strom před domem, a ostatní lidé z domu se o kácení dozvědí, až když zdravý strom padá k zemi. Do těchto řízení se tedy přihlašujeme a zjišťujeme, zda strom vadí více lidem. Pokud ne, snažíme se jeho pokácení zabránit. Nedávno jsem řešil případ sousedského sporu, ve kterém majitel vedlejšího pozemku tvrdil, že mu stíní sousedčiny stromy, rostoucí uprostřed jejího pozemku. Městský úřad kácení povolil, my podali odvolání a nadřízený orgán rozhodnutí zrušil.

To kvůli zničené přírodě jste se rozhodli jít do koalice se Zelenými?

Nejprve jsme se pokoušeli kandidovat v širší skupině pod značkou Pro!Kraj, ale to se bohužel nepodařilo. S členy Zelených se známe delší dobu a máme široký programový průnik, což o jiných krajských stranách říci nejde.

Komunální politika v ústeckém regionu může na někoho působit poměrně nestabilně… 

Mně se zdá velmi stabilní. Moc si tu totiž od roku 1994 předává ODS, ČSSD a KSČM. Příspěvková organizace vedená jednou stranou zaměstná rodinu politika z druhé strany, zatímco politické vedení z druhé strany pošle do dozorčích rad někoho z první strany. Stejně se vyměňují i veřejné zakázky a místa na úřadech. Po šestnácti letech fungování takového systému v kraji není pro nestabilitu prostor. Dochází k jemnému kočkování, ale rozhodně nehrozí, že by takto zainteresovaná strana šťourala do citlivých věcí, i když je zrovna v opozici. Nestabilitu přineslo pouze hnutí ANO, které se ale rozpadá celorepublikově, protože část členů zjistila, že se jim zapojení do tohoto systému vyplatí. Takže koalice ČSSD a KSČM je stabilní a hrozí, že získá většinu i v následujících volbách. Teoretická koalice Pirátů, Zelených, TOP 09 a ANO závisí právě na složení krajského ANO. Jeho Ústeckou buňku ovšem Andrej Babiš nedávno zrušil, takže se nyní buduje od nuly a bohužel zatím vypadá jako pobočka realitní kanceláře.

Co chcete v zastupitelstvu změnit?

Můj hlavní programový cíl je učinit příspěvkové organizace transparentními a zamezit stávajícímu plýtvání, které za čtyři roky vyjde zhruba na čtvrt miliardy korun. Toho chceme dosáhnout zveřejňováním smluv i nad rámec zákona, co nejotevřenějším účetnictvím kraje a jeho příspěvkovek a zpřehledněním a centralizováním veřejných zakázek. Občanům hodláme umožnit snadný přístup k návrhům, které se týkají územního rozvoje, a nezávislým odborníkům zase účast v hodnotících komisích. Chceme omezit přebytečné papírování a modernizovat venkovskou infrastrukturu. Je také samozřejmě dost věcí, které dělat naopak nechceme - třeba rušit školy, knihovny, nemocnice nebo vlakové spoje. Rozhodně se tedy v zastupitelstvu nebudeme nudit.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Krajské volby 2016 #Lukáš Blažej #Ústecký kraj

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.