Kauzy

Piráti jsou demokraté, nikoliv populisté

19. 07. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Dovednost férově argumentovat patří mezi základní předpoklady demokratického společenství. Diskuse je však také jedinečnou příležitostí k manipulaci, zkreslení, či diskreditaci protivníka a překrucování faktů. "Demokracie je diskuse," řekl T. G. Masaryk. "Ale pravá diskuse je možná jen tam, kde si lidé navzájem důvěřují a poctivě hledají pravdu. Demokracie, to je hovor mezi rovnými, přemýšlení svobodných občanů před celou veřejností!". Proto bych se rád pozastavil nad několika argumentačními fauly, kterým jsem (nejen) v posledním vydání Vltavínu čelil i já sám.
 

Tejn

 

Na zastupitelstvu města jsem vystoupil mimo jiné k problematice Průmyslové zóny a vyjádřil jsem postoj svůj, Týnských Pirátů a mnohých dalších. Město a jeho budoucnost je věcí nás všech, stejně tak jako to, jakým směrem se bude ubírat a jaké problémy bude řešit. V současné době si myslím, že Týn má v zásadě dva hlavní problémy, které by měl řešit.

Prvním je odliv mladých lidí, kteří ve městě nenacházejí dostatečné možnosti uplatnění. Tento problém průmyslová zóna příliš nevyřeší. Rozšíří se totiž počet pracovních pozic, které zde již existují. Pokud se průmyslová zóna úspěšně postaví, nabídka volných míst bude prakticky stejná, jen se bude hledat více lidí do obdobných profesí. Připomeňme, že již v tuto chvíli například firma Richmont hledá stále nové a nové pracovníky. Týn potřebuje pestrou škálu uplatnění v mnoha různých oborech, pouhé rozšíření stávající nabídky nefunguje. Poptávka je prostě jinde, než nám koaliční plánovači chtějí namluvit.

 

Druhým je rozdělená společnost. Je nezpochybnitelným faktem, že mnozí se cítí být občany druhé kategorie. Velká část lidí se cítí být přehlížena těmi „lepšími“. Bohužel jsou zde i lidé, kteří se s radostí cítí být občany první kategorie, těmi kteří jsou si nad ostatními rovnější. Tak ovšem demokracie nefunguje. Přístup současné městské koalice k průmyslové zóně bohužel tuto společenskou frustraci jen podporuje. Místo diskuze, srozumitelného prezentování faktů a zjištění skutečných názorů občanů vidíme vylučování z koalice, odvolávání kádrově nespolehlivých osob z jejich funkcí a podobně. Vedení se řídí heslem: „Kdo není s námi, je proti nám“. Důsledkem této nešťastné společenské nálady je i smutný fakt, že neonacistická Dělnická strana sociální spravedlnosti v Týně postavila v komunálních volbách 2014 kompletní kandidátku. To se v Jihočeském kraji „podařilo“ jen v Týně nad Vltavou, zatímco v Českých Budějovicích za neonacisty byli ochotni kandidovat tři lidé a v Táboře jediný. Přitom si myslím, že současná koalice měla a stále má jedinečnou příležitost těmto tendencím účinně čelit. Bohužel, zatím ale dle mého názoru dělá pravý opak.

Ani jeden z výše popsaných problémů města žádná průmyslová zóna neřeší. První problém odsouvá kamsi do budoucna, až se dořeší financování zóny. Se vzniklým finančním břemenem se navíc bude potýkat až zastupitelstvo v dalším volebním období. Druhý problém, pocit vyděděnosti a beznaděje obyvatel, se naopak dále přiostřuje.
Dalším argumentačním faulem, se kterým jsem se setkal, je tvrzení, že postoj Pirátů k průmyslové zóně, je údajným levicovým populismem. V minulém Vltavínu jsem byl dokonce nepřímo označen za komunistu, sami se můžete podívat na reakci starosty města Týn nad Vltavou:

 

Vlatavín_šnorek

 Obojí je samozřejmě zcela účelová hloupost. Ideovým východiskem České pirátské strany je moderní pojetí liberalismu. V kostce lze říci, že považujeme za zásadní, aby každý člověk dostal šanci na seberealizaci a důstojný život. Důležitý je přitom respekt k jedinečnosti a svobodě každého z nás. Společnost má jednotlivce vést k osobnímu růstu. Nikoliv k nějakému jednotnému novému člověku, jak si představovali Marx s Engelsem. Piráti nevěří na společenské třídy a třídní boj. Naopak, ctíme a vzýváme individualitu, která se rozvíjí v souladu a ku prospěchu ostatních, nikoliv na jejich úkor. Stojíme o pestrou, různorodou společnost. Dovolte, pane Šnorku, abych vám připomněl, že žijeme v digitálním 21. století a že nesmiřitelný souboj dvou ideologií je dávno pryč. Piráti nebyli, nejsou a nikdy nebudou komunisty (což platí i pro mou osobu), jak jsem jasně řekl na zastupitelstvu města. Poznámka o neúctě k práci si můj komentář snad ani nezaslouží.

​A populismus? Je snad snaha informovat občany a upozorňování na nesrovnalosti, problémy a sporné argumenty populismem? Nebo jsou Piráti populisté, protože nesouhlasí s projektem tak, jak je v současné době nastaven? Pirátům jde o důstojné a férové podmínky pro všechny strany, o skutečný dialog a funknční demokracii.

Článek vyšel v červencovém Vltavínu.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jan Novák

Štítky: #Česká Pirátská strana #Jihočeský kraj #Korupce #Piráti #Průmyslová zóna #Týn nad Vltavou

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.