Komentáře

Ladislav Kos: Právo je dosažitelnější pro bohaté

05. 09. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet


Ladislav Kos (58) působí v zastupitelstvu Prahy 11 už šest let a ve své politické kariéře se zaměřuje na transparentnost radnice nebo ochranu životního prostředí, zejména zelených ploch uvnitř města. Podílel se na odhalení nevýhodných prodejů pozemků předcházející radniční garniturou, kvůli kterým je obviněno 40 bývalých zastupitelů včetně starosty Mlejnského. Úspěšně zabránil zástavbě nad Hostivařskou přehradou. Nyní chce své zkušenosti využít na celostátní úrovni a za Piráty kandiduje do Senátu.

Ladislav Kos


V komunální politice se pohybujete jako zastupitel a bývalý místostarosta na Praze 11 již šest let, ve svém boji s netransparentností či se zástavbou zeleně nad Hostivařskou přehradou jste dosáhl úspěchů. Proč chcete komunální politiku opustit a kandidovat do Senátu?


Komunální politiku opouštět nechci. Pokud se do Senátu dostanu, chci v něm zkušenosti nasbírané z komunální politiky využít a mít z postavení senátora možnost dění na Praze 11 ovlivnit, třeba při tvorbě zákonů, které mají na komunální sféru dopad a ne
 vždy jsou k jejímu prospěchu. Příkladem je třeba zákon o veřejných zakázkách.


Práce v komunálu se od té senátní ale hodně liší. Máte nějaké zkušenosti právě s tvorbou legislativy?


S tvorbou legislativy nemám zkušenosti, ale nemyslím si, že hlavní úlohou senátora je psát zákony. Jak trefně řekl Petr Pithart „Senát je v roli toho, kdo červeným inkoustem opravuje písemky. Senát opravuje chyby a nedostatky v zákonech přijatých Sněmovnou." Za deset let práce v komunální sféře jsem přečetl nejeden zákon a mnoho z nich by potřebovalo červený inkoust jako sůl. 


Jaké jsou hlavní dojmy a zkušenosti, které si ze svého působení na Praze 11 odnášíte? Jste se způsobem fungování radnice spokojený?


Na radnici jsem pracoval v opozici, abych napravil zásadní křivdy, které se udály v předcházejícím volebním období, třeba nevýhodné smlouvy, netransparentní hospodaření akciových společností, zaměstnávání kamarádů nebo nevýhodné prodeje pozemků. Po nástupu na radnici jsem v této oblasti prožil rozčarování, protože většina nevýhodných smluv a prodejů byla velice těžko vypověditelná. Velkým rozčarováním byli naši koaliční partneři. Dále jsem zjistil, že komunální sféra je zahlcená ohromným množstvím zákonů a interních předpisů, které jakoukoli činnost neúměrně zdržují a prodlužují.


Jak byste mohl poslední vámi jmenovaný problém změnit z pozice senátora? 


Chci se dívat na zákony, které přijdou do Senátu, pohledem technika, který je zvyklý na přesné a stručné definice. Většina zákonů vypadá, jako by je právníci psali sami pro sebe, aby vytvořili neproniknutelnou houštinu pro laika nečitelných a mnohoznačně vykladatelných zákonů. 


V čem konkrétně vás zklamali koaliční partneři?


TOP09 byla stejně jako naše Hnutí pro Prahu 11 čtyři roky na Praze 11 v  opozici. Spolu s  námi po celou dobu kritizovala nešvary radnice, ke kterým docházelo pod vedením starosty Mlejnského, dnes obviněného z  prodeje městských pozemků. Stejně tak se proti praktikám minulého vedení vymezilo ANO. Proto jsme s  nimi v  dobré vůli uzavřeli koalici. Po půl roce oběma partnerům začala vadit přísná rozpočtová disciplína, začali protlačovat do vedení městské akciové společnosti své členy, neúměrně jim zvyšovali platy, objevila se nechuť k vypovídání nevýhodných smluv. Patřil jsem k  největším kritikům těchto staronových praktik, a zřejmě proto se ANO a TOP09 spojily s tím, koho nejvíce kritizovaly. S  bývalým starostou Mlejnským a komunisty se jim podařilo odvolat mne, a to o jediný hlas, dva měsíce na to odvolali i mou kolegyni Šárku Zdeňkovou. ANO A TOP09 destabilizovaly chod radnice, aniž by měly vizi, jak pokračovat. Tato situace trvá beze změny dodnes.


Jaké hlavní myšlenky či změny byste chtěl z pozice senátora podpořit?


Větší vymahatelnost práva, zpřehlednění a redukci houštiny zákonů, která se právním systémem rozlézá. V našem právním systému mají ti, kteří jsou poškozeni, mnohem menší práva, než pachatelé. Jak je vidět na velkých kauzách, trvá dlouho, než se pachatelé dostanou tam, kam patří. Právní systém je natolik složitý, že obyčejný člověk se v něm nevyzná, a jakékoli právní zastupování je hodně drahé. Pro obyčejného člověka je hodně problematické najít si právníky a vůbec všemi těmi peripetiemi projít, právo je snadněji dosažitelné pro bohaté, jak je vidět i na výsledcích mediálně známých kauz. Advokáti sami přiznávají, že pokud dostanou od klienta příkaz protahovat daný případ, jsou schopni tak činit po několik let. Dále třeba omezení možností korupce, dotažení zákonů Rekonstrukce státu. V  ekonomické oblasti jsem příznivcem vyrovnaného státního rozpočtu, odpůrcem umělého oslabování koruny a zapřísáhlým nepřítelem daňových rájů. Souzním s  pirátskými tématy, zejména s odporem vůči TTIP, s  environmentálními tématy Strany zelených a prorodinnou politikou KDU-ČSL.

Co považujete v České republice za nejpalčivější problém?

Celá společnost je založená na výkonu, někdy i za "každou cenu", a to se netýká jen České republiky, ale společnosti jako takové. Hodnotová měřítka směřují nikoliv do oblasti morální, ale do oblasti majetkové. Snaha dosáhnout na společenském žebříčku co nejvýše jde ruku v ruce s touhou získat majetek, což vede většinu lidí k uzavírání se do sebe. Řeší potom pouze své problémy a neprojevují zájem o věci veřejné.


Mezi vaše hlavní politická témata patří vedle ekonomiky i ne příliš obvyklé téma sportu. Proč? Co chcete v této oblasti změnit?


Běhal jsem orientační běh a považuju sport za jeden ze základních atributů lidského života, a to obzvlášť v dnešní "sedací" době. Snažím se ve svém okolí tuhle myšlenku šířit a daří se mi lidi pro sport získávat. Vadí mi ale, že peníze, které jdou do sportu, se přidělují dost netransparentně. V komunálním prostředí jsem měl možnost se s mnoha takovými případy setkat. Nezáleží ani tak na výkonnosti a počtu členů sportovního klubu, ale na tom, jaké kdo má kamarády a politické kontakty na místech, kde se peníze rozdělují. Dalším problémem je skutečnost, že dotace se rozdělují z několika míst - z městských částí, jednotlivých sportovních svazů, ministerstva školství. Je to vícezdrojové a městská část nemá vůbec možnost nahlédnout do činnosti sportovního klubu, který žádá o dotace, a je tak možné, že dotace dostal už z jiných zdrojů. Neexistuje přehled o kvalitě využití peněz. Na můj vkus je až příliš preferovaný vrcholový sport, který má možnosti získat peníze sponzorskými aktivitami, a to na úkor sportu výkonnostního, případně na úkor sportu pro neorganizované děti a lidi. U nás je volejbalová škola Habrmačky, která funguje velice dobře a stahuje děti z ulic. Chtěl bych změnit systém přerozdělování. Je to ohromný problém, protože každý zdroj si chce rozhodování o tom, kam  peníze půjdou, nechat. 


Dříve jste byl členem Strany Zelených, poté jste spoluzakládal Hnutí pro Prahu 11, nyní budete do senátu kandidovat za Piráty. Proč jste se rozhodl kandidovat zrovna za Piráty?


Jak Strana zelených, tak Hnutí pro Prahu 11 a Piráti mají společného jmenovatele, a to protikorupční taktiky. Stranu zelených s Hnutím pro Prahu 11 spojují ekologické aktivity proti masivní zástavbě městských části. Piráti mě zaujali hlavně svým excelentním výkonem na zasedání zastupitelstva pražského magistrátu. Čtyři pirátští zastupitelé mnohokrát "vyškolili" zbývajících 61 členů, jejich práce v rámci pražského zastupitelstva mi připomínala naši práci v opozici na Praze 11 a myslím, že myšlenkově spolu souzníme. 


Proč jste odešel ze Zelených?


Od studentských let mě zajímala ochrana přírody. Byl jsem členem hnutí Brontosaurus, v devadesátých letech jsem se připojil k uskupeni OPTIM-EKO, které usilovalo o vedení pražského okruhu kolem sídliště Jižní Město a Měcholupy v delší variantě. Na Jižním Městě jsem organizoval nesouhlas občanů se zahušťováním sídliště. Logickým vyústěním byl vstup do Strany zelených v roce 2007. Činnost strany na Praze 11 mne však tehdy zklamala, byla pouze formální. Na Praze 11 navíc vstoupila do tiché koalice s ODS a ČSSD, které prosazovaly masivní zastavování zelených ploch. V té době se začalo formovat z občanských sdružení Hnutí pro Prahu 11, kde jsem našel větší souznění se svými názory a které vyvíjelo na rozdíl od Strany zelených skutečnou činnost proti negativním jevům na radnici Prahy 11.
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #ladislav kos #Praha 11 #volby do senátu 2016

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.