Archiv

Ondřej Kolek: Kraj musí nastolit čitelné prostředí

08. 09. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Představujeme lídra další pirátské kandidátky do krajských voleb 2016. Za Liberecký kraj je jím sedmatřicetiletý akademický pracovník Ondřej Kolek pracující ve firemním chemickém vývoji. Žije v obci Dolní Černá Studnice nedaleko Jablonce nad Nisou a svůj rodný kraj miluje. V krajském zastupitelstvu bude prosazovat poctivě hospodařící samosprávu otevřenou občanům.

Ondrej Kolek lidr Liberecky

Jak dlouho jsi u Pirátů a co tě k nim přivedlo?

Moje pirátská plavba začala koncem roku 2011, kdy jsem podal v Jablonci nad Nisou přihlášku. K Pirátům mě nepřivedla ani tak láska k politice, ale spíš naprostý pocit zmaru z vývoje v naší zemi. Dlouho jsem hledal, kdo by za mě mohl s danou situací něco dělat a která politická strana dostane můj volební lístek. To ale nebyl správný přístup. Stačí si vzpomenout na tehdejší nabídku. Vše se změnilo, jakmile jsem se začal ptát, co mohu pro tuto zemi udělat já sám.

Jdete do voleb samostatně, nebo jste s někým uzavřeli koalici? Proč?

Do letošních krajských voleb jdeme samostatně. Byli jsme osloveni dvěma politickými subjekty, ale s díky jsme odmítli. Důvody jsou v zásadě tři. Zaprvé si chceme pěstovat vlastní srozumitelnou značku, i když to naši cestu prodlouží. Zadruhé nám nebyly nabídnuty přijatelné podmínky z hlediska míst na kandidátce a v neposlední řadě nebyla tato spolupráce přijata našimi členy. Jsme ale otevřeni povolební spolupráci, která bude prospěšná pro Liberecký kraj.

Která politická strana nebo sdružení je Pirátům ideově a programově blízké? S kým byste na úrovni kraje uzavřeli koalici?

Piráti jsou natolik osobitá strana, že se těžko hledá srovnání. Žádná jiná strana není nositelkou tolika revolučních myšlenek, žádná nezdůrazňuje svobodu slova tak jako my. Nicméně určitý volební potenciál z hlediska krajské politiky má Změna pro Liberecký kraj.

Funguje současný Liberecký kraj dle tvého názoru dobře?

Liberecký kraj je jeden z nejhezčích samosprávných celků v zemi. Bohužel to ale neumí prodat navzdory sousedství s Německem a Polskem. Liberecký kraj je tradičně průmyslová oblast, ale tradiční průmysl se rozpadl a podpora inovací je spíš papírová. Přes veškerou snahu se nepodařilo setřást pachuť korupce prorostlé stavebními a dopravními zakázkami.

Co považuješ za největší problémy? Na čem by mělo budoucí krajské zastupitelstvo zapracovat?

Kraj musí jednou provždy nastolit čitelné prostředí, kde je občan včas přehledně a pravdivě informován a vybízen ke spolupráci. S tím souvisí neutuchající tlak Pirátů na transparenci. Chceme, aby se kraj choval jako dobrý hospodář a informovaný občan mohl toto hospodaření účinně ovlivňovat.

Co nejvíc trápí lidi v Libereckém kraji?

Liberecký kraj má velmi nesourodé problémy napříč všemi čtyřmi okresy. Společným jmenovatelem však je doprava. Zakázka na dopravní obslužnost pro roky 2014 až 2024 stále není dořešena, což je k pláči. Špatné je spojení na Jičín, o obecně špatném stavu silnic nižší třídy spravovaných krajem nemluvě.

Piráti také chtějí prosadit skutečně dlouhodobou strategii Libereckého kraje ve vzdělávání, rozvoji průmyslu a jeho specifických odvětvích. Lidsky řečeno chceme, aby kraj jakožto zřizovatel středních škol zprostředkoval co nejlepší poměr kvality středoškoláků a jejich počtu pro udržitelný vývoj zaměstnanosti a vzdělanostní struktury obyvatelstva. 

Jaké budou tvé první kroky, pokud Piráti v Libereckém kraji uspějí?

Jakmile poděkujeme voličům a poplácáme se po rameni, budeme určovat, jaká je naše síla s ohledem na získaný mandát. Z hlediska věcného se zaměříme především na digitalizaci samosprávy s cílem jejího celkového zpřehlednění a zpřístupnění občanům a také strojového čtení dat. To přinese úspory využitelné například ke zmiňovanému propojení průmyslových podniků se středními školami a učilišti.

Jsi známý svým kritickým postojem k hernám. Má vůbec kraj nějaké páky na města, která si hazard pustí do svých center?

Kraj může v každém případě navrhovat zákony nebo alespoň vydat oficiální stanovisko, aby dal všem najevo svůj postoj.

Co říká váš krajský program pro volby 2016? Jaká jsou vaše hlavní témata?

Program České pirátské strany pro krajské volby 2016 klade důraz na poctivé a účinné hospodaření, kterého chceme dosáhnout zejména promyšlenou digitalizací samosprávy. Chceme, aby se zveřejňovaly nejenom uzavřené smlouvy, ale také záměry, a to způsobem, který bude přehledný pro občana a strojově zpracovatelný pro zpětnou vazbu a kontrolu chodu kraje. Dobře informovaný občan tak bude moci lépe ovlivňovat věci, které se okolo něj dějí. Chceme zachovat průmyslovou povahu našeho kraje v souladu s krásnou přírodou, která je jeho součástí.

Na které z témat kladeš největší důraz?

Na dlouhodobou koncepci promyšleného vztahu mezi výrobní sférou a systémem středního vzdělávání. Za nutnou počáteční podmínku veškerých snah ale považujeme poctivé hospodaření, protože bez poctivosti a právního prostředí daleko nedojdeme.

Proč by měl volič v Liberecké kraji dát hlas právě Pirátské straně?

Piráti přinášejí skutečnou obrodu a změnu k lepšímu, ne jen částečné úpravy stávajícího marasmu. Piráti jsou mladí a plní elánu. Piráti jsou sexy.

Jak bude vypadat vaše volební kampaň? Jaké voliče chcete oslovit?

Chceme přesvědčit lidi z kraje o své představě moderního Libereckého kraje. Myslíme na budoucnost a na mladé. Budeme ale chtít oslovit i seniory s tím, aby volili pro svá vnoučata, protože ta v té budoucnosti budou muset žít.

Jaký volební výsledek očekáváte?

Těšíme se na překročení 5% hranice.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Věra Marušiaková

Štítky: #Jablonec nad Nisou #Krajské volby 2016 #Liberecký kraj #Ondřej Kolek

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.