Archiv

Lákat voliče nereálnými sliby se může škaredě vymstít

06. 09. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Jihočeské Piráty povede do krajských voleb 2016 Michal Horák z Písku. Michal pracuje jako správce IT systémů a ve volném čase trénuje mladé házenkářky. V místní politice se pohybuje šest let. Nemá rád politikaření a zákulisní hry. Kandidoval v komunálních volbách do zastupitelstva města Písku v roce 2010 a 2014. V těch posledních ho od zvolení dělila pouhá stovka hlasů, což v něm podpořilo chuť do další práce.

Michal Horák lídr Jihočeský kraj

Jak dlouho jsi politicky aktivní a co tě přivedlo k této činnosti?

Jako trenér mládeže a dlouholetý bafuňář místního oddílu házené jsem poměrně často přicházel do styku s politiky z písecké radnice. Pod vlivem těchto zkušeností jsem roce 2010 usoudil, že je na čase vstoupit do politiky, alespoň té regionální. Tehdy jsem ještě kandidoval za jiný subjekt, se kterým jsem se ale ideově úplně neshodl a později jsem jej opustil.

O tři roky později jsem před parlamentními volbami hledal, koho volit. Slibů velkých etablovaných stran už jsem měl dost a v této situaci jsem objevil Pirátskou stranu. Nadchl mě její program i entuziasmus ve volební kampani tak, že jsem se rozhodl stát členem a zapojit se. Uvědomil jsem si, že pirátská témata jsou mi velmi blízká, prostě jsem se v nich našel. Spolu s dalšími členy jsme jako první v jižních Čechách založili v Písku místní sdružení a pustili se volební kampaně před komunálkama v roce 2014. Výsledky ukázaly, že jsme se vydali správným směrem. Překročili jsme magickou 5% hranici a náš leader se stal zastupitelem. Mně jako dvojce zastupitelstvo uniklo doslova o pár hlasů. Úsilí Pirátů má evidentně smysl, na náš program i hlavní témata voliči slyší a má cenu je obhajovat a prosazovat jak na komunální, tak na celostátní úrovni.

Která témata Pirátské strany tě nejvíc oslovila?

Například svobodný Internet – volný přístup k jakýmkoliv informacím z celého světa je pro mě jako pro IT specialistu, základní podmínkou práce. Nebo autorská práva a boj proti OSA. Nedovedete představit tu trapnost situace, když se třesete, aby vás někdo neudal, že v poločase utkání pouštíte v hale nějaké písničky. O mládežnických turnajích nemluvě. Velkým tématem je pro mě legalizace konopí. Celý život bojuji s chronickým onemocněním. Netvrdím, že by mě konopné masti definitivně vyléčily. Přinášejí mi ale úlevu. A když si proto vypěstuji tři sazenice marihuany, jsem kriminálník?

Mohl bych pokračovat třeba tím, jak hloupá politika investičních pobídek zahraničním firmám dělá z naší země banánovou republiku a zdroj levné nádenické síly pro montovny. Takže u nás v Písku je průmyslová zóna jako hrom, ale samo město z ní celkem nic nemá. A aby toho nebylo málo, probíhají tajná jednání TTIP, tedy dohoda o transatlantickém obchodním a investičním partnerství, aby samospráva korporace už vůbec „neobtěžovala“.

O posledních komunálních volbách v roce 2014 jsi byl na dosah od svého zvolení. Co jsi v tehdy prožíval?

V tu chvíli jsem to nepovažoval za nějakou tragédii nebo neúspěch. Spíš naopak, radoval jsem se s ostatními z překročení pětiprocentní hranice. Piráty jsme v květnu poprvé představili písecké veřejnosti a v září nás volilo 5 % občanů. To byl pro mě takový úspěch, že překryl moje lehké rozčarování z toho, že chybělo málo a stal jsem se také zastupitelem.

S čím osobně jdeš do voleb tentokrát?

Do těchto voleb jdu hlavně s tématem transparentnost hospodaření zastupitelských úřadů, zvláště v oblasti investic, přidělování dotací a provozu subjektů zřizovaných krajem. Další věc, kterou bych se chtěl zabývat, je vybalancovaný přístup k městům a obcím v kraji. Není přeci možné, aby například město, které si za starostu nezvolilo hejtmanova spolustraníka, bylo ze strany kraje šikanováno. Takové a další politikaření mi vadí a jsem přesvědčen, že na úrovni kraje s ním lze úspěšně bojovat.

Jaké šance mají Piráti v Jihočeském kraji? Jdete do voleb v koalici nebo samostatně?

Předpovídat šance Pirátské strany na jihu Čech je podle mě tak trochu věštba z křišťálové koule. Popularita Pirátů v kraji je velmi rozdílná podle výsledků posledních komunálních voleb.  Zatímco v takovém Písku, Soběslavi nebo Táboře dali Piráti o sobě dost nahlas vědět a díky tomu se dostali do podvědomí voličské veřejnosti, máme naopak regiony, kde prakticky nejsme vidět, například Českokrumlovsko nebo Prachaticko.

Od samého začátku jsme deklarovali, že do voleb jdeme samostatně, a to ze dvou důvodů: Zaprvé si myslíme, že Pirátská strana je dostatečně silná a má na to, aby sestavila samostatnou kandidátku. Zadruhé, když jsme se rozhlédli po politických subjektech u nás v kraji, tak ono by snad ani nebylo s kým.

Koho považujete za přirozeného partnera pro Piráty? S kým byste naopak nechtěli spolupracovat vůbec?

Jak jsem řekl, momentálně nevidíme v kraji stranu nebo hnutí, se kterým bychom měli dostatek průsečíků ve volebním programu, aby se stal naším partnerem. Samozřejmě v případě volebního úspěchu jsme připraveni jednat na bázi konstruktivní spolupráce podle aktuální situace.

Pro mě osobně je v tuto chvíli nemyslitelná spolupráce s většinou etablovaných stran, a to především s ČSSD, protože nemám pocit, že poměrně dlouholetá vláda této strany v regionu našemu kraji příliš prospěla.

Jaký je pirátský volební program pro Jihočeský kraj?

Náš volební program zasahuje mnoho oblastí, ale kdybych měl zvýraznit krajská specifika, byly to problémy s dopravní obslužností menších sídel. Dále problémy se školstvím, kdy současné vedení kraje předvedlo několik velmi necitlivých a nesystémových zásahů do struktury středních škol, což samozřejmě není jediná bolest v této oblasti. Pak tady máme jihočeskou „neverending story“ v podobě Temelína. Tady jihočeští Piráti zastávají názor, že je-li už příprava dostavby ve finální podobě, měl by se dostavět. Obáváme se ale efektu černé díry na peníze, tedy velkého prodražení stavby oproti plánu. Další velké téma kraje je Šumava, kde jsme pro celkovou rekultivaci a obnovu. V programu se také zabýváme splavností řek a jejich stavem v souvislosti s protizáplavovými opatřeními nebo čištěním koryt. Nezapomněli ani na podporu sportu a kultury a jedním z našich programových bodů je decentralizace poskytování podpory a prostředků kraje a jejich rovnoměrné rozložení do všech jeho oblastí.

Co považuješ za největší problémy Jihočeského kraje?

Já osobně pociťuji jako velký problém dostupnost našeho kraje, problémy kolem výstavby D3 a R4 existují už tak dlouho, až je to zarážející. Nešťastný je vůbec celkový stav komunikací v jižních Čechách. Jsem si vědom, že ve vztahu k ministerstvu dopravy má krajské zastupitelstvo omezené možnosti, přesto si ale myslím, že by tomu mělo věnovat větší pozornost. Další problém, který mě hodně trápí, a už jsem o tom mluvil, je dotační politika. To je ale bohužel v tomto státě tradiční jablko sváru.

Proč by lidé měli volit Piráty? Čím je chcete přesvědčit?

Lidé by měli volit Piráty, protože nabízíme alternativu ke všemu, co se tu semlelo po listopadu 1989. Piráti svou prací v místních zastupitelstvech dokázali, že si stojí za svým programem a nekompromisně jdou za jeho naplněním. Ne každý politický subjekt může totéž o sobě prohlásit s čistým svědomím.

Věřím, že právě naše důvěryhodnost přesvědčí voliče a získá si nejen jejich sympatie, ale i hlasy. Už několikrát se potvrdilo, že lákat voliče nereálnými sliby se může škaredě vymstít. Proto v naší kampani nabídneme pouze reálná a realizovatelná řešení problémů.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Věra Marušiaková

Štítky: #Jihočeský kraj #Krajské volby 2016 #Michal Horák #Písek

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.