Archiv

Josef Janů: Uživatelsky přívětivý kraj

01. 09. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Do krajských voleb 2016 povede Piráty v Karlovarském kraji Josef Janů, člen pirátského Republikového výboru a aktivní člen kontrolního výboru Statutárního města Karlovy Vary. Autorizovaný stavební inženýr se zájmem o urbanismus a občanské aktivity už několik let předsedá Volejbalovému klubu Karlovy Vary a podílí se na výchově mládeže. K politice ho přivedla nutnost problémy řešit a ne jen nad nimi plakat. Před zavřenými dveřmi stranických sekretariátů preferuje otevřenou "hospodskou" politiku. Uznává hodnoty soukromí, osobní svobody a rovného přístupu. Požaduje dostupnost veřejných informací, sdílení zkušeností a veřejnou kontrolu.

pepik_janu_barevne

V komunální politice nejsi žádný nováček. Jak dlouho se v ní pohybuješ a co tě k ní přivedlo?

Po listopadu 89, který jsem prožil jako vysokoškolák v Praze, mě pohltila všeobecná euforie. Devadesátá léta byla dobou netušených možností. Svoboda volby se ale po rychlém zprivatizování uvolněných pozic začala zužovat. V systému „odevzdej hlas a my se postaráme“ si moc rozdělily postkomunistické strany s těmi, kterým se podařilo "naskočit na vlnu". Ve Varech toto období charakterizuje spolupráce ODS a ČSSD, kdy došlo k naplnění Babišova snu a město se stalo „firmou“. Kolem roku 2006 začali zdejší firemní vepři mlaskat tak hlasitě, že ve městě vzniklo několik občanských iniciativ. Podílel jsem se na vzniku hnutí "O co jim jde?!", a pak jsem poznal zastupitelskou demokracii z několika pozic - z opovrhované mimozastupitelské, trpěné opoziční i složité koaliční.

Jak se z člena sdružení rozzlobených občanů stane člen politické strany?

Každá změna ve fungování společnosti potřebuje oporu v legislativě. Pokud chceš něco řešit, je třeba jít tam, kde vznikají pravidla a zadání. Základem k rozhodnutí bylo zjištění shody mých názorů s pirátskými idejemi. Hlavní roli tu sehrála spolupráce s koaličními partnery před komunálními volbami 2014. Oslovil mne od ideologie očištěný liberální přístup Pirátů.

Jdete do voleb v koalici nebo samostatně? Jak odhaduješ na Karlovarsku volební výsledky Pirátů?

Do voleb jdeme sebevědomě a samostatně. Na politické scéně jsme stále novým úkazem, který by vstupem do koalic jen zamlžil svůj potenciál. Potřebujeme jasně oslovit občany a nabídnout vlastní řešení bez kompromisů. Volební odhad 7 % považuji za reálný a možný je i dvouciferný výsledek.

V Mariánských lázních úřaduje jediný pirátský starosta v ČR. Ovlivní tento fakt vaše volební šance?

V Mariánkách dokazují reálnost našeho snažení. Práce pirátského starosty Petra Třešňáka a jeho týmu je tou nejlepší reklamou. Město hospodaří s transparentním účtem, informace a podklady jsou dostupné všem, roste aktivita občanů.

Co jste si připravili pro voliče?

Náš program má pracovní název "Uživatelsky přívětivý kraj". Kraj je tu přece pro občany. Musí tedy informovat, řešit zadání a problémy, aktivně nabízet své služby a to vše kontrolovat. Nejlepší kontrola je maximální transparentnost a informovanost na straně kraje-poskytovatele i příjemců. Kdo chce hospodařit s veřejnými prostředky, musí o tom také plně informovat.

Jak jsi spokojený s prací současné politické reprezentace Karlovarského kraje?

Současná garnitura je partou údržbářů, kteří se smířili s odlivem lidí z regionu, s pocitem periferie, s nízkými platy občanů i s rozkrádáním veřejných statků a prostředků. Tudíž jsem nespokojený.

Co nejvíc trápí lidi ve vašem kraji?

Největší bolestí je nedostatek slušně placené práce, která by zabezpečila svobodný život v pravém slova smyslu. 

Máte v rukávu nějaká rychlá zázračná řešení problémů?

Jsme Piráti a ne kouzelníci nebo šejdíři. Rychlá řešení bohužel neexistují, ale je potřeba konečně vykročit správným směrem.

Co tedy navrhujete?

Začít by se mělo skutečným a důsledným oddělením politické moci od moci výkonné, úřednické a manažerské. Zvolený politik má přicházet s ideou, formulovat zadání a poté kontrolovat nezávislé úředníky a manažery vzešlé z řádných výběrových řízení. Jsem přesvědčený, že volit by se měl jen hejtman a jeden náměstek, jak definuje zákon. Tudíž žádné trafiky na úřadech ani v představenstvech subjektů zřizovaných krajem (např. letiště, správa silnic či nemocnice). Něco jiného jsou dozorčí rady, kde by měla zůstat jistá míra kontroly politického zadání.

Jakou předvolební kampaň chystáte?

Nejsem pro dárečky, buřty ani koblihy, na ně se stejně musí nejdřív vytahat peníze z kapes lidí. Nemusíme na voliče vybafnout z každých novin nebo billboardu. Chceme jen, aby se vědělo, že je tu někdo, kdo má stejkné problémy jako běžní lidé a chce je řešit. Cílíme na každého voliče nespokojeného se stávajícím stavem, což odhaduji na 90 % občanů.
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Věra Marušiaková

Štítky: #Josef Janů #Karlovarský kraj #Karlovy Vary #Krajské volby 2016

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.