Kauzy

Piráti vyzývají ČSSD: Prošetřete si přeběhlictví

22. 06. 2016 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pirát Jakub Michálek dnes požádal ústřední kontrolní komisi ČSSD, aby prošetřila nedávný případ vstupu Moniky Krobové Hášové do klubu ČSSD. Uvedená zastupitelka totiž v závěru roku 2014 opustila TOP 09, na jejíž kandidátní listině byla zvolena do pražského zastupitelstva. Před pár měsíci jako nezařazená vstoupila do klubu České strany sociálně demokratické. Přestože ČSSD skončila v roce 2014 v komunálních volbách až pátá, má nyní třetí nejpočetnější klub s devíti zastupiteli.

Monika Krobová Hášová a Karel Březina

Česká strana sociálně demokratická se přitom v letech 2008 a 2013 ostře vyhradila proti přeběhlictví na vládní úrovni. V únoru 2008 se dokonce v tiskovém prohlášení zavázala k tomu, že "nebude nikdy v budoucnu získávat přeběhlíky z jiných politických stran". Tehdejší předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc dokonce navrhoval, aby poslanci, kteří změní svůj politický klub, byli stíháni a souzeni. Časy se však změnily; na pražském magistrátu, kde je ČSSD ve vládnoucí koalici s ANO a Trojkoalicí, potřebuje ČSSD k prosazení svých návrhů každý hlas. V lednu 2015 se "rebelující" zastupitel a dnes předseda Strany Zelených Matěj Stropnický rozhodl nehlasovat pro koaliční návrh odpadové megazakázky za 13 miliard. Primátorku Krnáčovou tehdy zachránila nečekaná podpora – "nezařazená" zastupitelka Monika Krobová Hášová, která na poslední chvíli zahlasovala spolu s koalicí. Tendr byl zachráněn.
 
Monika Krobová Hášová byla ve volebním období 2010-2014, kdy v Praze vládla TOP 09, zvolena do dozorčí rady společnosti Pražská energetika a.s. Tam pobírá statisíce korun ročně. Vzhledem k tomu, že takto lukrativní posty jsou přidělovány jako politické trafiky výhradně a pouze zastupitelům z vládnoucích stran, byl důvod pro přestup ke koalici na snadě. Pokud by Monika Krobová Hášová zůstala v klubu TOP 09, byla by z dozorčí rady odvolána. Pokud by přestoupila, o svůj post by nepřišla. Jedná se tedy o podobnou situaci, jako v případě tzv. Nečasovy vlády, kde dostali tři přeběhlíci (Petr Tluchoř, Ivan Fuksa a Marek Šnajdr) výhodné posty ve státních firmách výměnou za podporu vládnoucí koalice.
 
"Pokud předseda klubu sociální demokracie a pravomocně odsouzený podvodník Karel Březina přijal Moniku Krobovou Hášovou do zastupitelského klubu ČSSD, jedná se o hrubé znevážení vůle občanů, kteří ji dali ve volbách do pražského zastupitelstva svůj hlas. Občané volili stranu, která v minulosti opakovaně deklarovala, že nebude usilovat o získání politických přeběhlíků. Navíc podle stanov ČSSD je člen strany povinen svou činností a vystupováním prosazovat politiku ČSSD. Pokud tedy pražská ČSSD přijímá přeběhlíky, a stranické vedení tuto praxi veřejně odmítá, musí si v ČSSD zjednat pořádek. Z kroků, které byly v klubu ČSSD učiněny ve vztahu k Monice Krobové Hášové, by měli představitelé pražské sociální demokracie vyvodit osobní odpovědnost." uvedl k této záležitosti předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jakub Michálek, Jan Loužek

Štítky: #ČSSD #Magistrát

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.