Komentáře

Martin Jiránek: Obchodní řetězec zničí 100 pracovních míst

23. 06. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Do zastupitelstva Královéhradeckého kraje kandiduje Pirát Martin Jiránek, který zkušenosti s komunální politikou sbírá už rok a půl v zastupitelstvu města Trutnova. Tento marketingový poradce zde dlouhodobě upozorňuje na zbytečné plýtvání penězi nebo se zasazuje o možnost občanů aktivněji se zapojit do dění ve městě. Teď má v plánu rozjet náročnější projekt - založit podnikatelské centrum, které by usnadňovalo práci start i rozvoj firem malých podnikatelům.

Martin Jiránek

Trutnovským zastupitelem jsi za koalici Pirátů, Zelených a Lesa rok a půl. Co se vám za tu dobu podařilo změnit? Čeho si nejvíc vážíš?

 V zastupitelstvu ukazujeme na věci, které se nám nelíbí. Velkým případem byla cyklostezka na Housce, kopci na okraji Trutnova. Úřad, který uděluje dotace na sportovní aktivitiy, byl podle mého názoru cíleně uveden v omyl. Dotace měla zajistit asfaltový lesní okruh v délce dva kilometry pro místní běžkařský oddíl. V žádosti však stezku označili za cyklostezku, která propojí dvě části města a po níž budou lidé moct jezdit na kole do práce, aby bylo snadnější dotaci získat. Touto cestou však do práce nejezdí de facto ani noha a navíc, pokud má cyklostezka zkrátit cestu do práce, proč to není nejkratší cesta napříč lesem, ale skoro dvoukilometrový kruh. Asfaltem se za 12 milionů vylila lesní jemným štěrkem upravená vycházková stezka, která do té doby sloužila lidem na vycházky či běhání. 

Upozornili jsme na plýtvání městskými penězi při spolupráci s PR agenturami. Jedna z nich si účtovala za psaní tiskových zpráv v rozsahu přibližně jedné třetiny stránky 4 tisíce korun a těchto zpráv psala každý měsíc zhruba pět. Měsíčně  se tak platilo 20 tisíc korun za napsání dvou stránek ve wordu a během dvou let to stálo půl milionu korun.

Přinášíme i nové nápady a řešení. Rozjeli jsme aktivní hlasování občanů o umístění sportovních prvků na lesních stezkách na Poříčském hřbetu. Na jaře jsme zorganizovali úklid několika částí města v rámci akce Ukliďme Česko, do kterého se v Trutnově zapojilo 50 lidí. 

Jednu z hlavních aktivit, kterou chci v Trutnově spustit ve spolupráci s podnikateli i městem, je Podnikatelské centrum, které bude pomáhat v rozjezdu a rozvoji malým firmám. O ty se bohužel pořádně nikdo nestará. Velké řetězce si bez problémů zařídí třeba kruháč, aby se k nim zákazníci snadněji dostali. Ale když zákazníci malého obchodníka z města nemají kde parkovat, nikdo s tím nic neudělá. Malý podnikatel za sebou nemá narozdíl od řetězce ekonomickou sílu. Malé firmy do deseti zaměstnanců ale zaměstnávají přes třetinu pracujících obyvatel republiky. Chci jim dobrým propojením dodat jak energii, možnosti i ekonomickou sílu pro jednání s úřady.

Kde ses inspiroval?

Je to můj nápad. V Brně funguje Jichočeské inovační centrum, které je mi v mnohém inspirací, ale je zaměřené na technologické start-upy a malý zelinář z náměstí tam přijít nemůže. 

V České republice se cíleně pro malé firmy na lokální úrovni téměř nic nedělá. Existují cechy a asociace, třeba AMSP (Asociace malých a středních podniků), ale ta funguje především globálně přes republiku a neřeší - a ani dost dobře řešit nemůže - lokální problémy firem v jednotlivých městech. Velmi úspěšně se zde rozšiřují nadnárodní řetězce, které likvidují přímou konkurenci i navázané podnikatele. Ve městech nekončí jen malí zelináři, pekaři a masny, ale i jejich účetní, dopravci či řemeslníci, kteří jim zajišťovali servis. Studie z Anglie ukazuje, že když přijde obchodní řetězec do města, vytvoří padesát nových pracovních míst, jenže sto jiných zničí. 

Malé firmy přitom utratí drtivou většinu všech vydělaných peněz opět ve městě, takže peníze kolují a bohatne z nich celé město. Velký řetězec zaplatí pouze nízké mzdy svým pokladním a skladníkům a všechny ostatní peníze jdou do centra v Praze, kde se platí kreativní účetní, právníci a velké reklamní agentury, které vymýšlí, jak nás ještě víc dostat z malých místních obchodů do řetězců. Hlavní zisk jde do zahraničí na vedení korporace. Výkonný ředitel řetězce v Praze ani hlavní majitel z Německa k nám do Trutnova narozdíl od místního podnikatele na masáž, k holiči či na nákup oblečení nepřijedou. 

Jaké jsou další cíle do voleb?

Na kraji se pracuje s větším objemem peněz než ve městě, Královehradecký kraj má  rozpočet okolo 4 miliard, kdežto Trutnov půl miliardy. Peníze se rozdělují často netransparentně a nelogicky. Chceme na krajském zastupitelstvu sledovat rozdělování peněz a upozorňovat na logické či úmyslné chyby. V Praze nebo na republikové úrovni se to snaží kontrolovat novináři, ale na menších městech či v kraji to nikdo moc neřeší, takže to je pak hlavně na aktivních zastupitelích a občanech.

Jaké problémy je v regionu potřeba řešit?

Celokrajským problémem je dálnice. Tu ale nevyřeší kraj, ten to musí všemožně tlačit, ale vyřešit to musí vláda. Kraj by měl podle mě více řešit strategii cestovního ruchu a vyhradit na strategické turistické aktivity větší peníze. Na Moravě se budují za desítky milionů v zahraničí velmi úspěšná trailová centra pro cyklisty na horských kolech. Jde o centra, kam jezdí bikeři třeba na celý víkend a jezdí po pro ně upravených lesních stezkách. Náš kraj má na to skvělé přírodní podmínky a určitě bychom tu minimálně jedno centrum mít měli. V Trutnově se jedno buduje, ale o větší podporu kraje zatím horko těžko bojuje. Kraj musí tyto možné aktivity brát strategicky a aktivně podporovat ty, které si tuto podporu zaslouží.

V programu máme možná řešení mnoha dalších krajských problémů. Zdravotnictví, školství i třeba v posledních suchých letech důležité udržení vody v krajině. Například stavba velké vodní přehrady v Orlických horách je výrazný zásah do krajiny a zde může kraj hrát velmi důležitou roli tím, že bude preferovat citlivější řešení práce s povrchovými a podzemními vodami než hned zaplavit mnohakilometrové údolí vodou. Tato témata řešíme především s kolegy ze Strany zelených, se kterými jdeme do voleb v koalici.

Proč jste se rozhodli pro koalici se Zelenými?

Spolupracujeme s nimi na městských úrovních třeba v Trutnově i v Hradci Králové dlouhodobě. Sedli jsme si lidsky. Dobře se oborově doplňujeme, oni jsou zaměření na školství, kulturu, ekologii, my na transparentnost nebo podnikání.

Tušíš, jaká je v kraji pozice Pirátů a Zelených?

Piráti jsou úspěšní v městech, ve kterých fungují. V Hradci máme Standu Štipla a Pavla Bulíčka, v Trutnově jsem já. Zelení jsou také dobří v Hradci Králové, Trutnově a Náchodě, Piráti mají také dobrou pozici v Rychnově. Podle posledního průzkumu podporuje naši koalici Piráti Zelení a Změna dohromady přes 8 % voličů, takže bychom mohli mít až čtyři krajské zastupitele. Této podpory si velmi vážíme, ukazuje nám, že jdeme správnou cestou.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Krajské volby 2016 #Královehradecký kraj #Martin Jiránek #Trutnov

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.