Kauzy

Více než 120 radnic po výzvě pražského Piráta zveřejnilo faktury

17. 06. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet


Mít seznam veškerých proplacených faktur po ruce je jedním z klíčových zdrojů informací nutných k řádné kontrole hospodaření obce. To si ověřují Piráti třeba jako komunální politici a aktivisté v Praze. Na legální stažení tisíce pražských faktur které se letos zastupitelům povedlo, bohužel Magistrát reagoval odepřením přístupu do databáze - údajně z bezpečnostních důvodů. Místopředsedu pražských Pirátů Pavla Hájka tato reakce neodradila. Vytvořil online mapu shromažďující data z obcí nad 10 tisíc obyvatel, které již údaje zveřejnily. Kromě toho oslovil všechna ostatní velká města, aby mu podobné datové sady vydala podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Pavel Hájek

„Po odmítnutí vydat zdarma požadované informace, například na Praze 10 nebo dokonce Praze 1, která za seznamy faktur žádala necelých 2,5 milionů korun, mě příjemně překvapilo, že naopak dvě třetiny všech krajských i okresních měst v České republice seznamy faktur zveřejnily dobrovolně na svém webu nebo mi je zaslaly zcela zdarma, případně za symbolickou částku, hodnotí ochotu radnic Pavel Hájek. Odmítání ze strany Prahy je již však minulostí, publikovat faktury se už uvolilo i hlavní město. 
 
Seznamy faktur nově zveřejnila krajská města jako Brno, Plzeň, Liberec, Pardubice, České Budějovice, Olomouc nebo Karlovy Vary. Transparentním způsobem je již dříve na svém webu zveřejnily třeba obce Ústí nad Labem, Cheb, Břeclav, Hodonín, Kroměříž, Valašské Meziříčí, Městská část Praha 21 nebo středočeské Psáry. Okresní města na Moravě  mají dokonce bezmála 100% míru zveřejnění.
 
S pomocí webu www.infoprovsechny.cz, který se specializuje na zveřejňování odpovědí na žádosti o informace podle zákona č. 106/1999 Sb., tak lze snadno stáhnout seznamy faktur již z více než 120 měst a městských částí v Praze či Brně. Pro snadnější vyhledávání Piráti připravili jednoduchou mapu na webu https://faktury.pirati.cz.
 
Kontakty:
 místopředseda pražských Pirátů Pavel Hájek, 604 579 018
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Pavel Hájek, Petra Dvořáková

Štítky: #faktury #komunální politika #Pavel Hájek #Pirátské listy Praha jaro 2016 #transparentnost

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.