Archiv

Přesvědčujeme senát a říkáme cenzuře ne, přidejte se!

24. 05. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet


Cenzura se vrací do Čech. Ve středu 13. dubna Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila loterijní zákon, jehož součástí je spuštění cenzurního mechanismu. V rámci proklamovaného boje s ilegálním hazardem odsouhlasila blokaci loterijních webů, které nemají licenci v České republice. Autor návrhu Andrej Babiš zřejmě nechápe, že mít licenci v zahraničí mimo náš stát není ilegální. Pokud zákon zítra projde i senátem, na jakoukoli stránku, kterou se úředníci z ministerstva financí rozhodnou umístit na „seznam zakázaných Internetových her“, budou mít uživatelé české sítě přístup odepřen.

Přichází cenzor

Děje se tak navzdory dlouhodobému úsilí České pirátské strany, Sdružení pro internetový rozvoj nebo největšího tuzemského vyhledávače Seznam.cz tomuto kroku zamezit. Vstříc jim vyšel poslanec Jan Farský, který v roce 2011 podobné opatření sám prosazoval, ale nakonec dal Pirátům za pravdu a dnes dokonce stojí za pozměňovacím návrhem, z něhož jsou cenzurní paragrafy 82 a 84 vyškrtnuty. Ten však neprošel stejně jako návrh, aby o blokaci webů rozhodoval soud. Současnou podobu podpořili poslanci ČSSD, ANO, KDU-ČSL, KSČM a Úsvitu. Pirátské varování, že cenzurní mechanismy mají tendenci bobtnat a přelévat se do dalších oblastí, zůstalo oslyšeno. Plenární hlasování senátu je na programu již zítra tedy 25. května v odpoledních hodinách.

„Třináctý duben je černý den pro svobodu Internetu v České republice. Snažíme se toto rozhodnutí zvrátit v senátu a pokud se to nepodaří, uděláme, co budeme moci, aby cenzurní paragrafy zrušil Ústavní soud. Cenzura je nepřípustná,“ vyjádřil se k rozhodnutí sněmovny předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Piráti, SPIR a Seznam ve svém úsilí nejsou sami. Šest stovek lidí přišlo udržení svobody Internetu přišli podpořit na únorovou demonstraci na pražském Klárově. Téměř 19 000 lidí podepsalo petici Internet bez cenzury, která apeluje na respekt k svobodě projevu, práva na informace a pohyb na síti bez cenzury a reaguje právě na úsilí mocenských složek Internet přiškrtit. Téměř 17 000 lidí potom podpořilo iniciativu Přichází cenzor. Nesouhlasné reakce se schválením zákona se šíří nejen sociálními sítěmi ale i médii.
 
Nelíbí se vám, že by mohlo ministerstvo Andreje Babiše rozhodovat o tom, na jakou stránku se dostanete a na jakou ne? Myslíte si, že právo na informace patří mezi základní pilíře demokracie? Souhlasíte s tvrzením, že odpovědnost za obsah má ten, kdo jej vytváří, nikoliv ten, kdo jej přenáší? Dejte zákonodárcům najevo svůj postoj k jejich cenzurním snahám podpisem. Jakmile blokování stránek začne, těžko už někdo získá přehled nad tím, co a proč je blokováno. Nyní však máme šanci senát přesvědčit a návratu totalitních praktik na naše území zamezit. 

Hlasuje se už zítra odpoledne, napište senátorům ještě dnes.

Odkazy:
Petice Internet bez cenzury: http://www.internetbezcenzury.cz/
Iniciativa Přichází cenzor: www.prichazicenzor.cz
Napište senátorům: www.napistejim.cz
O dopadech cenzury na Internet v Česku jsme si povídali s lokálním poskytovatelem připojení Petram Kapounkem. Internet u nás podraží: http://www.piratskelisty.cz/clanek-1515-loterijni-zakon-zdrazi-internet-a-zlikviduje-male-poskytovatele

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Babiš #cenzura #senát

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.