Archiv

Loterijní zákon zdraží Internet a zlikviduje malé poskytovatele

19. 05. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Kontroverzní návrh loterijního zákona, jenž by umožnil blokaci loterijních webů bez licence v ČR, už prošel Poslaneckou sněmovnou a bude se o něm hlasovat v Senátu.  Jeho případné schválení by neznamenalo pouze začátek cenzury v Čechách. Odborník přes informační technologie Petr Kapounek vysvětluje technickou (ne)proveditelnost nařízení a hlavně jeho dlouhodobé důsledky.

Petr Kapounek

Jak by blokace webů fungovala po technické stránce?

Autoři zákona nerozumí technologiím a zřejmě se ani neobtěžovali si o nich něco zjistit. Poskytovatelé Internetu nevědí, kdo na jaké stránky chodí, a dosud je to ani nezajímalo. Pokud bychom přirovnali Internet k poště, tak poskytovatel Internetu je pošťák, který ví jen to, z jaké budovy byla zásilka odeslána a do jaké budovy se má doručit. Pokud by měl zjistit číslo bytu a jméno osoby, pro koho je zásilka určena, musel by každou obálku rozlepit a zase zalepit a na to by potřeboval tým lidí.

Maximum, které může poskytovatel připojení udělat pro dodržení toho zákona, je pořídit zařízení za jednotky až desítky milionů a číst data, která lidé přenášejí. Přitom to stejně půjde snadno obejít. Provozovatel nelegálního hazardu může třeba vydat aplikaci, která bude přenášet data šifrovaná různými skrytými cestami, a nepůjde to nijak zablokovat. Uživatel si ji jen nainstaluje a bude hrát. Nebo může ilegální provozovatel měnit adresy zakázané hry každý den. Uživatel internetu se sám může připojit šifrovaným tunelem do zahraničního internetu - i laik zvládne nastavení během několika minut. Způsobů jak opatření snadno obejít je mnoho.

Jak moc jsou kroky nutné k dodržení zákona nákladné?

Pokud mají poskytovatelé udělat maximum pro dodržení zákona, náklady budou enormní. Čím více má poskytovatel uživatelů a čím víc přenášejí dat, tím více bude muset poskytovatel zaplatit za technologii - úměra je téměř přímá. Za zmínku stojí zákon o takzvaném „data retention“ (uchovávání údajů o elektronické komunikaci pozn. red.). Ten byl zrušen Ústavním soudem a nyní platí v upravené podobě. Nařizuje poskytovatelům připojení uchovávat údaje o tom kdo, kdy a s kým komunikoval. Jsou zde ale dva velké rozdíly. Zaprvé se nearchivuje ani se nečte internetová adresa, ale jen adresa zdroje, adresa cíle, čísla portů (v příkladu s poštou něco jako vchody budovy) a čas komunikace. Zadruhé to platí ministerstvo vnitra a stojí to balík - několik procent z ceny každé přípojky internetu. Když se zákon schvaloval, nikdo nepočítal, kolik to bude stát, jinak by to snad ani nemohlo projít.

V případě zákona o hazardu vláda nařídila, že tuhle špinavou práci pro ni budou dělat poskytovatelé připojení zadarmo, či spíše za své poctivě vydřené peníze, aby si nezatěžovala státní pokladnu.

Jaké by měla cenzura webů dopady na malé poskytovatele Internetu?

Likvidační. Malý a střední poskytovatel Internetu má jen dvě možnosti, jak se k tomu postavit. Ta první je, že zákon nebude řešit, nebo provede jen ta nejlevnější minimální opatření k jeho naplnění. V tom případě bude doufat, že nedostane pokutu, nebo že ji nedostane opakovaně. Druhá možnost, kterou zvolí ti větší malí a středně velcí poskytovatelé Internetu, je pořízení právě oné technologie pro šmírování provozu. Přesto budou vystaveni riziku pokuty stejně jako ti, kdo to neřeší vůbec, protože zákon nakazuje zamezit na zakázané stránky přístup, i když je to technicky nemožné. Právě kvůli tomu dříve nebo později zákon skončí u Ústavního soudu. Co je ale neméně důležité, hodně se mluví o zdražení Internetu. Trh s připojením k Internetu je vysoce konkurenční. Až na ty poskytovatele, kteří mají někde monopolní postavení - a těch moc není - nikdo v tuto chvíli nebude moci zvolit cestu zdražení a poskytovatelé tak budou donuceni zvolit alternativní cestu – zastavení investic.

A o to tu běží. Nechce se mi věřit, že by na ministerstvu financí, které řídí vlastník jedné z nejúspěšnějších českých korporací, byli tak hloupí a nevěděli, co dělají, i když vyloučit to nelze. Druhá možnost je, že to ušili ve prospěch jiné korporace. Nechodí spolu Andrej Babiš a Petr Kellner na golf nebo na tenis?

Jak velkou část trhu pokrývají malí poskytovatelé internetu? 

Lokální poskytovatelé Internetu, tedy ti, kteří nemají celorepublikovou síť, mají v ČR na trhu s pevným připojením většinu. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, pro kterého jsou živnostníci paraziti, razí názor, že malí poskytovalé jsou česká kuriozita a dočasný jev vzniklý „chvilkovým“ opomenutím investic velkým operátorem. Sítě má dle názoru Mládkova ministerstva stavět velký investor a menší operátoři si je mají pronajímat. Jenže malí operátoři vznikli proto, že nebylo možné pořídit neomezené připojení pod 1000 korun měsíčně. Vyřešit problém s technickou podporou trvalo i dva týdny.

Malí a stření operátoři navíc dělají to, co velcí operátoři ne. Drtivou většinu vydělaných peněz investují zpět do budování sítí. Díky nim dosahuje podíl optický přípojek v ČR už 12 % a dále roste. Vetšina z EU dotací patří lokálním a regionálním poskytovatelům a někteří vlivní lidé se tím nemohou smířit. Pro největšího českého operátora není důležité, kolik ho ten zákon bude stát, stojí za ním velká finanční skupina. Ale každý milion, který budou muset menší poskytovatelé Internetu utratit za zbytečné technologie pro cenzuru, nebudou moct dát do budování sítí a tím pádem budou moct o to méně čerpat z dotací.

Důsledkem bude výrazné zpomalení výstavby optických sítí, znatelné omezení vlivu vládě nepoddajných regionálních poskytovatelů a v horizontu několika let jejich zánik nebo zkoupení dominantním operátorem. Lidé v ČR tak budou místo gigabitové optiky připojení sotva stomegabitovým měděným drátem, technická podpora bude jen za „plechovkou“, na servis se bude čekat zase týdny a cena připojení postupně vyroste na 600 až 800 korun měsíčně.

Znamenala by likvidace malých, případně středně velkých poskytovatelů, že by se někteří lidé najednou ocitli bez internetového připojení?

Možné to je. Pravděpodobnější je série nucených převzetí finančně zdecimovaných poskytovatelů velkým operátorem. V první fázi se nestane zdánilivě nic. V další fázi budou mít lidé výrazně dražší Internet v horší kvalitě, ale už bude pozdě s tím něco dělat. Likvidace regionálních poskytovatelů způsobí také ztrátu tisíců pracovních míst.

Petr Kapounek je poskytovatel internetového připojení a zastupitel Pirátů v Prostějově

Nestojíte o cenzuru ani o dražší ale pomalejší internetové připojení? Napište o tom senátorům na www.napistejim.cz a pomozte nám přijetí zákona zabránit! Váš hlas bude slyšet! Také můžete podepsat petici www.internetnezcenzury.cz a podpořit iniciativu www.prichazicenzor.cz.


 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Babiš #cenzura #Internet #Petr Kapounek

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.