Archiv

Přesvědčte s Piráty Senát a řekněte cenzuře ne

25. 04. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet

Cenzura se vrací do Čech. Ve středu 13. dubna Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila loterijní zákon, jehož součástí je spuštění cenzurního mechanismu. V rámci proklamovaného boje s ilegálním hazardem odsouhlasila blokaci loterijních webů, které nemají licenci v České republice. 

babis.jpg

Autor návrhu Andrej Babiš si zřejmě neuvědomil, že mít licencí v zahraničí mimo náš stát není ilegální. Pokud zákon projde i senátem, na jakoukoli stránku, kterou se úředníci z ministerstva financí rozhodnou umístit na „seznam zakázaných Internetových her“, budou mít uživatelé české sítě přístup odepřen. 
 
Děje se tak přes dlouhodobé úsilí České pirátské strany, Sdružení pro internetový rozvoj nebo největšího tuzemského vyhledávače Seznam tomuto kroku zamezit. Vstříc jim vyšel poslanec Jan Farský, který v roce 2011 podobné opatření sám prosazoval, ale nakonec dal Pirátům za pravdu a dnes dokonce stojí za pozměňovacím návrhem, z něhož jsou cenzurní paragrafy 82 a 84 vyškrtnuty. Ten však neprošel stejně jako návrh, aby o blokaci webů rozhodoval soud. Současnou podobu podpořili poslanci ČSSD, ANO, KDU-ČSL, KSČM a Úsvitu. Piráty omílané varování, že cenzurní mechanismy mají tendenci bobtnat a přelévat se do dalších vládě nevonících oblastí, zní najednou jako nevyslyšený výkřik. 
 
„Dnešek je černý den pro svobodu Internetu v České republice. Pokusíme se toto rozhodnutí zvrátit v senátu a pokud se to nepodaří, uděláme, co budeme moci, aby cenzurní paragrafy zrušil Ústavní soud. Cenzura je nepřípustná,“ vyjádřil se po rozhodnutí sněmovny předseda strany Ivan Bartoš. 
 
Piráti, SPIR a Seznam ve svém úsilí nejsou sami. Šest stovek lidí přišlo udržení svobody Internetu přišli podpořit na únorovou demonstraci na pražském Klárově. Téměř 19 000 lidí podepsalo petici Internet bez cenzury, která apeluje na respekt k svobodě projevu, práva na informace a pohyb na síti bez cenzury a reaguje právě na úsilí mocenských složek Internet přiškrtit. Nesouhlasné reakce s včerejším odsouhlasením zákona se šíří nejen sociálními sítěmi a čím víc jich bude přibývat, tím spíš si parlament uvědomí, že Internet je už ze své podstaty svobodným prostorem a nesmí podléhat svévoli menšiny, jež je u moci.
 
Nelíbí se vám, že by mohlo ministerstvo Andreje Babiše rozhodovat o tom, na jakou stránku se dostanete a na jakou ne? Myslíte si, že právo na informace patří mezi základní pilíře demokracie? Souhlasíte s tvrzením, že odpovědnost za obsah má ten, kdo jej vytváří, nikoliv ten, kdo jej přenáší? Dejte zákonodárcům najevo svůj postoj k jejich cenzurním snahám podpisem. Jakmile blokování stránek začne, těžko už někdo získá přehled nad tím, co a proč je blokováno. Nyní však máme šanci senát přesvědčit a návratu totalitních praktik na naše území zamezit. 

Odkazy

Tisková zpráva

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Štítky: #Babiš #cenzura #ministerstvo financí

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.