Archiv

Hlavenka: Soustředíme se na témata, která se léta zanedbávají

27. 06. 2016
Sdílet na Facebooku Tweet


Do letošních podzimních voleb jdou Piráti z Krajského sdružení v Jihomoravském kraji v koalici se Zelenými. Do čela společné kandidátky si zvolili jednapadesátiletého úspěšného podnikatele Jiřího Hlavenku, autora mnoha odborných publikací a článků z oblasti IT. Jeho jméno je spojené s úspěšnými projekty Computer Press a InternetShops a byl to právě on, kdo před dvaceti lety založil první český e-shop Vltava.cz.

Jiří Hlavenka 2

Donedávna jste byl znám jako podnikatel a odborník na Internet. Co vás přimělo ke vstupu do politiky?

Pětadvacet let podnikám a vydělávám peníze, tak už bych taky mohl začít dělat něco pořádného, ne? Ale vážněji. Veřejná sféra – což je výstižnější a širší slovo pro tu trochu nesnášenou „politiku“ -  ovlivňuje naše životy více, než se zdá. Zajímala mě vždy; celá polistopadová doba je plná zajímavého a vzrušujícího vývoje, s výkyvy postrkujícími společnost pomalu, ale přece jenom dopředu. V posledních několika letech jsem ale měl pocit jakéhosi téměř zpětného chodu a uvědomil jsem si, že pokud má člověk k nápravě věcí veřejných aspoň maličko přispět, musí pro to taky něco sám udělat.

Proč jste si vybral zrovna koalici Pirátů a Zelených?

Ona si vybrala mě. Obě strany dlouhodobě sleduji, mnohé představitele znám dobře osobně; vážím si jich a líbí se mně, co dělají. U Pirátů vnímám to, že možná jako jediná strana reflektují vývoj společnosti ovlivněný technologickými změnami, řekl bych „vědí, co ostatní mnohdy ani netuší“. Strany Zelených si vážím za dlouhodobou rovnou páteř v politice. Za to, že akcentují témata, která jsou právě tak zásadní jako nepopulární. Být na kandidátce těchto stran je pro mě čest, a neříkám to jako frázi.

Jaké další osobnosti se na kandidátní listině objeví?

Máme kandidátku nabitou výbornými lidmi, kteří už mnohé dokázali – myslím, že málokterá strana v kraji může prezentovat podobně silnou kandidátní listinu. Mohu jmenovat Janu Drápalovou, oblíbenou brněnskou starostku a bývalou předsedkyni Strany zelených, Iva Vašíčka z Čejkovic, který je místopředsedou Pirátů a zajímavou osobností. Máme na kandidátce Jasnu Flamikovou, která dlouhodobě vede Nadaci Veronica nebo Rostislava Koryčánka, výraznou brněnskou osobnost nejen v oblasti architektury. Musím zmínit i aktivní brněnské Piráty Ondřeje Kotase a Tomáše Vymazala, výbornou starostku městské části Komín Miladu Blatnou, organizátorku pestrého dění na Hustopečsku Inku Florusovou, krajského šéfa Zelených a religionistu Matouše Vencálka, starostu Ostopovic Jana Symona…omlouvám se za nevyjmenování dalších, místo nám to nedovoluje. 

S jakým programem jdete do voleb?

Jednou z nejdůležitějších kompetencí kraje, kde bohužel stávající sestava dlouhodobě selhává, je územní rozvoj, především dopravní řešení. Podstatná je rekonstrukce a zachování brněnského hlavního nádraží v centru. Tisíce lidí, kteří tam denně vystupují a nastupují, si nezaslouží cestovat vlakem někam za řeku, jen aby se mělo pár developerů dobře. Další zdejší bolestí jsou dopravní uzly jižně od Brna včetně dálnice D1. Desítky tisíc lidí žijících v přilehlých městských částech a obcích trpí hlukem a prachem a krajské řešení neustále vázne. Stejně tak stojí řešení tras severním směrem na Svitavy i na jih na Vídeň. 

Další zásadní problematikou je transparentnost fungování správy kraje. Pokud budou jednání kraje a jeho závěry bezpodmínečně zpřístupněná, drasticky se zmenší prostor pro jakékoli nepěknosti (zde zmíním například do očí bijící nepravost s pronájmem brněnského letiště). Kraj musí být otevřeným partnerem, až „servisní organizací“ obcím, musí je podporovat a pomáhat jim, nikoli používat byzantskou metodu přidělování financí věrným a loajálním na základě rozhodování shora a bez diskuse. 

Mezi další podstatná témata patří vzdělávání s důrazem na jeho kvalitu, podpora domácího inovativního podnikání, které je už pro Brno i celý kraj typické, ale mohlo a mělo by se dělat ještě podstatně více. Nemůžu vynechat témata sociální a péči o přírodu a krajinu – na Jižní Moravě to kromě dobré ochrany jedinečné přírody znamená zejména péči o půdu a vodu, obojí je vlivem klimatu i necitlivého hospodaření v dost špatném stavu. 

Internetem proběhla zpráva o plánované reformě sociálního bydlení v Brně, která by měla například urychlit například přidělování městských bytů sociálně slabším rodinám. Chcete na poli sociální politiky pokračovat podobným směrem?

Považuji to za přelomový experiment nejen pro Brno, ale pro celou Českou republiku. Domnívám se, že zvolená cesta je správná, ale zda to je pravda, ukáží příští roky. Pokud ano, bude inspirací a návodem nejen pro nás.

Máte už představu, jakou formou bude probíhat volební kampaň?

Nechceme s ostatními soutěžit o to, kdo má víc billboardů… míříme na přemýšlivé lidi a chceme argumentovat a diskutovat s nimi. Měla by to být kampaň co nejvíce osobní, se zapojením dobrovolníků z obou stran, door-to-door. Myslím, že právě tak se má kampaň dělat: hovořit s lidmi. Je to pracnější cesta - nejsnazší je nechat někoho vylepit billboard s pěknou tváří a heslem, o kterém se nemusí moc přemýšlet.

S kým byste byli ochotní jít do koalice?

To je opravdu předčasná otázka. Rozhodování bude především na Pirátech a Zelených. Velmi záleží na tom, jaké osoby a osobnosti se z ostatních stran do kraje dostanou, a to nyní nelze odhadovat. 

Jaká jsou hlavní témata, která teď Jihomoravským krajem "otřásají"?

Vidíte, jsme u toho: „teď“ otřásají. My se chceme soustředit nikoli na momentální pěnu dní, ale na to, co se zanedbává dvacet let, co sice neplní první stránky novin, ale kde neřešení připravuje neúnosnou situaci, jako je už zmíněná doprava. Dvacet let se zde ignoruje citlivé hospodaření s půdou a vodou, přestože na tento problém upozorňují odborníci nepřetržitě – a pak přijdou klimatické výkyvy, sucha, která jednou přijít musí, a náhle jsou všichni překvapení a volá se po okamžitých opatřeních.

Piráti i Zelení jsou malou stranou. Jak se v poslední době v rámci Jihomoravského kraje vyvíjejí?

To „malou stranou“ bych možná poopravil – pokud se podíváte na výsledky posledních voleb do městského zastupitelstva v Brně, které se konaly před dvěma lety, pak tyto „malé strany“ získaly spolu s Žít Brno víc hlasů než sociální demokraté. Zelení mají několik starostů městských částí a řadu zastupitelů, Piráti jsou skvěle viditelní na brněnském magistrátě. Je možná jen škoda, že se nehlásí více zájemců o členství – ale zdá se, že toto je vůbec neduh domácí politiky: lidé podporují a volí, ale členství ve straně jim možná připadá jako příliš velký závazek.

Jak vnímáte dosavadní činnost pirátských zastupitelů Jiřího Ulipa a Tomáše Koláčného v Brně a celkově činnost jihomoravských Pirátů? 

Nemám dokonalý přehled o činnosti brněnského zastupitelstva, takže to znám jen z druhé ruky a ta praví, že si vedou výborně. Vůbec mám pocit, že současné brněnské zastupitelstvo, kde si aktivně vedou jak Piráti, tak Zelení, je po mnoha letech spíše ostudného vládnutí konečně živou vodou pro krajské město. O tom, že mají pro budoucnost komunální politiky potenciál, není pochyb – dokazují právě, že tam, kde již působí, což je nejlépe vidět v Praze a Brně, přinášejí pozitivní změnu. 

Proč by si měl volič vybrat právě koalici Pirátů a Zelených a vás jako hejtmana kraje?

Proč mě, to musí zhodnotit jiní. Ale proč koalici Pirátů a Zelených, to je, myslím, evidentní: obě strany jako jediné na domácí politické scéně představují „novou politiku“, kterou naše země potřebuje jako sůl. Nejsou obyvateli toho pětadvacet let stejného politického akvária, které vygenerovalo jen „hochy, kteří se vždycky domluví“, uvažují dlouhodobě a nejednají populisticky, jsou mladí a pracovití. 
 

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #Brno #Jihomoravský kraj #Jiří Hlavenka #Koalice se Zelenými #Krajské volby 2016 #Strana zelených

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.