Komentáře

Tibetská vlajka už není jen symbol Tibetu

30. 03. 2016 | 7 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Původně to byly pro většinu z nás Velikonoce jako obvykle. Pomlázka, setkání s příbuznými a přáteli, koho by zajímal nějaký Číňan? Jenže večer pak v ČT ukázali, jak agresivní Číňani, přivezení autobusy, napadali naše občany, kradli jim tibetské vlajky a zakrývali portrét našeho presidenta. Policie pak hbitě zakročila... proti našim občanům! Svoboda projevu v čínském pojetí.

Tibet Kampa

Na základě této události, ověřené navíc z několika zdrojů na internetu, jsem se rozhodl přidat k rozhořčeným občanům a jít vyjádřit protest na Kampu. Od Klárova se tam ovšem nebylo možné dostat, všechny ulice byly zablokované policií. Zkusil jsem se po břehu aspoň přiblížit a vyfotit neprodyšně zablokovaný Lichtenštejnský palác. Bylo tam všude docela dost lidí, ale jak poznat běžného turistu od potenciálního demonstranta? Vyřešení přišlo samo. Když jsem se vracel na Klárov, šla proti mně dívka s tibetskou vlajkou. Hodně nahlas, aby to slyšeli i další chodci, jsem jí poradil, ať tam zbytečně nechodí, ale že přístup je od Újezda, což psali na internetu. Pochopila a otočila svůj krok. Přidala se k nám ještě jedna starší paní a jeli jsme dvanáctkou... Tibetská vlajka posloužila jako skvělý identifikátor.

Mimoděk jsem si vzpomněl na pohnutou dobu, kdy jsme za bolševika chodili na různé demonstrace, pochopitelně zakázané. I tenkrát jsme si potřebovali nějak dát vědět, že jsme mezi svými. Posloužila maličkost, třeba placka "For Africa", kterou tenkrát vydala pololegální "Sekce mladé hudby".

ujgurská vlajkaDnes je to tu zase, jako "zamlada". Policie brání občanům vyjádřit svůj názor, spolupracuje s rozvědkou cizí velmoci, respektive chová se tak, jako by jí byla podřízena. Občan je občanu spiklencem a informace se předávají pomocí symbolů. Teď je jím vlajka Tibetu, i když víme, že Tibet nebyl žádnou růžovou zahradou a že Čína okupuje a násilně asimiluje velké množství dalších národů. Nakonec i kurdská vlajka je dobrý symbol. Jenže ji málokdo zná a Erdogan přijede třeba jindy.

Číňani Na Kampu jsme pak došli v docela větší skupině, protože se k nám díky vlajce přidávali noví lidé. Na místě byla ohromná záplava vlajek tibetských, ale i ujgurské a další, které ani neznám. Na to, že akce byla svolána prakticky během noci, se zde sešlo opravdu hodně občanů. Najatí Číňani, kteří zde stáli asi už od rána a blokovali výhled, viděli tu stonásobnou přesilu a byli hodní jak oukropečci. Nikdo na ně neútočil. Přesto se policie rozhodla je chránit a vytvořila hradbu z vysokých policejních vozů, kdyby snad mezi čínsko-českými vlajkami vznikla nežádoucí mezera. Nerušený výhled komunistického papaláše nesmí být ohrožen.

Tady už nejde o Tibet, ani o Čínu. Tady jde o nás, naše svobody, naše právo vyjádřit svůj názor. Naštěstí máme ještě relativně svobodný Internet, ale i ten nám chtějí vzít. Musíme ho ubránit za každou cenu a nehledět na osobní antipatie a názorové rozdíly. Třeba i s Kalouskem, Bursíkem a tibetskou vlajkou.

Autor je garantem pirátského programového bodu Svoboda projevu
Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Roj

Štítky: #čína #demonstrace #svoboda #tibet

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.