Ženská energie v politice a Piráti
V úterý 8.3. 2016 byl mezinárodní den žen. A taky konference ve Svitavách, s půvabným, lehce polarizujícím názvem: Ženská energie v politice. Byl tam i ne-žena a Pirát Ivan Bartoš, a čtyřčlenná delegace Pirátek.

0. Nehodlám psát podrobnej report o celý konferenci. S radostí ale popíšu, co mě zaujalo. Pro obecnější úvahu nad tím, co značí ne-přítomnost žen v partajích a politice obecně, skočte rovnou na oddíl 4.
1. Program včetně anotací naleznete zde. Nicméně: byla skutečně dobrá ve své rozmanitosti (v prezentacích byla rozkročena od věcné, zkušené a velmi sympatické místopředsedkyně Senátu Miluše Horské (Nez.), přes informativní Veroniku Šprincovou z Fóra 50 %, po lehce ezoterickou Bohdanu Kabátovou zaměřenou na sebe-vědomou ženu), příjemná ve způsobu organizace, a odvážná. Dokonce jsme si i dávaly nohy na stůl. A mimochodem: celou ji spískalo jedno mateřské a rodinné centrum.
2. Nehodlám ani příliš podrobně popisovat Ivanovu přednášku, byť byla dobrá (a samozřejmě delší, než měla být :-) ). Vycházel z těchto tezí:
- Spravedlnost neexistuje: problém nerovnosti pohlaví se ale musí vnímat dohromady s jinými nerovnostmi.
- Společnost potřebuje pro dobré fungování konsenzus, ne boj o holé přežití.
- A politika? Ta by měla vyrovnávat šance: umožňovat spravedlivé startovací podmínky pro všechny.
K tomu všemu asi znáte obrázek znázorňující rovné podmínky: Ježek, slon a opice stojí před palmou a úkol zní "kdo bude co nejrychleji nahoře". Jinej takovej obrázek ukazuje lidi různé výšky za plotem: všichni stejně tam stojí, ale jen někteří vidí. A tohle je klíčová metafora, kterou Ivan spojil s myšlenkou nepodmíněného základního příjmu: přirovnal ho k bedýnce, kterou za tím plotem dostanou všichni. Vysokej člověk tak bude ještě vyšší, ale to nevadí. Hlavní je, že něco uvidí i ten nejmenší.
O situaci chudých, znevýhodněných a žen, natož žen v české politice, ale taky primárně mluvit nechci.
3. Hlavně chci podat zprávu o tom, jak dobré je setkávání. Skutečnej dialog. Rozprava a reální lidé. K tomu předesílám:
- Nejela jsem do Svitav s žádnými očekáváními, a nevěděla jsem, co si odvezu. Nikoho z organizátorek jsem neznala.
- Netušila jsem, jestli kombinace obchodních trenérek, podnikatelek, žen z mateřských center a (většinou komunálních) političek bude fungovat.
- Primárně "ženské" akce většinou nesnáším.
- Ale oni měli heslo: spolupráce je více než konkurence! A celou akci výborně a poctivě propagovali.
A co z toho bylo, viděno mýma dvěma očima?
- Panelová diskuze, kdy jsem samozřejmě ne se vším souhlasila, ale rozdílnost a různorodé kvality řečníků a pohotovost moderátorky mě nesmírně inspirovala.
- Skvělej oběd podle ajurvédy, se švestkovým čatní a sousedkou u stolu - místostarostkou z malé obce, která ke své funkci přišla víceméně náhodou.
- Neuvěřitelně intenzivní 1,5 hod. trvající workshop o vědomém leadershipu s Lenkou Papadakisovou z klubu Moudrého podnikání žen. Krom toho, že přitáhla naši pozornost k samotnému tématu lídrovství a toho, jaké kompetence má mít dobrý lídr (resp. ten, kdo je nositelem/nositelkou vize a hodnot své organizace), a dala nám vhlédnout do nástroje pro řízení týmů zvaného "kruhový management" (council circle), pojmenovala i vlastnost pro vůdčí osoby nejklíčovější: dosahování výsledků skrze podporování, rozvíjení potenciálu celé skupiny. To je ovšem možné nejlíp v partě, která z EGO-systému prosazování jednotlivců přešla na EKO-systém (v němž jsou jednotlivci rozmanití, silnější i slabší, ale neexistují na svůj úkor: jsou si rovni a všichni mají svou roli).
- A nejlepší byl hodinový rozhovor ve vlaku cestou zpět o náhradní rodinné péči, institutu rodinných konferencí a možnostech obcí v oblasti sociálně-právní ochrany dětí a podpory rodin. Včetně fungování nízkoprahových komunitních center a komunitního plánování. Díky, Martino!
Nedá se říct, že bych se nějakou konkrétní informaci z těch celkových sedmi společných hodin nutně potřebovala dozvědět. Všechny mě ale obohatily a řadu z nich ve svém osobním životě i působení jako zastupitelky za Piráty na Praze 10 rozhodně využiju. Co mě nicméně nejvíc posunulo bylo nastavení všech zúčastněných, jejich aktivní přístup k životu a zájem o vše nové. (Tedy i o Piráty:-).)
4. A závěrem? Ženy v politice jsou stejné jako muži: dobré i horší, kompetentní i méně schopné. Nemůžeme čekat, že by ji spasily. Stejně tak je ale bez debat, že jsou jiné: mj. i co do témat, kterým se věnují a kterých si všímají. I proto považuju přítomnost žen v politických stranách za důležitou věc: signalizují otevřenost jinakosti. A právě (názorové a v důsledku i lidské, sociální) zapouzdření je nejjistější cesta do pekel. Konference ve Svitavách mi připomněla, jak důležité je nebát se překročit mé vlastní předsudky a jet i na akci, která mi není "vlastní". A jsem moc ráda, že nás tam za Piráty bylo z celkových účastníků zhruba ona pověstná 4 %.
PS: autorkou fotek je Sylva Horáková.
Sdílet na Facebooku TweetAutor: Olcha Richterová
Štítky: #Ivan Bartoš #ženy
Související články
Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.