Archiv

Tvoříme noviny ve Scribusu

10. 03. 2016 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Venku se začíná oteplovat, a to je ideální doba pro rozdávání novin. Ruce už nezebou, lidé se více usmívají a je déle vidět. Mnozí uvažujete, že byste se pustili do výroby novin vlastních. Abyste svou kreativitu mohli rozvinout a neřešili počáteční omyly, máte tu další návod. Přirozeně použijeme svobodný DTP Scribus.

Pirlisty - hromada novin

Než začnete

Čtete noviny? Ty papírové? Dokážete si vybavit, jak vypadají? Kolik sloupečků textu v nich je? Víte, jak velké jsou v nich titulky a jakou asi plochu z nich zaberou obrázky? Jestli jste odpověděli na všechno ANO, přeskočte rovnou na další kapitolu.

Ne? Potom je pravděpodobné, že všechno, co víte o světě, máte načtené z displeje svého počítače nebo mobilu. Nevadí, obětujte kilo a hned teď jděte do nejbližší trafiky a kupte si Blesk, Sport, Právo, Lidovky, Deník a Mladou frontu, či jak se to dnes jmenuje. Cestou ještě seberte Metro nebo jiné noviny zdarma. Pohružte se do čtení a studia, jak jsou udělané. Máte na to týden, to by mohlo stačit...

Hotovo? Takže už víte, že obrázky jsou obklopeny textem, že se podbarvené textové boxy nedotýkají, že řádky ve všech sloupcích "zařezávají" podle neviditelných vodorovných linek, že fonty se střídají jen velmi střídmě, skoro vůbec...

Jistě vám neuniklo, že většina stránek má 5 nebo 6 sloupců. Obrázky jsou velké. Když se výjimečně použije malý obrázek na jeden sloupeček, je na něm zpravidla jen jeden objekt. Všude je plno infografiky, obrázků, grafů, šipek, portrétů. Připravte si toho co nejvíc. A počítejte s tím, že to nebudete mít za dva dny.

K tomu dodám, že noviny se na světě tisknou víc než 100 let. Všechny používají patkové písmo (serif). To je to, co ze svých displejů prakticky neznáte. Profíci, kteří polygrafii studovali několik let a pak působili jako elévové, až dospěli do vedoucích DTP grafiků, vědí své a mají vyzkoušené, co funguje. Nesnažte se být chytřejší než oni, nepodaří se vám to. Lidovou tvořivost si nechte na vánoční dárky. Co funguje na vašem monitoru a zdá se vám cool, nefunguje na novinovém papíře.

Máte na to jiný názor? Pak mám pro vás dobře míněnou radu: Ne každý umí hrát na housle, jezdit na monocyklu (takové to kolo, jak nemá druhé kolo) nebo stavět chrámy. A vy radějí tvorbu novin svěřte kamarádovi a sami zkuste třeba ty housle. Váš čas je drahý, proto jím neplýtvejte zbytečně. :-)

Koho jsem dostatečně neodradil, může se směle vrhnout do díla.

Tedy začněme

Máte tedy jasnou představu, co jsou opravdové noviny, jak voní a jak šustí. Jdeme na to! Zapněte si svobodný DTP program SCRIBUS. Jestli ho nemáte, nainstalujte dle návodu na scribus.cz a spusťte. Tohoto průvodce píšu pro Scribus 1.4.5

Pravděpodobně se vám objevilo okno Nový dokument, pokud ne, otevřte si ho přes soubor > Nový a věnujte mu náležitou pozornost. Zde nedoporučuji bezmyšlenkovitě odklikávat.

Nový dokument default

Úplně nejdřív nastavte v okně vpravo uprostřed Výchozí jednotka na milimetry (mm), je to praktičtější.

Noviny se tisknou jako dvojstrana. Celý dvojlist má rozměr dvou stran (například A2), ale pro sazbu se jako rozměr zadává jedna strana dokumentu (ano, poprvé jsem udělal špatnou úvahu a zadal rozměr celého dvojlistu. Problémy, které to vyvolalo, mě stály mnoho hodin práce.)

Vybereme tedy obrázek dvojstrany. Vedle zadáme rozměry. V Česku se většina novin tiskne ve formátu A3 297 × 420, ale tiskárna MaFra tiskne na o chlup větší formát Berliner 315 x 470. Berliner je štíhlejší, má tedy poměr stran jiný než A3. Zatímco formát A3 nedělá problém, stránku si můžete zmenšit na A4 a zkusmo vytisknout na domácí tiskárně, u Berlineru to bez deformace nejde.

Je tedy na vás, co zvolíte, ale pokud se jednou rozhodnete, nebude snadné své rozhodnutí později změnit, budete muset noviny přelámat.

Zatím neklikejte na OK, nemačkejte Enter!

Zkontrolujte, jestli máte vpravo nahoře orientace "na výšku" a správné rozměry z předchozího odstavce. První stránka je pravá stránka, protože noviny se distribuují půlené. Pod tím je ještě nastavitelný počet stránek. Zadejte 4 nebo 8 (nebo 12,16...). Dá se to později změnit, přidat nebo ubrat, ale není to moc intuitivní přes menu Stránka".

Dále musíte věnovat pozornost okrajům. Aby se noviny dobře četly, zvolte minimálně 13 mm, přičemž nahoře a dole můžete dát víc. Tiskárna umožňuje tisknout i "přes hřbet", čehož lze využít na prostřední dvoustraně novin, která je vidět vcelku, kde můžeme tisknout tzv. panorama, čili jeden sazební obrazec přes obě stránky. Na jiných dvoustranách to jde teoreticky také, ale nedělejte to.

Rozměry stránky po odečtení okrajů nám daly sazební obrazec. Aby byla práce pohodlná, zvolte vnitřní okraj 13 mm, vnější okraj 14 mm, horní a dolní 15 mm. Tím se šířka dostane na 270 mm, což je číslo dělitelné pěti i šesti, bude se tedy pohodlně vytvářet pěti- i šestisloupcová sazba. Obdobně výška vyjde na 390 mm, což je taky fajn.

Poslední věc, kterou je na začátku dobré nastavit, je zaškrtávátko Automatické textové rámce. Nastavte počet sloupců na 5 a mezeru na 4 mm. Tím bude text v jednom sloupci přesně 5 cm. Všechny tyto věci se dají na každé stránce změnit dodatečně, ale uvědomte si, že máte-li již na stránce nějaký obsah, změna sazebního obrazce vám celou stránku rozhází tak, že půjdete spát nejmíň o hodinu později, podle toho, kolik tam toho už bylo. Okno by mělo vypadat nějak takto:

Nový dokument OK

Nyní tedy můžete konečně kliknout na kýžené OK

Objevily se vám bílé, nepopsané stránky, přesně tolik, kolik jste zadali předtím. První je vpravo, další jsou hezky vedle sebe tak, jak vidíte noviny, když jimi listujete. Na každé je modře vyznačen sazební obrazec. Ten určuje, kam se vám budou objekty "lepit", když je budete umisťovat na stránky. Podobnou funkci mají vodítka, která si během práce můžete vytvářet, nastavovat a mazat.

Vytvoříme panorama. Najdeme prostřední dvoustranu, u osmistránkových novin je to 4-5. Klikneme na str. 4 a v menu stránka > vlastnosti stránky nastavte okrajová vodítka Uvnitř na 0 mm. Totéž na straně 5. Modré obdélníky se tím pádem přimkly k prostřednímu zlomu dvojstrany. Přizpůsobte tomu i červené obdélníky, které označují stránkový blok, a posuňte je do středu dvoulistu.

Poslední věc, kterou musíte udělat, než začnete sázet, je nastavení výstupu. Dá se to udělat i později, ale pak na to pravděpodobně zapomenete a tiskárna vám PDFko vrátí, že je netisknutelné. Ztratíte možná hodinu, možná den. Vyplatí se to teď hned! Přes menu Soubor > Nastavení dokumentu najdeme záložku PDF export. Ta má 4 karty, z nichž jedna je Barva. Tam nastavte výstup na Tiskárna. To zajistí, že písmo bude opravdu černé v barvách CMYK.

okno výstup

Klikněte na Použít i OK

Články o Scribusu

Předchozí díl Lodička pro úplné začátečníky

Teď tedy můžeme začít vytvářet noviny s minimálním rizikem, že je budeme muset předělávat kvůli technickým problémům. Vyhráno ovšem není. Ke ztrátě iluzí bohatě stačí, když hodinu před uzávěrkou zjistíte, že to, o čem byl hlavní článek, už je mezitím jinak a necháte-li to ve stávajícím znění, budete za hlupáky. Ale to vám žádné nastavení ani software nezaručí. Doufám, že vás to nepotká.

Přeji příjemnou a uspokojující tvorbu. A pochopitelně desetitisíce nadšených čtenářů :-)

....pokračování pravděpodobné.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Roman Kučera

Štítky: #DTP #návod #noviny #scribus #tištěné noviny #tutorial

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.