Archiv

Cimrmana lidem. Přesvědčí Smoljak s Piráty Svěráka?

03. 03. 2016 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

V září český humor oslaví důležité výročí – uplyne padesát let od první zprávy o existenci Járy Cimrmana. Jeden z dědiců jeho odkazu a samozvaný celoživotní student filantropie Filip Smoljak toto výročí využil jako příležitost k oslovení České pirátské strany. Důvodem se mu stal veskrze pirátsko-filantropický úmysl zpřístupnit na internetu bezplatně a legálně audiovizuální přenosy Cimrmanových divadelních her.

cimrman.jpg

„Skutečným autorem je Jára Cimrman a vzhledem k tomu, že neexistuje, neexistují ani ta (autorská) práva. Jak se s tím morálně vypořádat? Vzdát se práv ve prospěch společnosti,“ komentuje s úsměvnou nadsázkou svůj nápad Filip Smoljak, syn jednoho ze stvořitelů Járy Cimrmana, Ladislava Smoljaka. I kdyby Cimrman existoval, vzhledem k jeho údajnému narození mezi lety 1869 a 1874, už by pravděpodobně byl přes 70 let po smrti a tudíž by na jeho tvorbu autorská práva paže vztahovat nemohla. Jenže těmito typickým cimrmanismem zavánějícími kličkami Smoljak mladší ani Piráti legislativu obelstít legálně nemohou a tak se ve středu 24. února konala na toto téma tisková konference. Na ní Piráti představili svůj návrh majitelům kopírovacího monopolu.

Za odmítavým postojem k volnému šíření díla se často schovává nechuť přijít o nevyužitý peněžitý potenciál díla. „Nabízíme se jako prostředník, který pomůže peníze vybrat a sami něco přispějeme,“ bere z úst držitelům práv případný argument místopředseda Pirátů Ivo Vašíček. Piráti tak chtějí práva v zájmu kulturního obohacování našeho národa vlastně odkoupit. Částku, za kterou by autoři a jejich dědicové díla uvolnili, odhadují na 10 procent dosavadních výnosů – kolem tohoto procenta se většinou výdělky z děl starších několika let pohybují. Na kýženou sumu hodlají dosáhnout pomocí crowdfundingového projektu a na „Cimrmana pro lidi“ tak vybrat částku symbolicky přímo od uživatelů Internetu. „Jsme ochotní realizovat podobný projekt i u jiného díla,“ dodává Vašíček.

Jelikož o autorských právech se však musí rozhodovat jednomyslně, tuto ideu komplikuje počet vlastníků práv – když nepočítáme výkonné umělce, existuje jich přibližně 10. Filip Smoljak již některé z nich – například vlastní sourozence – oslovil. „Nyní to je ve stádiu úvah,“ odpovídá na dotaz ohledně jejich reakcí.

Dalšího komplikaci představuje autorský zákon, což už zjistil i iniciátor této aktivity Filip Smoljak, který k 15 divadelním hrám zdědil osminu práv. Přímo na konferenci Filip Smoljak demonstroval své úmysly s dědictvím předáním šeku v hodnotě „výtěžku z užití osminy Járy Cimrmana“ filantropické Nadaci Via – konkrétní využití částky oznámí během několika týdnů, v úvahu přichází příznačně například podpora nezávislé kultury a jejího svobodného šíření. Svého podílu by se však rád v zájmu společnosti úplně vzdal. A právě v tomto bodě zakopnul.

„Podle zákona se autorských práv nelze zbavit. Pohybujeme se mezi filantropií a právním anarchismem. Tak jsem se rozhodl změnit zákon,“ představuje Smoljak junior svoji petici „Vraťme Cimrmana národu“ adresovanou ministru kultury Danielu Hermanovi. V ní požaduje celkové zjednodušení a zpřesnění autorského zákona a obzvláště snadnou realizaci záměru vzdát se autorských práv už života, případně ze závěti, kromě toho v petici volá po zrušení poplatku z prodeje nosiče a kopírovacího stroje. „Nechci nikomu kazit hru ani výdělek, ale umožnit alternativu,“ vysvětluje svůj postoj.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Petra Dvořáková

Štítky: #cimrman

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.