Archiv

Ondřej Profant na brněnském OpenAltu

12. 11. 2015 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pražský zastupitel za Pirátskou stranu Ondřej Profant vystoupil na brněnské konferenci OpenAlt. Představil Otevřená města jako spolek českých měst, městských částí a obcí a zároveň uvedl problematiku open source na pražském magistrátu.

ondra-openalt


O co se konkrétněji jedná? Otevřená města spoluzakladají obce Brno, Brno-střed, Praha 5, Praha 6, Praha 7, Mariánské lázně, Černošice, Psáry a další. Sloužit budou jako platforma pro sdílení vzájemných zkušeností, lepší informovanost aj. Více se můžete dozvědět v prezentaci.

Ve druhé své přednášce mluvil o tom, jak na pražském magistrátu lze či nelze nasadit open source (popř. moderní technologie obecně). V první části přednášky mluvil o prvním pohledu po příchodu na magistrát. Tedy o všudypřítomném stavu, kdy dodavatelé softwaru mají Prahu v hrsti (stav proprietárního uzamčení neboli vendor lock-in); dále mluvil i o předražených technologiích, špatném rozdělení kompetencí a dalších aspektech, které Prahu v této oblasti zcela dusí. Občas až katastrofický pohled v druhé části vystřídaly dva povedené projekty na kterých se pražští Piráti podíleli - Teze digitální strategie a celopražská opendata.

Kromě toho nabídla dvoudenní tradiční brněnská konference i mnoho jiných bodů, například problematiku tvorby a fungování práva v otevřeném softwaru, open source v e-learningu, ale třeba i pečení kváskového chleba. Rovněž zde bylo i několik přednášek a workshopů na téma Open Street Maps, tedy otevřených map, do kterých může každý přispívat, ať už prostřednictvím vestavěného editoru, nebo vlastních dat z GPS loggeru.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Jan Loužek, Ondřej Profant

Štítky: #Ondřej Profant #openalt

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.