Archiv

Evropský parlament nepotvrdil ani síťovou neutralitu ani zrušení roamingu

27. 10. 2015
Sdílet na Facebooku Tweet

"Dnešní hlasování o Společném digitálním trhu v Evropském parlamentu představuje porušení jak slibu ukončení roamingových přirážek, tak i uzákonění sítové neutrality", říká Julia Reda

Evropský parlament

"Dnešní hlasování o Společném digitálním trhu v Evropském parlamentu představuje porušení jak slibu ukončení roamingových přirážek, tak i uzákonění sítové neutrality", říká Julia Reda, europoslankyně za Pirátskou stranu a stínová zpravodajka skupiny Zelení/EFA ve Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.

Evropský parlament při prvním čtení v dubnu 2014 navrhnul rozsáhlá opatření k zavedení síťové neutrality v Evropě. Jednání mezi Evropskou komisí a Evropskou radou nepřežilo do konce ani samotné slovní spojení "síťová neutralita". V textu zůstaly kritické skuliny. Parlament dnes rozhodl pro odmítnutí pozměňovacích návrhů opozice, které mohly tyto slabiny opravit.

Otevřená struktura internetu je to, co jej udělalo úspěšným tahounem růstu a inovací v digitální ekonomice a kultuře současnosti. Fakt, že poskytovatelé budou oprávněni diskriminovat určitý podíl přenosů, nejenže vytváří internet druhé kategorie, ale také odstraňuje podněty pro zlepšování přenosových schopností.

Povolení "nulového ratingu" znamená, že určité služby budou silně zvýhodněné. Tato praktika je považována za právně spornou a problematickou pro svobodnou publikační soutěž mimo jiné Německým regulačním úřadem a Zemským mediálním úřadem pro Severní Porýní-Vestfálsko. Existující zákony proti "nulovému-ratingu", jaké existují v Nizozemskua Slovinsku, jsou dnešním hlasováním zneplatněny.

V minulých týdnech sílila v občanské společnosti snaha upozornit na pozměňovací návrhy, které posilují síťovou neutralitu. Ke skupině odborníků, jako jsou Barbara van Schewick ze Stanfordu nebo Lawrence Lessig, profesor práva na Harvardu, se včera v rámci volání po zacelení mezer v regulaci připojil i vynálezce Webu sir Tim Berners-Lee.

I přes to Evropský parlament dnes schválil neupravenou verzi. Mohlo jít i o to, že veřejnost bedlivě sledovala úpravu roamingových poplatků, která byla také zařazena do celého balíku. Bohužel, balík úprav pro Společný digitální trh toto také neřeší. Plán ukončit roamingové poplatky v Evropě byl odložen, aby bylo možno zohlednit dopady na ceny a chování spotřebitelů.


I pokud bude tato studie dokončena do 15. června 2017, roamingové poplatky nebudou ani tak odstraněny zcela, nýbrž pouze do výše limitu "fair use", nad kterým budou i nadále aplikovatelné a budou nadále brzdit odstraňování překážek uvnitř Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Julia Reda, přeložil kolektiv překladatelů zahraničního odboru

Štítky: #EU #Julia Reda #roaming #síťová neutralita

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.