Archiv

Rozdáváme opravdové noviny!

08. 10. 2015
Sdílet na Facebooku Tweet

Stojím na ulici a nabízím Pirátské listy. Jedny mám připravené v pravé ruce, zbytek přes levou. Chodec mě v zamyšlení mine a jen mlčky zavrtí hlavou. Přicházejí další lidi. Náhle zezadu zaslechnu charakteristický zvuk podrážky, která v prudší změně pohybu mírně proklouzla. Co to je?

Papírové PListy

Samozřejmě vím, co to je. Je to typická reakce člověka, kterému po dvou vteřinách došlo, co odmítl, a jde to napravit! Pootočím se a s úsměvem napřáhnu ruku s novinami. Navrátilec po nich sáhne se slovy "Pirátské? Ty beru!". Poděkujeme si, někdy stihnu popřát...
Scénka samozřejmě upoutá nově příchozí a rázem nestíhám rozdávat, dokud hlouček postupně neodejde.

Popsanou situaci jsem v posledních dnech zažil možná stokrát a je důležité na ní pochopit psychologii každého mikropříběhu. Člověk v Praze je obklopen cizími lidmi a bezprostřední okolí příliš nevnímá. Věnuje se svým myšlenkám nebo svému telefonu a každé vyrušení vnímá negativně. Kromě toho je naučený ignorovat různé jehovisty, kauflanďáky a levné energetiky. Je naladěn na "uzavřeno". Než se z tohoto modu "přepne", chvíli to trvá. Proto je dobré signalizovat svou přítomnost dostatečně předem, aby měl čas se přeladit.

Další věc, kterou to dokazuje, je příjemná. Pirátské listy mají dobré jméno! Některým lidem stojí za to se pro ně pár kroků i vrátit! To je skvělé vysvědčení. Mějte na paměti a nikdy nepusťte ze zřetele, že rozdáváme báječné noviny, plné zajímavých a užitečných informací. Máme být na co hrdí a podle toho se i chovejme.

Praktické rady pro úspěšné rozdávání.

Samozřejmě stále platí základní věc: Když máme dobrou náladu a jsme positivní, rozdává se to samo. To je 90 % úspěchu, jak jsem již psal minule. Klidně si dejte brčko nebo panáka, když máte pocit, že vám to pomůže.

V úterý jsem to zkoušel na Florenci. Nejdřív to docela šlo, ale pak se tam začali motat divní týpci ve skupinách, které obtěžovaly okolí. Jedni se tam dokonce trochu pošťuchovali, shodili mi klobouk a jednoho pána asi i udeřili a povalili na zem.

Negativní atmosféra způsobila, že si nikdo nechtěl brát. Navíc zkazili náladu i mě. Nejlepší bylo se sebrat a jít prostě jinam

Do levé ruky si vezměte cca 50 novin a srovnejte si je opřené o předloktí tak, aby byly titulem nahoru a ten se dal přečíst zdálky. Pravou rukou postupně odebírejte a podávejte. Když je lidí málo, dejte předem jasně najevo, že k někomu jdete, a cestou noviny viditelně a nápadně přeložte ještě napůl, aby se lépe přebíraly. Ten úkon je vstřícný a působí osobně, šance, že si dotyčný noviny vezme, je větší. Dáváte si tu práci, aby byl nejlépe obsloužen! Když odmítne a není nikdo bezprostředně blízko, zase je rozložte a dejte na levou ruku.

Vždy se snažte nějakým způsobem ocenit, že si lidé noviny berou a povzbudit další. Třeba alternativně "Hezký den, příjemnou cestu, ať se Vám dobře čtou, ať se Vám s nimi dobře cestuje, skvěle Vám to s nimi sluší" (ženám).

Je-li lidí málo, je dobré pozdravit a nemluvit příliš hlasitě, je-li dav hustý (přijelo metro), je dobré nahlas vyvolávat, abychom přitáhli pozornost. Příklady osvědčených hlášek uvedu na konci. Je dobré mít kostým, abychom byli na první pohled identifikovatelní. Ale není to podmínkou, občas jsem rozdával i zcela civilně a taky to šlo, i když pomaleji.

Zajímavou fintu mám na telefonující lidi. Beze slova, ale s úměvem jim vniknu do zorného pole, spiklelecky položím prst na ústa a jen rty naznačím slova. Někdy na hru přistoupí a vezmou si.

Lidé jdoucí do metra si berou víc než lidé, kteří vyjeli nahoru z metra. Lidé, kteří právě vystupují z šaliny, si neberou vůbec, je dobré je nechat ujít aspoň 10 metrů, aby se adaptovali na nové prostředí, ve kterém jste i vy. Vynikající zkušenosti mám přímo z šalin. Projdete-li šalinu, každý druhý si vezme a projdete-li ji podruhé, budou mít noviny čtyři z pěti cestujících.

S postupem času stále více lidí v určité lokalitě noviny už má, nebo je četlo. Proto se v takových lokalitách ohlašuji slovy "Kdo ještě nečetl Pirátské listy, může to teď napravit." Funguje to.

U středních davů velmi pomáhá oslovovat konkrétní lidi "Pane, i pro vás mám... Paní, vás nemůžu minout..." Vytvoří se tím osobní nabídka, která je účinnější než anonymní.

Když jste ve dvojici nebo trojici, můžete si nechat podélný odstup 5-10 metrů, aby lidi postupně prošli okolo obou z vás. První odbaví ty rychlé, druhý ty s delší reakční dobou. Chodí-li dav obousměrně, buďte k sobě zády a kontrolujte mžikem prostor mezi vámi, zdali někdo nechce.

Dá se pochopitelně rozdávat i osaměle, ale chce to určitou dávku otrlosti a exhibicionismu. Musíte se neustále otáčet, jestli někdo nechce. Lze to komentovat s humorem "Moment, hned k Vám protančím" A nemusíte se omezovat na metro, například na Letné lidi berou i normálně na chodnících.

Přeju vám hodně úspěchů a zábavy při rozdávání. A neváhejte se přidat, je nás málo!!! Čím rychleji to bude rozdané, tím větší účinek a tím lepší svět :-)
Klik! Tam máte všechny informace a možnost motivační odměny.  

Příklady hlášek pro inspiraci

Pirátské listy! + střídat:
Podzimní vydání
Jak se loupí v Praze.
Málo papíru - hodně informací
Za týden bude v TV, již dnes v Pirátských listech.
Jak dostat Béma do tepláků!

Máte-li kostým:
Originální Pirátské listy!
Informace přímo od zdroje!
Pirátské listy přímo od Pirátů.
Čerstvě dovezené z Karibiku, ještě voní kokosem
popřípadě voní mořskou solí
Šťastnou plavbu! (s pirátskými Listy) - lze tím i poděkovat za převzetí
Toto je přepadení! Zachrání vás Pirátské listy.
Lístky do Karibiku (Pyrát)

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Roj

Štítky: #kampaň #tutorial

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.