Aktuality

Praha 10: o radnici bez lidí

18. 11. 2015
Sdílet na Facebooku Tweet

Na Praze 10 to asi jinak neumějí.

Radnice Prahy 10

Renata Chmelová byla jednou z iniciá­torek petice „Stop miliardové radnici“. Díky téměř 11 000 podpisům se povedlo, aby bývalá desítková garda pod taktovkou Milana Richtera (ODS) nezačala stavět předraženou novou budovu. 

Nebyla to každopádně její první zku­šenost s podobnou situací: před šesti lety, když měly z obrovské zelené plochy mezi Prahou 10, 11, 4 a 15 zvané Trojmezí za­čít vyrůstat další paneláky, stihla ještě včas zorganizovat petici a vstoupit do roz­běhnutého procesu. „Cítila jsem pak zá­vazek vůči 16 000 lidem, kteří moji snahu během čtrnácti dní podpořili,“ říká dnes. Začala je zastupovat i dál. Nejprve v jednáních s developery a magistrátem (Trojmezí je dodnes zelené!), po řadě let a komunálních volbách v r. 2014 nakonec i na zastupitelstvu Prahy 10. „Nejdůleži­tější mi přišlo, aby se konečně přestalo rozhodovat od stolů a do jednání o nových stavbách se začali zahrnovat ti, kdo tam skutečně žijí. Bez lidí, nebo s lid­mi zalezlými jen za dveřmi vlastních by­tů, je město k ničemu.“ Byla mezi prvními, kdo v Praze začali prosazovat, aby před schválením určitého projektu proběhla participace veřejnosti a aby pak odborníci vycházeli nejen ze své experti­zy, ale i ze zkušeností těch, kdo místo dlouhodobě užívají. 

Ale zpět do současnosti. Co se ohledně budovy Úřadu děje na Desítce nyní? Renata Chmelová se jako členka Komise pro územní rozvoj snaží z opozice zjistit, co se chystá. „Radní si v březnu poti­choučku ustavili "interní expertní skupinu bez politické účasti" na řešení budovy radnice, a já se od té doby snažím přijít na to, kdo to je, jaké mají zadání a proč zcela obešli právě příslušnou Komisi“ říká Renata. Vše zatím nasvědčuje tomu, že preferovanou variantou má být mul­tifunkční obchodní centrum s radnicí na metru Strašnická. „Podle mých infor­mací se experti dostatečně nevěnují bu­doucnosti lokality současné radnice. Co expertní skupina navrhuje udělat s bu­dovou stávající radnice je ve hvězdách,“ uzavírá donebevolající příklad roz­hodování za zavřenými dveřmi. 

Co se bude na Praze 10 dít dál? Uhlídá koalice VLASTA (občané, KDU, LES, s podporou Pirátů) přípravu další mi­liardové radnice? Budeme se snažit!

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Olga Richterová

Štítky: #Pirátské listy 2015

Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.