Kauzy

Chcete být milionářem? Kupte si louku

21. 05. 2015 | 1 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Pražský výbor pro územní rozvoj dnes odložil projednání změny územního plánu, díky které by developerská společnost Central Group zvýšila cenu svého pozemku v Komořanech zhruba na 150 milionů korun. Pikantní je, že okolo roku 2000 byl pozemek oceněn na 109 989 Kč.

nejdrazsi_louka.png

Celý příběh začal restitucí. Pan RP získal od Pozemkového fondu ČR jako kompenzaci za pozemek v Michli, na který měl původně nárok, louku v Komořanech. Odhadní cena louky byla výše zmíněných 109 989 Kč. Pro korektnost je třeba uvést, že michelský pozemek, za který byla komořanská louka náhradou, byl oceněn na 1 585 843 Kč. Pan RP byl rád, že má aspoň něco a s vyrovnáním souhlasil.

Zřejmě v roce 2004 se na pana RP obrátila developerská společnost Central Group. Nabídla mu, že zařídí změnu louky ve stavební parcelu. Plán byl následující: Pan RP obdrží za louku 1 000 000 Kč a v případě, že projde změna územního plánu, obdrží od společnosti Central Group dalších 53 392 500 Kč (plus několik milionů navíc díky inflační doložce). Central Group za těchto vynaložených 53 milionů Kč získá pozemek, který má hodnotu odhadem 140 až 160 milionů Kč (tato částka vychází z cenové mapy, sousední stavební parcely mají hodnotu 3950 - 4550 Kč za metr čtverečný a to při výrazně nižší zastavěnosti než co plánuje Central Group).

Pan RP souhlasil a 17.6.2009 s Central Group podepsal smlouvu o prodeji svého pozemku. Central Group zintenzivnila své snahy o prosazení změny a byla úspěšná. Bohužel až moc. Po veřejném projednání změny 15.1. 2010 byla přijata připomínka Central Group, aby se kód míry využití území zvýšil z C na E. Zatímco kód C umožňuje stavět maximálně trojpatrové budovy s půdní vestavbou, kód E umožňuje postavit podlaží šest. Central Group chtěla na předmětné louce postavit sídliště šestipodlažních budov o 446 bytech, navzdory tomu, že přes ulici stojí jen rodiné domy. To přirozeně vyvolalo obrovský odpor místních.

Kde to je?

Západně od ulice Komořanské v prostoru k ulici Na Šabatce.
Viz mapy.cz.

Bémova garnitura se ovšem s názory místních obyvatel příliš nemazala a tak zastupitelstvo 26.3. 2010 schválilo obrovský balík změn územního plánu včetně té komořanské jediným hlasováním. Pamětníkům tohoto hlasování Karlu Březinovi a Janu Slezákovi, kteří dnes sedí ve výboru pro územní plánování za ČSSD, je třeba přičíst k dobru, že tuto Bémovinu nepodpořili.

Kdo se se změnou nesmířil ovšem byla městská část Praha 12, která ji po několika neúspěšných pokusech domoci se svých práv u nadřízených ministerstev dala k soudu. Čtvrtého února 2014 dal městský soud v Praze městské části za pravdu a změnu zrušil kvůli chybějícímu veřejnému projednání úpravy kódu C na E. Tento postup podpořil i Nejvyšší správní soud zamítnutím kasační stížnosti proti rozhodnutí městského soudu. Central Group tak v rukou zůstala jen louka, za kterou už ovšem zaplatila přes 50 milionů korun původnímu majiteli, protože změna v roce 2010 prošla, což byla smluvní podmínka pro vyplacení peněz.

V tomto bodě se tedy nacházíme dnes. Central Group se smířila s tím, že kód využití území zůstane C a snížila počet bytů v projektu na 201. Developer dokonce začal vyjednávat i s městskou částí, které slíbil desetimilionový dar, pokud schválení změny podpoří. Otázkou je, zda to stačí.

Výsledkem změny v případě jejího schválení stále bude celá řada negativních jevů. Místní obyvatelé přijdou o hojně využívanou louku, zhorší se už dnes katastrofální dopravní situace v Komořanech (ulice Komořanská je každé ráno ucpaná) a navýší se nároky na už dnes nedostatečnou občanskou vybavenost.

Osobně mám za to, že zamítnutí navrhované změny by byla skvělá výchovná lekce pro jednoho z největších pražských developerů a dobrý odstrašující příklad pro další agresivní lobbisty změn územního plánu do budoucna. Pražské zastupitelstvo má jedinečnou příležitost deklarovat, že "Tady není developerovo". Změnu by mělo 1. června projednat zastupitelstvo Prahy 12, následně půjde opět do výboru pro územní rozvoj a územní plán. Poslední slovo bude mít pražské zastupitelstvo. Otázku zda Praze hrozí, že by musela developerovi platit náhradu škody, precizně zanalyzovala právnička Vendula Záhumenská z neziskové organizace Arnika a jednoznačně dospěla k tomu, že ne.

Autor je člen pražského výboru pro úzmení rozvoj a územní plán za Pirátskou stranu.

Mikulášovo vyjádření pro blog pražských Pirátů

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Mikuláš Ferjenčík

Štítky: #developer #soud #územní plán #Změna

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.