Archiv

Zemědělci nemohou opravovat traktory kvůli kopírovacímu monopolu: žádný vedlejší efekt, ale hlavní záměr zákona

03. 05. 2015 | 3 komentářů
Sdílet na Facebooku Tweet

Začínají se objevovat zprávy, že zemědělci nemohou opravovat traktory a automobiloví nadšenci se nemohou vrtat ve svých autech kvůli kopírovací legislativě. To není vedlejší efekt. To je samotná podstata těch zákonů.

Copyrigtovaný traktor John Deere

Minulý týden vyšly články o zemědělcích, kteří nemohou legálně opravovat své traktory značky John Deere, protože zákon o kopírovacím monopolu zakazuje zasahovat do počítačových programů uvnitř zařízení, která vlastníte. Bylo to označeno za „nečekaný vedlejší efekt“ zákonů o kopírovacím monopolu obecně a zvláště DMCA/Evropské směrnice o kopírovacím monopolu.

To je omyl. Není to vedlejší efekt a nebylo to nečekané. Přesně tohle bylo cílem těch zákonů. Zablokování přístupu k vašemu vlastnímu majetku není vedlejší efekt — je to klíčový prvek těch zákonů a jejich hlavní účel.

Jako obvykle, počítačoví nadšenci chápající hlubší dopady těchto zákonů během jejich schvalování hlasitě protestovali, ale politici je naprosto ignorovali. Teď, když začíná být zřejmé, že se tyto dopady netýkají jen hraček počítačových nadšenců, ale úplně všeho v běžném životě, si snad konečně více lidí uvědomí, jak kopírovací monopol omezuje vlastnická práva.

Tyto změny, podkopávání veškerých vlastnických práv, prosazoval především animákový průmysl — čímž myslím kopírovací průmysl obecně a zvláště Disney Corporation.

Začalo to s DRM, Digital Restriction Measures (Nástroje digitálních omezení). Někomu připadalo jako dobrý nápad, že by se dalo omezovat, jak si lidé budou moci doma přehrávat své koupené filmy a hudby. (Mimochodem, představte si stejnou myšlenku aplikovanou na knihy, že by vydavatelé zkoušeli určovat, jak budete číst knihy — kdy, kde a jak.)

Nástroje digitálních omezení (DRM) vůbec neměly za cíl bránit kopírování, přestože byly často označovány jako „ochrana proti kopírování“, především z propagačních důvodů. Kopírování totiž nijak nebránily. Bránily přehrávání. Řídily přehrávání. Povolovaly nebo zakazovaly přehrávání.

Jenže tato technologie nefungovala. Ta technologie ani nemohla fungovat. Problém nebyl technického rázu a ani další vylepšování by nepomohlo: problém byl v samotné myšlence. Celé to záviselo na pravomoci animákového průmyslu zabránit majiteli věci, aby se vrtal ve svém vlastním majetku. (Tady právě do hry přicházejí i traktory a auta.)

Pokud počítač dokáže dekódovat a rozšifrovat kreslený film, pak mu samozřejmě jeho majitel může přikázat, aby ho dekódoval a rozšifroval (nejspíše z kopie, kterou si koupil, a tedy vlastní) i navzdory přání animákového průmyslu, že by to nemělo jít.

Proto je samotná myšlenka DRM od základu chybná.

V tomto ohledu není žádný rozdíl mezi kopií auta nebo traktoru — jedním z mnoha identických výrobků prodávaných ze sériové výroby — a CD nebo DVD. Máte účtenku, je to váš majetek. Výrobce nemá co mluvit do toho, co budete dělat se svým majetkem.

Nebo alespoň nemohl.

Animákový průmysl — kopírovací průmysl — si uvědomil, že musí zaútočit na samotnou podstatu soukromého vlastnictví, aby podepřel svůj bortící se kopírovací monopol, a prosadil si legislativu, která se v USA nazývá DMCA a v Evropě je to Evropská směrnice o kopírovacím monopolu/informační společnosti. Zásadní problém v myšlence DRM „vyřešila“ tím, že postavila mimo zákon vrtání se ve vlastním majetku, pokud si to po prodeji nepřeje původní výrobce, který vám daný předmět prodal.

Ano, je to nehorázné porušení samé podstaty vlastnických práv. Zároveň to dokládá, jak byl kopírovací monopol, státem schválený soukromý monopol, vždy v příkrém rozporu s vlastnickými právy (přes neustálou snahu kopírovacího průmyslu prezentovat ho z propagačních důvodů jako „majetek“, což je jedna z mnoha lží od animákového průmyslu).

Jak se počítače šíří světem do všech oblastí našich životů, šíří se i dopady zákonů, které kopírovací průmysl před patnácti lety protlačil zákonodárným sborem.

Když teď John Deere tvrdí, že se zemědělci nesmějí vrtat ve svých traktorech a jiných zemědělských strojích, není to žádný „nešťastný vedlejší efekt“ zákonů o kopírovacím monopolu. Od začátku to bylo hlavním účelem, zabránit majitelům věcí vykonávat svá běžná vlastnická práva. Byla to jediná možnost, jak zajistit alespoň částečnou udržitelnost kopírovacího monopolu v digitálním prostředí.

Je třeba si položit otázku, jestli to stálo, a stále stojí za tu cenu.

Každopádně teď, když se plošný masakr občanských svobod vedený animákovým průmyslem netýká jen počítačových nadšenců a jiných bláznů, ale i majitelů aut, zemědělců a většiny obyčejných lidí, povědomí o neskutečné stupiditě těchto zákonů se doufejme začne více šířit.

Originál článku: Farmers Unable to Repair Tractors Because Copyright: Never a Side Effect, But Core Intention of Law — TorrentFreak.com
Obrázek: Gabriele Bellotti, Wikimedia Commons

Sdílet na Facebooku Tweet

Autor: Rick Falkvinge, překlad Martin Doucha

Štítky: #auta #kopírovací monopol #zemědělství

Související články

Zobrazit diskusi
Facebook Pirátské listy Twitter Pirátské listy Redakce Pirátských listů Česká pirátská strana
Redakce | Kontakt | Piráti | Facebook | Twitter | RSS články | RSS aktuality

Copyleft Pirátské listy. Publikování nebo další šíření obsahu serveru Pirátské listy je umožněno i bez písemného souhlasu. Všechna práva vyhlazena.